Nakon što je u četvrtak 23. travnja Hrvatska ljekarnička komora obavijestila javnost kako se tableta ellaOne, tzv. tableta za dan poslije, može od petka u hrvatskim ljekarnama prodavati bez recepta, portal narod.hr objavio je objašnjenje Europske komisije u kojem stoji kako svaka država članica EU sama može odlučiti hoće li ovu tabletu prodavati bez recepta ili ne.
Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode – HALMED – koja izdaje dozvolu za prodaju ellaOne bez recepta tvrdila je, naime, kako Republika Hrvatska ima pravnu obavezu prodavati lijek i to bez recepta, te da ta obveza vrijedi za sve članice EU.
Smjernice Ministarstva zdravlja – opravdane, ali neki ih smatraju ‘korakom unazad’
Nakon što je ova informacija izišla u javnost, kao i ona da nisu sve države članice postupile po naputku Europske komisije, poput Mađarske, Ministarstvo zdravlja izdalo je precizne smjernice za ljekarnike koji moraju provesti postupak nad onim tko tabletu ellaOne zatraži u ljekarni. Naputak sadrži precizna pitanja o vremenu nezaštićenog spolnog odnosa, posljednje mjesečnice, sumnji na trudnoću i bolestima koje bi mogle dovesti do nuspojava. Kako su pitanja intimne prirode, izdana smjernica preporučuje izdvajanje pacijentice u zasebnu prostoriju.
Dio javnosti i liječničke struke pobunio se zbog navodnog svjetonazorskog utjecaja oko pitanja koje je iskljucivo medicinske naravi, a to je izdavanje, kako su sami rekli, “potpuno bezopasne tablete”. Ipak, dr. Dubravko Lepušić, veliki zagovaratelj uvođenja ove tablete, javnosti poznat kao promotor nestručnog zdravstvenog odgoja ministra Jovanovica je u izjavi za tportal.hr izjavio kako za njega upitnik nije sporan u dijelu pitanja koja zadiru u medicinsku domenu (zadnja mjesečnica ili dan spolnog odnosa), nego u propitivanju dobi, odnosno preporuci da se tableta ne izdaje ako maloljetnica ne dođe u pratnji roditelja ili skrbnika, što je za njega korak unazad učinjen na inzistiranje, očito njemu neprihvatljivih udruga i dijela struke, s kojima se svjetonazorski ne slaže.
Nije istina da je Hrvatska morala uvesti bezreceptnu prodaju
Dio javnosti je gotovo s prijezirom govorio o izdanim smjernicama, a uglavnom je prešućena važna činjenica. Dr. Lepušić je, naime, potvrdio ono što je izjavila Europska komisija: Hrvatska uopće nije morala uvesti bezreceptnu prodaju ellaOne, tablete koja ima i abortivni učinak.
Drugim riječima, Ministarstvo zdravlja i HALMED su bezreceptnu prodaju tablete ellaOne opravdali naredbom Europske komisije, što jednostavno nije točno. Hrvatska je, poput Mađarske, mogla i dalje tabletu izdavati na recept, ili tražiti vrijeme prilagodbe za uvođenje bezreceptne prodaje. Umjesto toga, učinjen je još jedan nepromišljen i neozbiljan potez s mogućim posljedicama po zdravlje onih žena koje ju odluče uzeti.
Nedovoljna ispitanost i relativno kratka prisutnost na tržištu
Poznato je da se status bezreceptnog lijeka daje samo lijekovima koji su desetljećima bili u upotrebi na recept tj. uz nadzor liječnika, upravo stoga što se samo dugogodišnjim praćenjem može procijeniti sigurnost uzimanja lijeka bez recepta te njegova pravilna primjena. U Hrvatskoj Voltaren, lijek protiv boli koji je u dugogodišnjoj uporabi, možete kupiti jedina uz recept. Zašto se Europskoj komisiji, a onda i Ministarstvu zdravlja žurilo da novoj kemijskoj supstanciji, koja je tek 2009.g. odobrena u EU (na recept), već samo nakon 5 godina upotrebe dade status koji drugi lijekovi čekaju desetljećima?
Nedovoljno informacija, a laka dostupnost
U reklamiranju ellaOne uglavnom se ističe kontraceptivni učinak, ne spominje abortivni niti nedovoljna istraženost posljedica uzimanja ovog sredstva na zdravlje žene. Znanstveni članak ‘Imunofarmakologija ulipristala kao hitnog kontraceptiva’. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/