Čaj od matičnjaka – prirodno sredstvo za smirenje i dobar san

Foto: Thinkstock

Čaj od matičnjaka se najčešće pravi od listova, koji se beru prije cvjetanja, a koji se mogu koristiti i za pripremanje salata, juha i ostalih jela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čaj od matičnjaka, poznat još kao čaj od melise, koristi se još od davnina, a mnogi ga nazivaju “eliksirom života”. Spravlja se od listova koji sadrže vitamin C, beta karoten te bakar i stoga pružaju određena ljekovita svojstva. 

Miris matičnjaka je opojan i pomalo podsjeća na miris limuna. S druge strane, matičnjak izgledom podsjeća na mentu. Razlika između mente i melise je prije svega u veličini listova. Matičnjak je uglavnom veći od mente, a listovi su mu širi te pomalo oblikovani u obliku srca. Protrljajte listiće ovih biljaka između palca i kažiprsta. Miris mente je nepobjedivo nalik pepermintu dok je miris matičnjaka nešto teži i može se osjetiti dašak limunovog mirisa. Sama biljka je po tome i dobila engleski naziv “lemon balm”.

Čaj od matičnjaka svojim umirujućim svojstvima najbolje djeluje protiv poremećaja uzrokovanih stresom. Matičnjak može uvelike utjecati na kvalitetu našeg sna pa se zato često preporučuje kao prirodni lijek za ublaženje simptoma nesanice, anksioznosti, depresije i napetosti. Svojim umirujućim svojstvima također pomaže i kod simptoma kao što su nadutost i problemi s probavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čaj od matičnjaka pozitivno djeluje na imunitet, a ekstrakt matičnjaka se lokalno može primijeniti kod liječenja herpesa na usni.

Cijeli članak pronađite na Krenizdravo.hr.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.