HDZ prozvao pravobraniteljicu Milas Klarić zbog Obiteljskog zakona i političke pristranosti

Saborska rasprava o izvješću o radu pravobraniteljice za djecu prerasla je u četvrtak poslijepodne u sukob oporbe i vladajućih oko suspendiranog Obiteljskog zakona, a iz HDZ-a su prozvali pravobraniteljicu Ivanu Milas Klarić da je izostavila “kritički osvrt” na probleme koje je taj zakon izazvao prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ-ovi zastupnici prozvali su pravobraniteljicu Milas Klarić da nije politički neutralna jer je sudjelovala u izradi spornog Obiteljskog zakona, dok je SDP-ova Milanka Opačić ustvrdila kako je rasprava posljedica ‘iracionalne mržnje prema pravobraniteljici i svemu što je radio SDP’.

“Izvješće dječje pravobraniteljice za prošlu godinu, sutra će najvjerojatnije dobiti negativnu ocjenu”, rekla je Opačić i prozvala vladajuće da su prva saborska većina koja je odlučila rušiti pravobranitelje.

HDZ-ova zastupnica Nada Murgarić upitala je pravobraniteljicu za djecu osjeća li se odgovornom za pravne nesigurnosti i zavrzlame nastale primjenom suspendiranog zakona, na što je Milas Klarić odgovorila da je “ponosna da je sudjelovala u izradi zakona koji je poboljšao pravni položaj djeteta“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ-ov Branko Bačić ocijenio je skandaloznim što je pravobraniteljica u svom izlaganju problematizirala odluku Ustavnog suda o Obiteljskom zakonu.

“Neprihvatljivo je da jedan državni dužnosnik, kojega imenuje Sabor, u tom istom Saboru problematizira kako je Ustavni sud ocijenio neki zakon”, upozorio je Bačić.

U uvodnom izlaganju pravobraniteljica za djecu Milas Klarić je problematizirala što svake godine podnosi izvješće o svom radu Saboru, dovevši to u korelaciju sa svojom nezavisnošću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na to joj je Ladislav Ilčić (Hrast) poručio kako je dužna podnositi izvješće Saboru koji ju je imenovao, isto kao što su saborski zastupnici za svoj rad odgovorni pred građanima.

“Oštro osuđujem takav vaš nastup. Iz njega proizlazi da su svi zastupnici zavisni, jer su odgovorni pred građanima”, rekao je Ilčić.

Irena Petrijevčanin Vuksanović (Hrid) rekla je da rasprava ide u smjeru medijskih napisa o planu vladajućih da odbijanjem izvješća u Saboru po istom principu “maknu tri pravobraniteljice, od kojih je jedna i ona za djecu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako je to tako, moram reći da će Sabor učiniti još jedan korak unatrag. Ja osobno i moj klub nećemo u tome sudjelovati”, dodala je.

U raspravi je upozoreno i na niz društvenih problema vezanih za maloljetnike, poput alkoholizma, cijelonoćnih izlazaka, ali i sve većeg broja djece koji su na psihofarmacima i trebaju psihijatrijsku pomoć, za koju Hrvatska nema dovoljno liječnika.

Zakazale su i institucije i roditelji, ustvrdila je SDP-ova zastupnica Ana Komparić Devčić, ocijenivši izvješće pravobraniteljice vrlo kvalitetnim.

Posebno se osvrnula na sve češću pojavu “odbijanja roditelja da cijepe dijete”, o čemu je Ured pravobraniteljice prošle godine zaprimio 135 prijava. Ured je upozorio roditelje na njihovu građansko-pravnu odgovornost zbog odbijanja Programa obveznog cijepljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kao liječnica smatram da je to veliki problem i da je pravo roditelja da odbije cijepljenje zapravo ugrožavanje prava djeteta da bude cijepljeno”, rekla je Komparić Devčić. Dodaje kako bi trebalo pronaći način da sva djeca prime cjepiva, obavezna u Hrvatskoj.

Sabor će i sutra nastaviti rad raspravom o izvješću pravobraniteljice za djecu za 2015. godinu.

Milas Klarić i Šimonović Einwalter napale nadbiskupa Barišića jer je pozvao vjernike krstiti svoju djecu

Podsjetimo, krajem ožujka ove godine pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić napala je nadbiskupa Barišića jer je pozvao vjernike krstiti svoju djecu. Napadu se pridružila i zamjenica pučke pravobraniteljice Tena Šimonović Einwalter.

