Protekli tjedan obilježile su razne teme. Izdvojili smo komentar stručnjaka za geostrategiju i sigurnost Vlatka Cvrtile o pregovorima u Ukrajini, što na izmjene Zakona o socijalnoj skrbi kaže Mostov zastupnik Ante Kujundžić te što o Trumpovim najavljenim carinama misli ekonomistica i saborska zastupnica Vesna Vučemilović.
Kujundžić: Tražili smo jednakost, ali nismo je dobili
Hrvatski sabor u petak je jednoglasno (sa 121 glasom) izmijenio Zakon o socijalnoj skrbi i time omogućio da jednokratnu novčanu naknadu od 1327 eura dobiju i posvojitelji, kao što ju dobivaju i biološki roditelji za novorođeno dijete. Ante Kujundžić, inače posvojitelj troje djece, upozorio je da posvojitelji još uvijek nisu jednaki.
“Predložena novčana naknada za posvojitelje 1327 eura pomoći svakom budućem posvojitelju. Međutim. činjenica je da to nije ono što smo mi tražili. Tražili smo jednakost. U toj jednakosti nije novac oni koji dominira. Tražili smo jednakost u kontekstu jednake naknade za novorođenče i korištenje punog rodiljnog dopusta za djecu stariju od osam godina. To nismo dobili.”, rekao je Kujundžić.
Dodao je da će nastaviti borbu dok god Hrvatska ne postane država u kojoj će posvojitelji biti jednaki.
“Jednaki u rodiljnoj nakani i u rodiljnom dopustu i da će biti ona kategorija koja će od države dobiti stručnu podršku za njihovu djecu… Kada je riječ o najranjivijima i najslabijim između nas, s kojeg god političkog spektra dolazili, jest biti njihov glas i njihove ruke. I tom smjeru nikada nema kompromisa i nikada neće biti šutnje”, zaključio je.
Vojni analitičar: Bruxelles je do danas spavao
Vojni analitičar Ivica Mandić u emisiji N1 Studio uživo komentirao je naputak iz Bruxellesa kojim se građane potiče na spremnost u slučaju ratne opasnosti i sigurnosno obrambene kapacitete Europske unije.
Rekao je da je Bruxelles od Hladnog rata pa do danas – spavao.
“To prouzročuje određene reakcije čisto zato što je dotada spavao. Sad je odjedanput došlo vrijeme da ste za vlastitu obranu zaduženi vi i nitko drugi. Hrvatska do prije dvije-tri godine nije napravila ništa po pitanju vojske”, kaže.
Što je s europskim naoružanjem i gdje je tu Hrvatska?
Mandić kao primjer uzima Airbus:
“Prije 30 godina nisu bili ništa, sada su prva kompanija na svijetu. Ta ideja dugo stoji u Europi – da se ujedini vojna industrija. Najbolje svjetsko istraživanje u smislu bliske protuzračne obrane je radila Savezna Republika Njemačka. Sad je taj sustav provjeren u smislu, na korištenju je u Ukrajini i to je vrlo značajno. Europa nije netko s kim ćete se igrati – ona ima intelektualni, znanstveni potencijal. Treba u tom smislu gledati nastojanje Europe da znanstveni potencijal upotrijebi u kontekstu hladne fuzije. Ona je u tome od svih daleko najdalje”, dodaje.
Vučemilović: Trgovinski rat nije nikome u interesu
Saborska zastupnica Vesna Vučemilović u N1 studiju komentirala je najave carina Donalda Trumpa i utjecaju na svjetsku ekonomiju.
“Povijesno gledano trgovinski ratovi nikada ništa dobro nisu donijeli nikome pa tako neće ni ovaj. Vidimo da predsjednik Trump uvijek krene s maksimalnim zahtjevima, a onda se to modificira. Dosta je nepredvidiv i sve je to u skladu s njegovom politikom, njemu je Amerika na prvom mjestu što je razumljivo. Naslijedio je situaciju koja je nezahvalna, što se tiče fiskalne pozicije Amerike, jer je njemu Joe Biden ostavio velik dugi koji on pokušava konsolidirati”, rekla je.
“Europa će gledati pragmatično. Kada je u pitanju automobilska industrija znamo da ju Hrvatska nema i kada gledamo našu robnu razmjenu sa SAD-om, to je dosta skromno, ali ne treba zaboraviti da mi imamo tvrtke koje rade za automobilsku industriju u Njemačkoj, drugim državama EU-a, kao njihovi kooperanti. Odrazit će se to i na nas, ne direktno, ali indirektno, trgovinski rat nije nikome u interesu”, dodaje Vučemilović.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.