Site icon narod.hr

Stručnjaci: placebo neetičan usred epidemije ebole

Ugledni zdravstveni stručnjaci objavili su u specijaliziranom medicinskom časopisu kako bi u jeku smrtonosne epidemije ebole bilo neetično ispitivati lijekove protiv te bolesti na kontrolnoj skupini zaraženih koja bi primala placebo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da bolest ebole koja hara Zapadnom Afrikom ubija između 40 do 90 posto oboljelih, testiranje lijeka na slučajno odabranoj kontrolnoj skupini (RCT) koja bi primala placebo (tvar ili postupak neutralnog djelovanja) bilo bi nepošteno i etički neprihvatljivo, drže stručnjaci iz Europe, Afrike i Sjedinjenih Država.

“Slažemo se da RCT može dati čvrste dokaze u određenim okolnostima, ali ne u jeku najgore epidemije ebole u povijesti”, napisali su u pismu objavljenom u medicinskom časopisu Lancet.

Testiranja nekih lijekova protiv ebole ili cjepiva protiv te bolesti tek su počela u Zapadnoj Africi ili će početi idućih mjeseci. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) očekuje da bi se neke terapije mogle početi primjenjivati početkom 2015.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga skupina epidemiologa prošli je mjesec u pismu Američkom medicinskom savezu napisala da se eksperimentalni lijek protiv ebole najbolje može testirati na slučajnoj kontrolnoj skupini.

Sličnu raspravu o etičnosti stručnjaci su već ranije vodili i oko primjene lijekova protiv raka.

Epidemija ebole zarazila je 8400 osoba dosad i ubila njih više od 4000, uglavnom u Gvineji, Sijera Leoneu i Liberiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moguće je testirati dva lijeka istodobno na dvije različite skupine, pa bi se tako izbjegla skupina RCT. SZO je odobrio korištenje eksperimentalnih lijekova za ebolu u nadi da bi oni mogli pomoći otkako se epidemija proširila od ožujka.

Neki pacijenti već primaju eksperimentalne lijekove kao što su ZMapp (proizvodi ga američka tvrtka Mapp Biopharmaceutical), ili TKM-Ebola, (kanadskog proizvođača Tekmire) ili brincidofovir (američka tvrtka Chimerix).

No zapravo je mali broj pacijenata primao lijekove. Neki od njih su umrli, a drugi preživjeli te liječnici ne mogu sa sigurnošću reći koji je lijek djelovao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skupina drugih stručnjaka ističe da je kontrolna skupina koja prima placebo jedini način da se “spasi najveći broj života ove epidemije te osigura znanje za neku buduću epidemiju”.

“Mi se s time ne slažemo”, napisalo je 15 potpisnika među kojima su Piot i David Heymann, direktor centra Chatham House za Global Health Security.

Nitko nije zatražio da zaraženi medicinski stručnjaci sa Zapada koji primaju ZMapp i druge eksperimentalne terapije, budu u skupini koja će primati placebo, ističu potpisnici te poručuju “Nijedan od nas ne bi pristao da bude u slučajnoj kontrolnoj skupini”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version