Njemačka ne odobrava politički azil Srbima

Njemačka doživljava neviđen priljev podnositelja zahtjeva za azilom iz Srbije, najčešće Roma, vrlo siromašnih, koji tijekom boravka u Njemačkoj dobivaju pomoć koja je često puno veća od novca kojim raspolažu u svojoj domovini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato su  prošle godine svi zahtjevi iz Srbije za politički azil u Njemačkoj odbijeni.

S 18.001 zahtjevom, Srbija je prva zemlja podrijetla podnositelja zahtjeva za azilom u Njemačkoj prošle godine, u porastu za više od 40 posto u odnosu na 2012. Makedonija i BiH spadaju također među šest glavnih zemalja podrijetla.

Taj je porast počeo nakon ukidanja obavezne vize za Srbe, Makedonce i Crnogorce, koji odlaze u zemlje Schengenske zone, krajem 2009.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 2009. samo je 581 osoba iz tih zemalja tražila azil u Njemačkoj. Godine 2010. njihov broj je naglo skočio na 4978.

Većina su Romi koji žive na margini društva, podnoseći diskriminaciju u svojoj zemlji.

Odrasli podnositelj zahtjeva za azilom dobija 134 eura mjesečno, a dijete 80 eura što je često puno više novca od onog s kojim te izbjeglice žive u svojoj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.