Stručnjaci upozoravaju na štetnost energetskih napitaka za djecu

Foto: fah

Kofein je najčešće korištena psihoaktivna droga koja stimulira centralni živčani sustav te nam daje privremenu injekciju dobre volje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No ima i loših strana, pojačava tjeskobu, utječe na nesanicu i povezuje se s kognitivno-bihevioralnim problemima kod djece i mlađih adolescenata.

Upravo zbog toga zdravstveni radnici upozoravaju roditelje da djecu drže podalje od energetskih napitaka, koji sadrže visoke razine kofeina, preciznije najmanje 320 mg/L.

Predsjednik britanskoga Kraljevskog instituta za pedijatriju i zdravlje djece sa sjedištem u Londonu, Russell Viner ističe kako se danas iznenađujuće malo zna o tomu u kolikoj je mjeri konzumacija energetskih napitaka sigurna kada je posrijedi razvoj jednoga mladog organizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultati nedavno provedenog istraživanja upućuju na to da samo jedan energetski napitak može imati negativan učinak na funkciju krvnih žila. Ultrazvukom je provjerena bazalna endotelijalna (unutarnja ovojnica žile) funkcija arterije prije i 90 minuta nakon konzumacije oko 600 grama energetskog napitka. Nakon konzumacije liječnici su otkrili akutno smanjenje promjera žile.

Po rezultatima ranije provedene kanadske studije na 2055 mladih u dobi od 12 do 24 godine, 55,4 posto ispitanika koji su konzumirali energetska pića žalilo se na različite zdravstvene probleme: 18 posto ih se žalilo na glavobolju, pet posto je povraćalo ili je imalo proljev, 3,6 posto osjećalo je bol u prsima, a kod 0,2 posto slučajeva zabilježeni su epileptični napadaji.

Sve navedeno je posljedica činjenice da jedna limenka energetskog napitka, ovisno o količini, sadrži od 80 do 150 mg kofeina uz taurin, gaziranu vodu, B vitamine, neke biljne pripravke poput guarane, akaija, ginsenga i ginko bilobe te, posljednje, ali ništa manje značajno – puno šećera i umjetnih boja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici upozoravaju da se, kada pojedinac prekorači dnevni unos kofeina od 3 mg po kilogramu tjelesne težine mogu javiti tjeskoba, ubrzani rad srca, drhtavica, mučnina, povraćanje, vrtoglavica i porast krvnoga tlaka.

Tegobe se mogu javiti vrlo brzo i u slučaju istodobnog kombiniranja različitih količina energetskih pića poput Coca Cole (46 mg kofeina po limenci), kave (40 mg kofeina po espressu) i alkohola.

Znanstvenici upozoravaju i na to da kombinacija energetskog pića i alkohola “zamagljuje” stvarno stanje stupnja opijenosti te povećava rizik od izazivanja prometnih nesreća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velike količine šećera u ovoj vrsti pića, primjerice 10 žličica šećera ili 240 kcal u oko pola litre pridonosi debljanju i razvoju dijabetesa tipa 2. Treba podsjetiti i da energetska pića oštećuju zubu caklinu, a njihov negativni učinak traje i do 12 sati.

Po istraživanju provedenom 2014. na 5000 djece u Velikoj Britaniji, 14 posto njih u dobi od 11 do 15 godina odgovorilo je da energetske napitke konzumira najmanje dva do četiri puta tjedno, a pet posto ih je kazalo da ih piju svakodnevno.

Mnogi se liječnici slažu da bi trebalo u potpunosti zabraniti prodaju energetskih napitaka djeci i mlađim adolescentima.

Vinter kaže da se razina energije kod djece na najbolji način može poboljšati prirodnim putem, a to su “kvalitetna prehrana, okrepljujući san, tjelovježba i, najvažnije, kvalitetna interakcija s okolinom, osobito s vršnjacima.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.