Kako tvrde Svjetska zdravstvena organizacija, koja barata svojim podacima i istraživanjima, oko sedam posto svjetske populacije zapravo pati od poremećaja u prehrani, nažalost, 20 posto od tog broja umire jer se poremećaj pretvara u pretilost ili anoreksiju. Ovakvi podaci su, naravno, alarmantni i uzrok su nekih poteza Svjetske zdravstvene organizacije koja nastoji suzbiti sve učestalije probleme s prehranom svjetskog stanovništva, navodi medbroadcast.com.
Bolest u nama samima
Neki stručnjaci tvrde da je zapravo problem u načinu razmišljanja, dakle, u glavi, i da se u ”glavi moraju rješavati”. Naime, ukolik ti problemi nisu posljedica tjelesnih ili genetskih uzroka oni mogu biti, a vjerojatno i jesu, posljedica vlastitog pogrešnog načina razmišljanja, pa i opuštanja. Stručnjaci tvrde sa su neki uzroci, nekih bolesti, zapravo u nama samima, a mogu biti razni, od strahova, do kroničnih stresova koje se ne rješavaju na vrijeme, depresije, nezadovoljstva, kao i odnosa unutar obitelji, poglavito s roditeljima.
I psihički problemi
Ekstremi koji se u takvim uvjetima javljaju jesu poremećaj pri prehrani, od prejedanja do potpunog izbjegavanja hrane, u oba slučaja može doći do tragičnog ishoda, zbog čega nastaju bolesti poput bulimije, anoreksije, pretilosti. Da ne nabrajamo sada dalje, sve to, dakako, utječe onda na srce, krvožilni sustav, pa čak i živčani sustav.
Naime, osoba koja pati od anoreksije ima tjelesnu težinu koja je zapravo najmanje 15 posto ispod očekivane težine, gubitak tjelesne težine uzrokovan je izbjegavanjem hrane koja deblja, što, dakako, u nekim uvjetima može biti dobro, u ekstremnim uvjetima daje kontraefekt. Osoba koja ima konstantan strah od pretilosti, ali i poremećaj vezan uz endokrinološki status, nerijetko ima i težih psihičkih problema. Kod žena se to manifestira kroz izostanak menstruacije, a kod muškarca promjenama kada je potencija u pitanju.
Važno je zadržati vlastitu osobnost
Pretilost je drugi oblik ekstrema od anoreksije, no, zato ne manje opasan, naime, ukoliko uzroci pretilosti nisu genetski ili fizički onda su na psihološko-socijalnoj razini, što znači da se brojni stresovi ublažavaju hranom. Radi se o slučaju koji najbolje svjedoči o unutrašnjoj emotivnoj praznini, stupanj nezadovoljstva, reći će neki, danas se zapravo ogleda u njihovoj pretilosti, što, dakako, nije i ne mora biti znanstvena činjenica. Važno je da čovjek zadrži vlastitu osobnost i bude ono što jeste, ukoliko osoba teži da sliči modelu, odnosno, standardu koji drugi nameću, ta osoba potvrđuje da zapravo ne voli sebe, i ne cijeni se onoliko koliko bi trebala. Razlog je to činjenice da niti jedan poremećaj u prehrani ne bi trebali rješavati bez sudjelovanja psihologa.
Bulimija i anoreksija
Kada je anoreksija u pitanju problemi počinju otprilike u pubertetu, ranoj fazi života, i traju do srednjih dvadesetih godina. Zajedno s anoreksijom se može javiti i bulimija. Radi se o bolestima koje imaju isti uzrok, strah od pretilosti, nerijetko je riječ o iracionalnom strahu. Osobe koje pate od bulimije imaju česte epizode velikog uzimanja hrane u kratkom vremenskom razdoblju, nakon čega se hrane pokušavaju riješiti prisilnim povraćanjem ili lijekovima koji smanjuju apetit. Iako nisu iste bolesti, već vrlo slične, bulimija i anoreksija mogu se istovremeno javiti kod iste osobe.