Zbog ulaska Ivana Prskala iz inicijative Ordo Iuris i Ivana Munjina iz udruge U ime obitelji u Radnu skupinu za izradu Nacrta prijedloga Zakona o potvrđivanju Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, tzv. Istanbulske konvencije, čelnica udruge B.a.B.e. Sanja Sarnavka izjavila je za tportal da preispituje svrhu svog članstva u tom radnom tijelu, formiranom pri Ministarstvu demografije, obitelji, mladih i socijalne politike.
Tko je Sanja Sarnavka, čelnica udruge B.a.B.e.
Nakon što se na stranicama Ministarstva za demografiju pojavio popis članova Radne skupine koja će raspravljati o ratifikaciji Istanbulske konvencije, u kojoj će biti i Ivan Munjin iz udruge U ime obitelji, Sarnavka je za tportal kazala: “Vidjet ćemo kako će biti. Bilo bi logično da su u Radnu skupinu zvali, recimo, predstavnike Sv. Ane iz Rijeke ili drugih skloništa za žene i djecu žrtve nasilja, da su zvali Caritas… Ovo je konvencija o sprečavanju nasilja, a Ordo Iuris i U ime obitelji jučer su u Saboru tvrdili da se Konvenciju ne smije ratificirati. Dakle, što ćemo mi sad opet raspravljati o tome? Mi bismo trebali biti radna skupina koja će donijeti zakon o ratifikaciji”.
Ivan Munjin, član Upravnog odbora udruge U ime obitelji, na sjednici saborskog Odbora za ravnopravnost spolova rekao je da je problem Istanbulske konvencije to što se “jedno od najtežih vrsta nasilja u društvu – zlostavljanje najslabijih, žena i djece – iskorištava za ideološko nametanje rodne ideologije”:
“U članku 3. c. Istanbulske konvencije navodi se definicija ‘roda’ kao ‘društveno oblikovane uloge, ponašanja, aktivnosti i osobine’, što je neznanstvena ideološka kategorija, koju je dapače i suvremena znanost odbacila. Kad bi se ratificirala Istanbulska konvencija, njezine ideološke definicije ušle bi u pravni poredak RH i bile iznad zakona. Prema njoj bi se trebalo usklađivati sve zakone i javne politike, čime se otvara prostor za diskriminaciju i progon onih koji se ne slažu s rodnom ideologijom”, kazao je Munjin na sjednici Odbora posvećenoj ratifikaciji Konvencije.
Upitali smo Ivana Munjina za komentar na izjavu Sanje Sarnavke.
“U hrvatskom društvu postoji suglasje da se žene i djecu treba zaštititi od nasilja najboljim mehanizmima zaštite. A počinitelje nasilja istražiti i – ako su odgovorni – najoštrije kažnjavati, bez sramotnih iznimaka poput one u slučaju ignoriranja pritužbi i prijava gospođe Lalovac. Istovremeno, u društvu postoje različita mišljenja o tome je li Istanbulska konvencija dobro rješenje, tj. treba li je Republika Hrvatska ratificirati”, rekao je za Narod.hr.
“Ako postoje različita i argumentirana mišljenja, onda se u javnoj raspravi i u Radnoj skupini trebaju čuti i različiti glasovi. Živimo u pluralnom društvu, ušutkivanje neistomišljenika kakvo predlaže gospođa Sarnavka predstavljalo bi korak unatrag”, zaključio je Munjin.
Izvor: narod.hr/tportal.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.