Site icon narod.hr

Javnozdravstvena akcija – Skinuti stigmu s oboljelih od epilepsije

Uoči Nacionalnog dana oboljelih od epilepsije, 14. veljače, Grad Zagreb je u subotu održao tradicionalnu javnozdravstvenu akciju radi skidanja stigme s oboljelih od epilepsije, kojih je u Hrvatskoj oko 40 tisuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalni dan oboljelih od epilepsije proglasio je Hrvatski sabor 2008., otkada se svake godine obilježava na dan sv. Valentina, 14. veljače. Cilj je podizanja svjesnosti u društvu da su oboljeli od epilepsije jednako uspješne osobe kao i svi ostali građani.

Epilepsija je najčešća kronična neurološka bolest, a liječenje bitno uznapredovalo tako da oboljeli danas žive jednako kao i svi ostali građani. Naime, kod dvije trećine oboljelih epilepsija se uspješno “drži pod kontrolom” lijekovima, a u zadnje vrijeme postoji mogućnost i vrlo uspješnog neurokirurškog liječenja, tako da je danas praktični nemoguće vidjeti da netko ima epileptički napadaj na javnom mjestu, istaknuo je neurolog Hrvoje Hećimović.

“Želimo poručiti svim oboljelima i njihovim obiteljima da se ne moraju sramiti, da zbog te bolesti neće izgubiti posao i nitko ih neće smatrati manje vrijednima. Stigma je isključivo odraz predrasuda i krivog shvaćanja ove bolesti u društvu”, istaknuo je Hrvoje Hećimović, član Povjerenstva za očuvanje i unaprjeđenje kvalitete života osoba s epilepsijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo u Zagrebu svake se godine otkrije oko 800 novooboljelih od epilepsije, a u 40 posto slučajeva riječ je o mlađima od 20 godina, stoga je Slavko Antolić iz Gradskog ureda za zdravstvo istaknuo važnost “destigmatiziranja” oboljele djece.

Gradski ured za zdravstvo pokrenuo je program kontinuirane edukacije u školama i vrtićima, kako bi nastavno osoblje moglo pomoći djeci, koju vršnjaci često odbacuju i izbjegavaju. “Važno je da djeca budu prihvaćena u društvu i da ih okolina prihvati. To su odlični đaci i mogu postati isto tako odlični stručnjaci svih profila”, istaknuo je Antolić.

U Zagrebu kampanja osvješćivanja o epilepsiji sustavno se provodi još od 2006., no oboljele još uvijek prati stigma. Ankete pokazuju da velik dio građana misli da je riječ o psihičkoj ili zaraznoj bolesti, ne žele živjeti s oboljelima. Velik dio oboljelih osjeća s stigmatizirano, dobivaju lošije poslove, a nezaposlenost među oboljelima od epilepsije dvostruko je veća nego kod ostalih građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Javnozdravstvena akcija održana je u Centru Kaptol, a podržali su je košarkaši Cibone i druge osobe iz javnoga života.

U Europi od epilepsije boluje šest milijuna ljudi, a svake se godine dijagnosticira 300.000 novih slučajeva. Mnoge poznate osobe tijekom povijesti imale su epilepsiju, primjerice Napoleon, Aleksandar Veliki, Cezar, Dostojevski, Lenjin i Nobel.

Najveći porast broja oboljelih je u dobi iznad 65. godine života te u ranom djetinjstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version