Većina svijeta o plavoj boji očiju može samo sanjati. Tako je barem bilo do danas kada je to moguće trajno promijeniti medicinskom procedurom, javlja CNN.
Nova tehnologija
Samo 17% svjetske populacije ima plave oči, ali ne zna se točan razlog zašto se baš ova boja očiju smatra toliko atraktivnom iako za to postoje brojne teorije.
Kako bilo, plave su se oči oduvijek smatrale mjerilom atraktivnosti. Ovakvom bojom priroda je obdarila samo oko 17 posto svjetske populacije. dok ostatak od oko 80 posto, o toj boji očiju može samo sanjati. Tako je barem bilo do danas kada je to moguće trajno promijeniti medicinskom procedurom.
“Temeljni je princip u tome da je ispod smeđe boje očiju plava boja” tvrdi Dr Gregg Homer za CNN te dodaje da plava pigmentacija u oku u stvarnosti ne postoji.
“Jedina razlika između smeđih i plavih očiju je u tankom sloju pigmenta na površini.” dodaje.
U kompaniji tvrde da su izumili laserski tretman koji mijenja sloj pigmenta kako bi s vremenom oko promijenilo boju u plavu. Dodaju da je procedura sigurnija, jeftinija i prikladnija od bilo koje alternative koja se nudi na tržištu.
Još se čeka zeleno svjetlo regulatornih tijela u SAD-u, a medicinski odbor tvrtke tvrdi da preliminarne studije pokazuju da je procedura bezopasna.
Druga strana medalje
Ipak, industrija je skeptična. Naime, oftalmolozi koji se bave ljudskim očima kažu kako se radi o jedno od najosjetljivijih organa na tijelu pa na skepticizam imaju svako pravo.
Saj Khan, oftalmolog jedne bolnice u Londonu, tvrdi kako je tretman dobio crveno svjetlo:
“Glavna je briga kod ove procedure što uključuje otpuštanje pigmenta unutar oka što može začepiti normalnu drenažu kanala što dovodi do porasta pritiska u oku.” tvrdi.
Dugoročno, to može dovesti do glaukoma, dodaje Khan.
Tekst se nastavlja ispod oglasa