Site icon narod.hr

5 čestih problema sa spavanjem kod beba i kako ih riješiti

Foto: Thinkstock

Evo kako i Vi i Vaša beba možete malo ubiti oko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba Vam sna?

Drži li Vas Vaša beba budnima noću? Niste sami. S četvero djece, susrela sam se s gotovo svakim mogućim izazovom, od toga da je jedan od mojih sinova htio zaspati samo u svojoj automobilskoj sjedalici, do drugog koji je nekoliko mjeseci tijekom dana odbijao spavati duže od 20 minuta. Spavanje može biti velik problem, i možda se pitate zašto se Vaša beba često budi ili hirovito spava. Opustite se. Svi se roditelji nađu u nezgodnim situacijama sa svojim bebama, a kao i kod bilo koje druge roditeljske odluke, ne postoji samo jedan „ispravan” način da ih rješite. Prikupili smo za Vas pet problematičnih scenarija spavanja i upitali druge roditelje i stručnjake za san koja su moguća rješenja.

Ljuljanje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Scenarij spavanja br.1

Moja je djevojčica stara 5 mjeseci. Oduvijek je uspavljujem ljuljanjem, ali željela bih je moći spustiti i pustiti da sama zaspi. Kako da to postignem a da pritom obje izbjegnemo mnogo trauma i suza?

Kako bi beba prešla s toga da zaspi dok je ljuljate u naručju na to da zaspi sama, mora svladati dvije manje vještine – sposobost da zaspi negdje osim u Vašem naručju i sposobnost da zaspi bez ljuljanja, objašnjava Ann Douglas, autorica knjige „Rješenja za spavanje za Vašu bebu, mališana i predškolca” (engl. Sleep Solutions for Your Baby, Toddler, and Preschooler, u nakladi Wiley).
Ako ne želite učiti svoju bebu kako da sama zaspi tako da jednostavno ignorirate njezin plač, možete umjesto toga iskušati ono što dr. Harvey Karp, autor knjige “Najsretnija beba u kvartu” (engl. The Happiest Baby on the Block, u izdanju Bantam) i savjetnik za časopis American Baby, naziva novim asocijacijama na san. Od vremena kada su bile u majčinom tijelu, bebe se rode naučene na to da usnivaju uz buku, taktilne podražaje i ljuljanje. Dr. Karp preporuča da postupno zamjenjujete ljuljanje pozadinskim šumovima (možete pustiti CD). Ako puštate te zvukove dok ljuljate svoju bebu kako bi zaspala četiri ili pet noći za redom, ona će početi povezivati nove podražaje sa snom, a njezin će prijelaz s usnivanja u Vašem naručju u usnivanje u krevetiću biti lakši, kaže dr. Karp i dodaje: „Cilj je da dijete počne povezivati drugačije stvari sa snom, tako da mu Vaša prisutnost ne bude potrebna kako bi zaspalo.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budite spremni na to da će Vaša beba žestoko negodovati prvih nekoliko puta kada je budnu položite u krevetić. Prema nekim tehnikama za vježbanje spavanja, roditelji bi trebali izbjegavati uzimati bebu koja plače u naručje te umjesto toga ulaziti u sobu u zadanim razmacima (primjerice, svakih pet minuta) i govoriti djetetu umirujućim glasom.

Ali taj pristup ne funkcionira za sve bebe i roditelje. Mama Kristina iskušala je ovu metodu sa svojom 6-mjesečnom kćeri Katjom, ali plakanje nije prestalo čak ni nakon 10 do 15 minuta. Katja je umjesto toga postajala sve više i više uznemirena, sve dok nije počela vrištati, crvena u licu i gušeći se. „Nakon što sam se dvije noći uzrujavala gotovo jednako koliko i moja beba, zaključila sam da mi ta tehnika jednostavno neće pomoći,” kaže Kristina.

A što je pomoglo? „Šetali bismo s njom po sobi nekoliko minuta dok ne bi postala pospana, a kad bismo je položili u krevetić, nježno bismo jednom rukom gurali madrac tako da se podiže i spušta, dok bismo drugu ruku držali na njezinom trbuhu i šaptali “ššššš” minutu-dvije dok ne bi zaspala,” kaže Kristina. „Nakon nekog vremena to bi nam uspjelo bez držanja ruke na trbuhu, a zatim bez ljuljanja madraca. Naposljetku smo došli do toga da bismo je položili u krevetić budnu i zaspala bi.” Proces je trajao dva tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prisjetite se da ne postoji jedna metoda koja odgovara svima, savjetuje licencirana klinička socijalna radnica Claire Lerner, savjetnica za časopis American Baby i voditeljica savjetovališta za roditelje u američkom Nacionalnom centru za dojenčad, malu djecu i obitelji.

„Neku djecu možete samo tapšati ili sjediti u njihovom vidokrugu, no za mnogu je djecu to jednostavno zbunjujuće,” kaže Lerner. Ali čak i ako odlučite odmaknuti se od krevetića, plakanje vjerojatno neće potrajati duže od nekoliko noći. „Što ste dosljedniji, to će dijete brže učiti,” kaže Lerner.

Foto: Thinkstock

Spava bilo gdje osim kod kuće

Scenarij spavanja br.2

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moj 10-mjesečni sin zaspi u svojoj sjedalici u autu kada obavljam stvari u gradu, ali nikako da ostane spavati kad ga pokušam unijeti u kuću. Poslije ne želi zaspati kada dođe vrijeme za spavanje ili dnevni odmor.

