Ženama kontracepcijski implantat migrirao u pluća: ‘Krvarenje je bilo neprekidno’

Foto: GettyImages

“Imala sam kontracepcijski implantat ugrađen 2017. godine, ali uopće ga nisam podnosila”, prisjeća se Alice, mlada žena iz Pariza. “Krvarenje je bilo neprekidno. Moj ginekolog tada je tražio da pričekam šest mjeseci, ali nakon četiri mjeseca, nisam više mogla izdržati i dogovorili smo se da ga uklonim”, javlja en24.news.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao i trećina žena, Alice nije podnosila ugrađene implantate. “Liječnik je otkrio da implantat više nije u mojoj ruci.” Pretrage su dovele do iznenađujućeg otkrića: “Implantat je bio u desnom plućnom krilu”.

Nakon dvije operacije, kontracepcijski je implantat (duljine 4 cm, promjera 2 mm) konačno izvađen, ali uz posljedice. “Imam ožiljak od 20 cm na leđima, bolove ispod desne dojke i presječeni živac”.

Alice ne želi sa svojim slučajem ići na sud, ali smatra da je potrebno upozoriti žene, “tako da znaju da se takve situacije mogu dogoditi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuska Udruga žrtava plućne embolije i moždanog udara povezanog s hormonalnom kontracepcijom (AVEP) upozorila je 29. listopada na slučajeve teških komplikacija koje su doživjele mlade žene nakon ugradnje kontracepcijskih implantata ispod kože.

Udruga ističe da su ih dvije žene kontaktirale 2017. odnosno 2019. kako bi ih obavijestile o tome što im se dogodilo: implantat im je migrirao preko krvnih žila u plućne arterije izloživši ih velikom riziku.

“Obje su žene podvrgnute većem broju složenih kirurških zahvata kako bi im se izvadilo implantate i jedva su izbjegle uklanjanje dijela pluća”, navodi se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontracepcijski se implantati ženama ugrađuju pod kožu, obično na nadlakticu ruke. Dešnjakinjama na lijevu nadlakticu, i obrnuto. Kako ugradnja izgleda možete vidjeti u videu:

“Francuska agencija za lijekove (L’Agence nationale de sécurité du médicament et des produits de santé, ANSM) do sada je obaviještena o 30 slučajeva migracija implantata Nexplanona u plućnu arteriju”, javlja agencija, a prvi slučajevi zabilježeni su 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svake se godine u oko 200.000 žena ugradi kontracepcijski implantat Nexplanon, čije je djelovanje oko tri godine.

British Medical Journal objavio je u srpnju sličan slučaj koji se dogodio 31-godišnjoj Portugalki, koja je implantat ugradila 2017. Riječ je bila o Merckovu Implanonu NXT.

Kao glavne čimbenike rizika autori članka navode preduboko usađivanje implantata i intenzivne fizičke vježbe nakon zahvata. Francuska agencija za lijekove, za sada, ipak želi ostati oprezna u preciziranju točnih uzroka koji dovode do migracije implantata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.