Site icon narod.hr

Novi život u obliku 200 planinarskih putokaza i toplinske energije

Grad Beč, kao prijestolnica srednjoeuropske kulture, daleko je, nažalost, iznad razine nekih hrvatskih standarda, pogotovo kada je u pitanju očuvanje okoliša i pravilno zbrinjavanje otpada, o čemu možda najbolje svjedoči činjenica da se odmah poslije božićnih i novogodišnjih blagdana veliko božićno drvce s trga ispred gradske vijećnice svake godine nastoji korisno upotrijebiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napravljeno 200 putokaza

Naime, ranijih godina božićno drvce koje je svoje dalo tijekom Božića i Nove godine se pretvaralo u neki oblik hotela za korisne kukce i još korisnije pčele od čijeg rada, odnosno, meda, ovisi uvelike čitav život na planeti. Ove se godine božićno drvce vratilo u svoje prirodno stanište, dakle, u šumu. Od njegovog je debla u pogonima Gradskog ureda za šumarstvo napravljeno 200 putokaza koji će biti postavljeni u proljeće uzduž planinarskih staža u okolici grada.

Ekološki prihvatljivo zbrinjavanje otpada

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bečka komunalna služba za zbrinjavanje otpada MA48 i građanima nudi mogućnost ekološki prihvatljivog zbrinjavanja raskićenih božićnih drvaca i to na čak 504 specijalno za to predviđenih mjesta. Uza sve navedeno drvca koja su nepotrebna mogu se zbrinuti i na 19 redovnih bečkih odlagališta otpada. Građani Beča su ovu akciju svoje komunalne službe pozdravili od samog početka te se svake godine prikupi preko 6.000 tona borova, što odgovara broju od cca 135.000 komada.

Grije se čak 3000 bečkih stanova

Naime, borovi koji se raskićuju se nakon toga otpremaju na biomasu gdje se prerađuju u toplinsku energiju na korist građana, budući da se od količine proizvedene energije dobije 1.700 MWh, što je dovoljno za zagrijavanje čak 3.000 bečkih stanova u zimskom razdoblju u trajanju od mjesec dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dolazi do smanjenja emisije CO2

Koliko se na ovakav način Beč sa svojim građanima brine za okoliš možda najbolje svjedoči činjenica da tako dolazi do smanjenja emisije CO2 za 800 tona, a MA48 na svojim internetskim stranicama svake godine postavlja i kartu na kojoj su ucrtane sva odlagališta borova te građani tako samo jednim klikom miša mogu saznati koje im je najbliže i kako će se postaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version