Stručnjaci tvrde da se turbulencije najmanje osjećaju u sredini zrakoplova

Foto: Thinkstock

Putnici koji žele smanjiti neugodni doživljaj turbulencija u zrakoplovu trebali bi rezervirati karte u sredini zrakoplova, kažu stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dame i gospodo, molimo vežite pojaseve”, rečenica je koja kod nekih putnika stvara nervozu u zrakoplovu. Turbulencije u zrakoplovu nisu ugodne posebno za one koji se boje letenja ili imaju osjetljiv želudac – no ne trese se u svakom dijelu zrakoplova podjednako.

Pa gdje je najbolje sjediti kako bi se turbulencije najmanje osjećale?

“Zapravo najmanje pokreta osjećate u sredini zrakoplova”, objašnjava profesor Andreas Strohmayer s instituta za aerodinamiku sveučilišta u Stuttgartu. Zrakoplov se najmanje njiše na mjestu gdje su krila spojena s trupom pa putnici smješteni blizu sredine zrakoplova imaju najmanji osjećaj da zrakoplov zanosi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane najviše se turbulencije osjećaju u repu zrakoplova.

Kad pilot upravlja vertikalnim stabilizatorima putnik na samom kraju zrakoplova može imati osjet da je pomaknut posebno zbog toga što je vanjski oklop zrakoplova pomalo elastičan. Stoga se osjet pojačava pri turbulencijama.

Sjedalo u repu zrakoplova manje je poželjno i tijekom polijetanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kad zrakoplov podigne nos oni na kraju aviona imaju osjećaj da padaju u dizalu”, kaže Strohmayer.

Ostaje još jedno pitanje: kad sjedite na sredini zrakoplova je li bolje biti blizu prolaza ili prozora?

“Sjedenje uz prozor pojačava osjet dizanja ili spuštanja kad zrakoplov počne zaokretati”, kaže Strohmayer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, kod ljudi koji se boje letenja često je bolje sjediti uz prozor kako bi gledali horizont što može ublažiti mučninu jer oči tako imaju točku u daljini na koju se koncentriraju. Stoga je za tjeskobne sjedalo uz prozor u sredini zrakoplova najbolje rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.