U prvim jutarnjim satima nedjelje u noćnom klubu na Trnju netko je aktivirao sredstvo s nadražujućom tvari i nekoliko je osoba ozlijeđeno, objavila je zagrebačka policija, a udruga Zagreb Pride je objavila da je riječ o nasilju iz mržnje prema sudionicima LGBTIQ zabave u zagrebačkom klubu Super Super i pozvao vlasti da napad osude, a policiju da brzo nađe počinitelja.
Tri pitanja o suzavcu u klubu Super Super ili radi li se o političkom spinu?
No, postavlja se nekoliko pitanja: Je li zabava koja je održana u klubu Super Super bila LGBT zabava? Naime, na Facebook-stranici je za subotu, 11. veljače najavljen Trenerka party od 23 sata do 5 ujutro. Ako se radilo o LGBT zabavi – radi li se o sukobu unutar LGBT zajednice ili o napadu na LGBT zajednicu „izvana“? Je li točna informacija koja se dijeli na društvenim mrežama kako je vijest o suzavcu na LGBT zabavi plasirala osoba koja je donedavno radila za PR agenciju i SDP – Ana Urlić?
EKSKLUZIVNO: Klub Super Super – bez dozvole za rad i uvjeta za zaštitu od požara
Zanimljivo je da se portalu narod.hr javio čitatelj s informacijama da je riječ o prostoru registriranom kao Udruga građana koji ne zadovoljava uvjete zaštite od požara.
Sve to podsjeća na još jedan raniji slučaj, u kojem su maloljetnici ulazili u gay klub, te je na kraju maneken završio mrtav.
Ugostitelj sabotirao suđenje za ubojstvo
Davor Vuraić, ugostitelj u čijem se vlasništvu nalazi gay klub ‘Hot-pot’ u Zagrebu, trebao je biti kažnjen sa 10 tisuća kuna jer opstruira kazneni postupak protiv bivšeg hokejaša Endija Filipa Šprljana, no, sve mu je stornirano zbog isprike te navodnog boravka u bolnici. Naime, nije se odazivao na sudske pozive, te mu ni policija nije uspjevala ući u trag. Na kraju je, prije nekoliko dana, konačno svjedočio u slučaju ubojstva manekena.
Endi Filip Šprljan optužen je da je 20. kolovoza 2016., nakon druženja u noćnom gay klubu Hot Pot oko 4.30 poveo u svoj unajmljeni stan dvojicu maloljetnika i mladića Mattea Govedaricu. Prema iskazima, konzumirali su heroin, amfetamin, MDMA i GHB, a oko 14 sati Govedarici je pozlilo pa je počeo hroptati. Netko je pozvao policiju, a kada je policija došla Matteo je ležao na cesti izvan Šprljanovog stana.
Prema Vuraićevom iskazu, dok se Govedarica u stanu na Ravnicama naočigled Šprljana i par maloljetnih prijatelja doslovno borio za život, njega je na telefon prvo nazvao jedan od maloljetnika rekavši da Matteo ne diše, da hropće i da se boji za njega. Potom je Vuraića nazvao i sam Šprljan rekavši da je Matteo bolje, piše Jutarnji list.
Rekao je i kako je Matteo bio njegov prijatelj. “Znao sam da su prijatelji iz njihova društva maloljetnici, ali su u moj lokal dolazili u pratnji odraslih. Nismo im servirali alkohol, a u klubu se ni ne prodaje droga, u protivnom bi mi lokal već odavno zatvorili”, rekao je.
Vještak patolog ustvrdio je da je Govedarica prije smrti prošao kroz agoniju te da smrt nije bila nagla i da je postojala mogućnost da mu se spasi život ranijom medicinskom intervencijom.
Što se dogodilo na Ravnicama?
Policija je, provjeravajući izjave mladića, otkrila da su prvo lagali, te je nakon toga provedeno kriminalističko istraživanje zbog kojega je i priveden optuženi Endi Filip Šprljan. Umjesto da mu pomognu, uslijed panike, ostatak društva 20-godišnjeg Mattea iznio je u prizemlje i ostavio. Nazvali su policiju i hitnu pomoć rekavši da su ga ondje zatekli.
Prema iskazu danom policiji, Šprljan je maloljetnike u vrijeme tragedije poznavao tek mjesec dana. Dob maloljetnika nije poznata.
Prema Obiteljskom zakonu maloljetnici ispod 16 godina ne smiju biti iza 23 sata vani bez pratnje roditelja. Također osobama mlađim od 18 godina nije dozvoljeno točenje i konzumacija alkohola, pa je pitanje da li su maloljetnici imali pravo ulaska u noćni gay klub, kao i pitanje da li su tamo konzumirali alkohol.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.