Odzvonilo vlažnim maramicama?

Foto: GettyImages

Vlažne maramice, higijenska potrepština za skidanje šminke, brisanje ljepljivih prstiju i drugih anatomskih dijelova tijela, mogle bi i same u doglednoj budućnosti biti ‘izbrisane’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanska vlada, piše BBC, planira u iduća dva desetljeća iskorijeniti plastični otpad, uključujući i “proizvode za jednokratnu upotrebu, poput vlažnih maramica”.

Vlažne marmice sadrže nerazgradivu plastiku.

Stoga će proizvođači imati dvije opcije: razviti maramice bez plastike ili će se potrošači morati snaći bez njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlažne maramice zloglasni su krivci za začepljenje odvoda vode. U britanskim kanalizacijama uzrokuju čak 93 posto svih začepljenja, tvrdi državna vodoprivreda.

To je potaknulo britansku vladu da pokrene kampanju čiji je cilj informirati javnost da se vlažne maramice ne bacaju u odvodni sustav.

“Radimo s proizvođačima i prodavačima kako bi na pakiranjima jasno bilo naznačeno kako ih pravilno odlagati”, priopćilo je ministarstvo zaštite okoliša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također, potiču se inovacije koje bi omogućile proizvodnju razgradivih maramica.

Analizom uzoraka začepljenih cijevi diljem Britanije, ustanovljeno je da vlažne maramice čine 93 posto golemih nakupina koje sprečavaju odvod vode.

Razne masnoće pridonose sa svega 0,5 posto, a preostalih 6,5 posto odnosi se na higijenske proizvode poput higijenskih uložaka ili pamučnih vatica te na plastične folije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Toaletni papir, suprotno navedenim primjerima, u začepljenima sudjeluje u promilima.

Industrija vlažnih maramica procvjetala je zadnje desetljeće, a proizvođači nude sve više varijanti – maramice za osjetljivu kožu, za bebe, za skidanje šminke, za tjeranje insekata, umjesto dezodoransa, čak i kao zaštitu od Sunca.

Većina ih je, međutim, od poliestera i drugih bioloških nerazgradivih materijala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.