Kukuriku koalicija imenovala ju Pravobraniteljicom – pa je povukla sve primjedbe na Obiteljski zakon

Podsjetimo, Ivana Milas Klarić pravobraniteljicom je postala uz protivljenje mnogih i veliku saborsku raspravu.

Kad je Ivana Milas Klarić stupila na dužnost, povukla je sve 83 primjedbe prošle pravobraniteljice za djecu na Obiteljski zakon. Ona je i sama bila dio skupine koja je pisala zakon, pa se opravdano može govoriti o klasičnom sukobu interesa, a ne o brizi za poboljšanje zakona. Teško da se povlačenje baš sve 83 primjedbe svoje prethodnice, i to u zakonu kojeg je kasnije Ustavni sud stavio potpuno izvan snage, može nazvati brigom za one čiji će se životi regulirati prema njemu.

Nakon što je Ustavni sud suspendirao Obiteljski zakon u čijoj je izradi Milas Klarić sudjelovala, oglasila se kao Pravobraniteljica za djecu te uputila Hrvatskom saboru, saborskom Odboru za Ustav, Poslovnik i politički sustav, Vladi i Ustavnom sudu preporuke u vezi suspenzije Obiteljskog zakona, rekavši da je time “ozbiljno narušeno trenutno stanje zaštite prava djece u Hrvatskoj, te unesena pravna nesigurnost u sustav”. Na kraju je ipak poslala 19 primjedbi na novi prijedlog Obiteljskog zakona iako se on u suštini ne razlikuje od starog, suspendiranog u čijoj je izradi sudjelovala. Od 19 primjedbi na Obiteljski zakon, 11 ih je prepisano ili vrlo slično primjedbama prethodne pravobraniteljice Mile Jelavić.

Pravobraniteljici za djecu Milas Klarić smetaju vjerski sadržaji u školama i ‘diskriminirajući sadržaji’ u udžbenicima za vjeronauk

Prošle se godine pravobraniteljica Milas Klarić osvrnula i na organiziranje vjerskih sadržaja u prostorima škole u sklopu aktivnosti i sadržaja koji su namijenjeni svim učenicima istaknuvši da “obvezivanje učenika, uključujući i one koji nisu vjernici ili su pripadnici drugih vjeroispovijedi, da sudjeluju u vjerskim sadržajima u školi ili na misama, upućuje na diskriminaciju djece po osnovi vjere i/ili uvjerenja i povredu Konvencije o pravima djeteta”.

Također traži i uklanjanje “diskriminirajućih sadržaja iz udžbenika za vjeronauk”.

“Uočivši da pojedini sadržaji udžbenika iz vjeronauka omalovažavaju i diskriminiraju djecu koja nisu vjernici, pravobraniteljica za djecu uputila je MZOS-u i Hrvatskoj biskupskoj konferenciji preporuku da provedu nadzor nad sadržajima udžbenika i poduzmu potrebne radnje radi otklanjanja diskriminatornih sadržaja”, stajalo je u priopćenju pravobraniteljice za djecu.

Pravobraniteljica: Odluka Đakova o dječjem klizanju diskriminatorna

Krajem prošle godine pravobraniteljica za djecu Milas Klarić ocijenila je kako je odluka Grada Đakova da besplatnim ulaznicama za klizanje nagradi djecu koja redovito pohađaju katoličke mise diskriminatorno postupanje.

Pravobraniteljica smatra neprihvatljivim da grad, kao jedinica lokalne samouprave, čija je zadaća skrbiti o interesima sve djece na svome području, razlikuje djecu po vjerskoj pripadnosti i sudjelovanju u određenim vjerskim aktivnostima, te ih zbog toga nagrađuje bilo kakvom nagradom.

Takva praksa predstavlja diskriminaciju po osnovi vjere i uvjerenja djece koja ne prakticiraju katoličke vjerske običaje, djece drugih vjeroispovijesti i djece koja nisu vjernici.

Pravobraniteljici Milas Klarić smetao je i posjet učenika hrvatskim braniteljima koji prosvjeduju ispred Ministarstva branitelja, a bila je u središtu pozornosti i tijekom sudskoga spora protiv zagrebačkog Pravnog fakulteta zbog mobbinga koji je izgubila na Županijskom sudu u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.