Site icon narod.hr

Kronologija ebole: od prvog slučaja do globalne uzbune

Najsmrtonosnija epidemija ebole u povijesti odnijela je do sada 3.431 život, dok je sumnjivih ili potvrđenih slučajeva zaraze 7.470, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) prema podacima ministarstava zdravstva Gvineje, Sijera Leonea i Liberije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kronologija epidemije:

23. ožujka – Najmanje 60 osoba umrlo je od ebole u Gvineji, dok ih se zarazilo gotovo stotinu. Stručnjaci vjeruju da su se zarazili u prosincu 2013.

24. ožujka – Bolest je otkrivena i u susjednoj Liberiji. Umrlo je najmanje pet osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

26. ožujka – Vlasti u Gvineji zabranile su prodaju i konzumaciju divljih životinja koje se smatralo potencijalnim prijenosnicima.

26. svibnja – Sijera Leone zatvara granice nakon pet smrtnih slučajeva.

23. lipnja – Stručnjaci iz međunarodne organizacije Liječnici bez granica upozoravaju da je epidemija “izvan kontrole”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. srpnja – Ministri zdravstva zapadnoafričkih zemalja dogovorili su se na summitu u Gani oko transnacionalne strategije koja uključuje senzibiliziranje javnosti i program kontrole WHO-a u Gvineji.

21. srpnja – UN upozorava stanovnike pogođenih područja da ne jedu šišmiše i ostale divlje životinje.

26. srpnja – Ebola se širi na četvrtu zemlju, Nigeriju, gdje je konzultant liberijske vlade umro u bolnici u Lagosu. Nigerija jača mjere sigurnosti u zračnim i pomorskim lukama te na graničnim prijelazima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

28. srpnja – Liberija zatvara granicu prema susjednim zemljama, osim dvije zračne luke i tri granična prijelaza gdje se putnici testiraju na virus ebole.

29. srpnja – Ugledni liječnik u Sijera Leoneu Sheik Umar Khan umire od ebole kojom se zarazio dok je liječio oboljele.

31. srpnja – Sijera Leone proglašava izvanredno stanje. WHO donosi program borbe protiv ebole vrijedan 100 milijuna dolara.

2. kolovoza – Američki liječnik koji se zarazio u Liberiji prebačen na liječenje u SAD. Bio je prvi pacijent koji se ikada liječio od ebole u zapadnoj hemisferi. Nakon što mu je život visio o niti, stanje mu se poboljšalo kada je primio eksperimentalni lijek Zmapp.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. kolovoza – Nigerijska medicinska sestra zaražena virusom umire. Svjetska banka obećala 200 milijuna pomoći zemljama pogođenima ebolom.

6. kolovoza – Zaraženi pacijent, koji je putovao u Sijera Leone, umire u Saudijskoj Arabiji. Ameirčki predsjednik Barack Obama obećava da će SAD pomoći u borbi protiv ebole. Liberija uvodi tromjesečno izvanredno stanje.

7. kolovoza – Španjolska vlada prebacila svog zaraženog državljanina, svećenika, na liječenje u Europu.

8. kolovoza – WHO proglašava epidemiju ebole na zapadu Afrike globalnom prijetnjom i određuje pravila za suzbijanje bolesti. Izvanredno stanje proglašava i Nigerija.

12. kolovoza – Španjolski pacijent umire u Madridu. WHO objavljuje da je broj umrlih premašio tisuću.

16. kolovoza – Gomila upada u bolnicu u Liberiji i oslobađa 17 zaraženih.

21. kolovoza – Dva zarađena američka misionara prebačena u SAD i puštena nakon potpunog izliječenja.

24. kolovoza – Još jedan Europljanin, ovoga puta Britanac prevezen je na liječenje u domovinu. Prve slučajeve prijavljuje i Demokratska Republika Kongo, u odvojenoj epidemiji u odnosu na onu na zapadu Afrike.

3. rujna – WHO objavljuje da je za kontrolu epidemije potrebno najmanje 600 milijuna dolara.

10. rujna – Zaklada Billa i Melinde gates obećava 50 milijuna dolara pomoći u borbi protiv ebole.

15. rujna – Afrička unija najavila slanje 30 zdravstvenih radnika i ostalih specijalista kao pomoć u suzbijanju epidemije.

16. rujna – SAD je obećao slanje 3.000 vojnika, osposobljavanje do 500 zdravstvenih radnika tjedno i podizanje 17 novih klinika za liječenje ebole.

17. rujna – Francuski pripadnik Liječnika bez granica zaražen ebolom u Liberiji i prebačen u Francusku.

18. rujna – UN-ov program za hranu obećao donaciju od 20 milijuna dolara pogođenim zemljama u kojima se pojavila glad.

19. rujna – Sijera Leone uvela trodnevnu opću karantenu.

23. rujna – Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti procijenio da bi do 20. siječnja 1.4 milijun ljudi moglo oboljeti na zapadu Afrike ako međunarodna zajednica ne poduzme jače napore za suzbijanje bolesti.

25. rujna – Stabilizira se stanje u Liberiji. Iz bolnice otpušten Rick Sacra, treći Amerikanac koji je uspješno izliječen u SAD-u, dok drugi Španjolac koji je liječen u Madridu umire.

26. rujna – Napori za upotrebu eksperimentalnih lijekova u zapadnoj Africi usredotočuju se na terapije koje koriste krv preživjelih pacijenata.

30. rujna – U SAD-u zabilježen prvi slučaj zaraze ebolom. Najmanje 3.700 djece u zapadnoj Africi ostali bez jednog ili oba roditelja u epidemiji.

1. listopada – WHO objavio da je 1.500 doza eksperimentalnog cjepiva spremno za medicinsko osoblje koje sudjeluje u zaustavljanju epidemije u zapadnoj Africi.

3. listopada – Američki snimatelj koji radi za NBC zaražen ebolom u Liberiji i prebačen na liječenje u SAD.

6. listopada – Medicinska sestra u Madridu, koja je liječila preminulog španjolskog misionara u Španjolskoj, prvi je potvrđeni slučaj prijenosa virusa s čovjeka na čovjeka u Europi.

8. listopada – Thomas Eric Duncan, Liberijac i prvi pacijent kojemu je ebola dijagnosticirana izvan Afrike, umire u američkoj bolnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version