U Samoboru oživljena povijest srednjeg vijeka

U devetom uzastopnom uprizorenju srednjovjekovne bitke dviju viteških vojski, priređenom jučer na livadi Vugrinščaka u Samoboru, oživljena je Bitka kod Samobora iz 1441. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Događanja su započela prijepodnevnim proglasom na Trgu kralja Tomislava, kojim je pučanstvo pozvano na Bitku kod Samobora. Nekoliko tisuća posjetitelja nazočilo je prikazu bitke u kojoj je sudjelovalo oko 150 članova raznih viteških udruga. To su Red srebrnog zmaja iz Zagreba, Družba vitezova zlatnog kaleža iz Donje Stubice, Viteški red svetog Nikole iz Varaždina, Red čuvara grada Zagreba, Srednjovjekovna skupina Celjani, Vitezovi zelingradski, Koprivničke haramije, Viteški red svetog Vida iz Rijeke i Kuburaško društvo Gromovnik iz Bestovja.

Povijesni podaci govore da je Bitka kod Samobora bila sukob dviju vojski, celjske vojske kraljice Elizabete s vojskovođom Ivanom Vitovcem i vojske poljskog kralja Vladislava Jagelovića na čelu sa Stjepanom Banićem Lendavskim, u kojemu je, u borbi za prijestolje, pobijedila kraljičina vojska

Bitka je ove godine bila začinjena nekim novim elementima, ponajprije taktičkim, atraktivniji no prije bili su streličari, gađalo se ponovno katapultom, žestoko tuklo topovima, a i borba prsa o prsa nikoga nije ostavila ravnodušnim, pogotovo kada se zna da je riječ o pravom oružju koje se koristi u ovom prikazu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samoborski glumci amateri uveli su u prikaz bitke, dočaravši okolonosti vremena u kojemu se ona vodila. Suca, notara, cvajbara, hajduka, priora, bubnjara, kaštelana, redom su glumili Milan Žegarac Peharnik, ujedno i scenarist programa, pa Stjepan Bošković, Zdenko Banjedvorec, Luka Kazimović, Zlatko Vrbančić, Darko Kupres i Zoran Perović. Sara Čučić bila je kraljica, Juraj Ruklić pojavio se u ulozi vojvode Banića, a Mladen Houška kao Ivana Vitovec.

Na cjelodnevnom srednjovjekovnom sajmu prisutan je bio velik broj raznih izlagača, djeca su se mogla opskrbiti lukom i strijolom te mačevima i štitovima i postati pravi mali vitezovi. Kovao se stari novac, nudili proizvodi starih, pa i izumrlih zanata, te umjetnička kućna radinost. Ponuda hrane i pića mogla je zadovoljili su samoborski ugostitelji, a najatraktivnija je bila podjela kaše napravljene po srednjovjekovnim receptima. Okupljene su u srednji vijek svojim nastupima i štandovskim izlaganjem vratili i Plesna skupina Burka, Folklorni ansambl Mladost i samoborski i zagrebački žongleri.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.