Site icon narod.hr

Hrvatski liječnički zbor kreće u izradu kliničkih smjernica za najčešće bolesti – kvalitetnije liječenje i ušteda

Foto: Thinkstock

Hrvatski liječnički zbor (HLZ) počeo je prije nekoliko mjeseci suradnju s britanskim Nacionalnim institutom za izvrsnost u zdravstvu (NICE) oko izrade kliničkih smjernica za dijagnostiku i liječenje najčešćih bolesti u Hrvatskoj, koje bi trebale pridonijeti kvalitetnijem liječenju bolesnika i ostvariti uštede u zdravstvenom sustavu, a taj proces podupire i i ministar zdravstva Milan Kujundžić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjenjuje se da je 30 posto dijagnostičkih pregleda koji se obave u hrvatskim zdravstvenim ustanovama nepotrebno, pa bi postojanje kratkih, jednoznačnih i u praksi primjenjivih smjernica i algoritama za liječenje najčešćih bolesti omogućilo značajne financijske uštede u sustavu, što je jedan od prioriteta Ministarstva zdravstva.

Po podacima HLZ-a, stručna društva Zbora od 2004. do danas izradila su 71 kliničku smjernicu . Iako je njihova izrada dugotrajni proces, kao prioritetna područja za izradu smjernica s obzirom na svoje specifičnosti i udio u zdravstvenoj potrošnji su endokrinologija, dijabetologija, pulmologija, radiologija, onkologija i arterijska hipertenzija.

Ministar Kujundžić poručuje da će Ministarstvo zdravstva pružiti maksimalnu potporu u izradi smjernica i algoritama, pa tako i kroz mogućnost da se njihova izrada financira iz EU fondova, s obzirom da je interes EU-a ujednačavanje dostupnosti zdravstvene usluge i kontrola zdravstvene potrošnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Suradnja sa HLZ-om i drugim stručnim društvima već postoji, a kliničke smjernice trebale bi, s jedne strane ubrzati vrijeme do postavljanja dijagnoze, a s druge strane uspostaviti bolju kontrolu nad potrošnjom lijekova u kliničkoj praksi”, kaže.

S povećanjem PDV-a troškovi za lijekove rastu za 300 milijuna

U Hrvatskoj se godišnje na lijekove troši ukupno 5,2 milijarde kuna, a s najavljenim povećanjem PDV-a za lijekove na recept s 5 na 12 posto od iduće će se godine ti troškovi porasti za dodatnih 300 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kliničke smjernice svojevrsne su upute temeljene na znanstvenim dokazima, koje pomažu liječnicima u svakodnevnom radu, pa se njihovom primjenom nastoji standardizirati i ujednačiti rad liječnika. One su izuzetno važne za racionalno trošenje novca u zdravstvenom sustavu, jer jasno propisuju kako bi svaki liječnik trebao postupati kod određene dijagnoze ili stanja. Time se dijelom mogu izbjeći nepotrebni pregledi i pretrage, kakvih u zdravstvu ima mnogo”, izjavio je Hini predsjednik HLZ-a Željko Krznarić.

Cilj je da se u idućih godinu dana najmanje 3 do 4 postojeće smjernice dorade u skladu s razvojem struke.

“Ideja nije da NICE određuje HLZ-u što treba raditi, već da uz njihovu reputaciju i dugogodišnje iskustvo dođemo do rješenja koje će biti korisno za nas. U dogovoru s Ministarstvom zdravstva osnovat ćemo radne timove koji će na temelju NICE-ovih naputaka kreirati smjernice prilagođene našem zdravstvenom sustavu”, kaže Krznarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dugoročni cilj je osnivanje manjeg ekspertnog tima unutar HLZ-a koji bi koordinirao procese izrade smjernica i bio od pomoći stručnim društvima i liječnicima koji se odluče ući u to zahtjevno područje.

“Početkom prosinca zaposlit ćemo prvu članicu budućeg ekspertnog tima i time okrenuti novu stranicu u radu na projektu smjernica HLZ-a”, najavljuje Krznarić.

Što se tiče troškova izrade smjernica, predsjednik HLZ-a kaže kako oni ovise o broju i dinamici rada, a kreću se od nekoliko desetaka tisuća eura do nekoliko stotina tisuća eura godišnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version