Site icon narod.hr

HUBOL: Godinu dana poslije ulaska u EU imamo jednu županijsku bolnicu u kojoj više nema liječnika

Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) objavila je danas istraživanje  kako je iz Hrvatske, u razdoblju od ulaska u EU do danas, sigurno otišao 91 liječnik prosječne dobi od 41. godinu koji je bio zaposlen u bolničkom sustavu. Također su istaknuli kako je Hrvatska njihovim odlaskom izgubila ukupno 324. 400. 000 kuna na troškove obrazovanja tih liječnika. „Trenutno je 600 liječnika prikupilo svu dokumentaciju i pripremaju se za odlazak u inozemstvo“, istaknula je Ada Barić dopredsjednica HUBOL-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Brojka od 91 liječnika je iznimno velika brojka, to je ekvivalent broju liječnika jedne srednje županijske bolnice – godinu dana poslije ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju imamo jednu županijsku bolnicu u kojoj više nema liječnika“, rekla je Jadranka Šarić Pavičić članica Izvršnog odbora HUBOL-a te dodala kako od te brojke 20 posto liječnika koji su otišli su doktori znanosti, 2 posto docenti, 3 posto sveučilišni profesori.

„Od upisa na Medicinski fakultet do završetka njegove subspecijalizacije obrazovanje jednog liječnika, kroz razdoblje od 15 godina, košta 3 900 000 kuna“, istaknula je Barić.

Pojasnila je da je financijski trošak liječnika koji su otišli gubitak za Republiku Hrvatsku od 324 400 000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Naši liječnici odlaze iz nužde, a njihovim odlaskom dolazi do direktnoog ugrožavanja zdravlja građana Republike Hrvatske – fizički se produžuju liste čekanja“, rekla je te dodala kako je krajnje vrijeme da se preuzme odgovornost i donesu razborite odluke kojima će se spriječiti daljnji odljev liječnika.

Jadranka Pavičić Šarić je istaknuli su kako je alarmantna činjenica kako liječnici s preko 50. godina života odlučili su se otići iz Hrvatske koji su vrhunski stručnjaci.

„U najplodnijem razdoblju stručnog rada, životna dob od 35. do 45. godina, je gotovo pola liječnika koji su u ovom trenutku napustili Republiku Hrvatsku“, rekla je te dodala kako su među otišlim liječnicima zastupljene gotovo sve liječničke specijalnosti. Dominiraju anesteziolozi (20%), internisti (16,5 %), ginekolozi (10%) i radiolozi (6,5%).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnila je kako su hrvatski liječnici otišli raditi u najrazvijenije zemlje EU, Švicarsku, Sad, Ujedinjene Arapske Emirate, Saudijsku Arabiju, Novi Zeland.

Goluža: Ključna odluka treba biti odobravanje  strukovnog kolektivnog ugovora za liječnike u Republici Hrvatskoj

Trpimir Goluža, predsjednik HUBOL-a istaknuo je kako su imali kratak sastanak s novim ministrom zdravlja Sinišom Vargom, ukazali na probleme te pojasnili da treba otvoriti  socijalni dijalog koji je zamro za vrijeme bivše zdravstvene administracije i prihvatiti liječnike i struku kao partnere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Živimo u virtualnom sustavu koji je financijski u potpunosti neodrživ i godišnje generira gubitke od 5 milijardi kuna“, rekao je te dodao kako ključna odluka treba biti odobravanje  strukovnog kolektivnog ugovora za liječnike u Republici Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version