Prema podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, rak debelog crijeva drugi je najčešći oblik raka u muškaraca (iza raka pluća) i u žena (iza raka dojke). Od ukupnog broja dijagnosticiranih slučajeva raka u Hrvatskoj na ovu zloćudnu bolest otpada 15-16 posto slučajeva u muškaraca i 13-14 posto slučajeva u žena. O dramatičnom porastu novooboljelih i umrlih od raka debelog crijeva najbolje pokazuju podaci prikupljeni od postanka Hrvatske države do danas.
Rak debelog crijeva ili kolorektalni karcinom je inače jedan od najčešćih oblika zloćudnih oboljenja u svim razvijenim zemljama sa zabrinjavajućim trendom porasta učestalosti, a novija istraživanja pokazuju i da se sve češće javlja među mladim odraslim osobama, prenosi WebMD.
U Aziji i Africi ovaj oblik raka je značajno rjeđi što upućuja na činjenicu da stil života, prehrana i okoliš u razvijenim zemljama svijeta ne idu na ruku čovjeku, nego naprotiv, protiv njega i njegovog zdravlja.
Rizik od razvoja raka debelog crijeva znatno raste nakon 40. godine života, a 90 posto svih karcinoma otkrije se u osoba starijih od 50 godina. Svaka osoba starija od 50 godina nosi pet posto rizika da će do 74. godine razviti rak debelog crijeva, odnosno 2,5 posto rizika da će umrijeti od raka debelog crijeva.
Kako u debelo crijevo dospijevaju različite tvari iz hrane, od kojih su neke štetne, moguća su oštećenja njegove sluznice. Sjedilački način života, prehrana bogata mastima i mesom te pretjerani unos alkohola usporavaju rad crijeva pa se štetni sadržaj u njima duže zadržava i oštećuje sluznicu koja se s vremenom sve teže obnavlja i štiti pa se razvijaju različite bolesti uključivo i tumore. Osim toga i nasljedni čimbenici mogu prouzročiti bolest debelog crijeva. Tako mogu nastati upalne i bakterijske bolesti, ali također i tumori debelog crijeva.
Tumore debelog crijeva dijelimo u dobroćudne i zloćudne. Najčešći su adenomi (polipi) i adenokarcinomi. Uklanjanje polipa i otkrivanje karcinoma u početnoj fazi rasta osnovna je svrha liječenja i sprječavanja razvoja karcinoma.
Važno je upozoriti na rane simptome i znakove tumora debelog crijeva kako bi ih prepoznali i pravodobno se javili liječniku.
Simptomi su: promijenjen izgled stolice (tanka stolica ili učestala stolica, proljevi); krv na stolici ili je stolica pomiješana s krvlju; bol u trbuhu; vlažni plinovi; mršavljenje i umor (anemija s pomanjkanjem željeza)
Ako postoji ikakva sumnja, važno je čim prije se obratiti liječniku.
Preventivne mjere koje svatko pak može provoditi jest unos prehrane bogate vlaknastim tvarima (povrće, voće, žitarice i si.); mala količina životinjskih masti u prehrani; malo “crvenog mesa” u prehrani i regulacija stolice, te normalna/idealna tjelesna težina, piše Hrvatska liga protiv raka.
Jednostavan način da smanjite rizik od 13 vrsta karcinoma
Tekst se nastavlja ispod oglasa