Budući da su bebe u ovoj dobi vrlo neobične, ako beba zaspi tijekom kratkih vožnji automobilom, vjerojatno općenito ne spava dovoljno, napominje dr. Marc Weissbluth, pedijatar i autor knjige „Zdrave navike spavanja, zdravo dijete” (engl. Healthy Sleep Habits, Happy Child, u nakladi Ballantine). Promatrajte svoje dijete tijekom 24 sata i pazite jeste li možda propustili neke znakove da je pospano: Trlja li oči, ne odvaja se od vas, plašljivo je ili cendravo? Ako imate opravdanog razloga vjerovati da Vaše dijete općenito ne spava dovoljno, moguće je da planirate odlaske u grad preblizu njegovom vremenu za odmor, zato biste možda trebali prilagoditi svoj raspored kako bi dijete stiglo odspavati: 20-minutni drijemež u autu može pokvariti dvosatni odmor kojem ste se nadali cijelo jutro.

Budući da to nije uvijek moguće, druga je mogućnost pustiti dijete da odspava u sjedalici. „Možete uzeti knjigu i čitati u autu dok se Vaš mališan ne probudi, ili ga odnijeti u kuću zajedno sa sjedalicom i staviti ga kraj sebe na pod u kući dok se ne probudi,” predlaže Elizabeth Pantley, autorica knjige „Rješenje za san bez suza” (engl. The No-Cry Sleep Solution, u izdanju McGraw Hill).

Drijemež na brzaka

Scenarij spavanja br. 3

Moja beba lako zadrijema, ali se probudi nakon 20 minuta. Sat vremena kasnije već trlja oči i izgleda umorno. Kako joj mogu pomoći da odspava duže?

Ponajprije, pokušajte utvrditi osnovni problem. Smeta li Vašoj bebi nešto u okolini u kojoj spava? Možda je pretoplo ili prehladno, prebučno ili pretiho. Ili možda jednostavno još nije ovladala vještinom koja će joj omogućiti da se smiri i ponovo zaspi nakon što se probudi.

Ako se Vaša beba redovito prerano budi iz drijemeža, prvo poradite na odgovarajućem noćnom spavanju. „Ako su premorene, bebe zapravo ne mogu dobro spavati,” kaže dr. Donald Goldmacher, suautor videa „Kako da pomognete svojoj bebi da prospava noć.”

Ako beba noću dobro spava, pobrinite se da uvijek spava u sličnom okruženju; kupite debele zastore kako biste ih navukli na prozore i stvorili umirujuću atmosferu prije dnevnog sna, sličnu onoj prije večernje rutine odlaska na spavanje. Još jedna mogućnost: možda predugo čekate da stavite dijete na spavanje – većina bi djece trebala drijemati dva sata nakon što se ujutro probude.

Foto: Thinkstock

Otporan na drijemež

Scenarij spavanja br. 4

Moj 11-mjesečni sin prije je drijemao dvaput dnevno – jednom ujutro, a jednom popodne. Sada se odjednom opire svojem jutarnjem spavanju. Što mogu učiniti?

Jedanaest mjeseci je prerana dob da bi dijete preskakalo jutarnje spavanje, ali nije nečuveno, kaže dr. Weissbluth, prema čijem izvještaju 90% 12-mjesečne djece spava dvaput na dan, ali do dobi od 15 mjeseci 20% njih preskače jutarnje spavanje.

Kako možete biti sigurni je li Vaše dijete spremno odreći se svojeg jutarnjeg počinka? Držite ga na oku oko 4 ili 5 sati popodne, kaže dr. Weissbluth. „Ako se Vaše dijete dobro ponaša i sretno je, vjerojatno je dobro odmoreno. Ako je nemirno, vjerojatno nije, što znači da treba spavati dvaput dnevno.” Zašto čekati do popodne kako biste motrili djetetovo raspoloženje? Na kraju dana, kaže dr. Weissbluth, mnogoj djeci ponestane energije ako ne spavaju dovoljno dobro, ali možda imaju „odbijanac” večernje energije koji može zamaskirati manjak sna.

Rutinski spavač

Scenarij spavanja br. 5

Moja 7-mjesečna kći ima predvidljivu rutinu odlaska na spavanje i odlično spava kod kuće. Ali toliko je navikla na tu rutinu da je i najmanja promjena uznemiri. Uskoro idemo na godišnji odmor pa se bojim da neće htjeti spavati u hotelu. Što možemo učiniti da bismo se pobrinuli da zaspi?

Pokušajte oponašati svoju kućnu rutinu što je više moguće. Čak i ako niste kod kuće, vjerojatno možete okupati svoje dijete otprilike u isto vrijeme kao i obično. Ponesite neki predmet od kuće, kao što je poznata igračka, nosilica ili glazba na koju je navikla, i pobrinite se da joj date dovoljno vremena da se smiri svake večeri, pogotovo ako Vaše putovanje uključuje kontakt s mnoštvom novih ljudi, dinamičan raspored ili glasne i jarko osvjetljene prostore.

Katarina kaže da je njezina 10-mjesečna kći Natalija dobro spavala kod kuće, ali se nije mogla smiriti ako bi vidjela svoje roditelje u istoj sobi. „Naučili smo da nam je potreban dvosoban apartman ako smo u hotelu,” kaže Katarina. „Tako bismo mogli staviti Nataliju u odvojenu sobu u njezino uobičajeno vrijeme za spavanje, a mi bismo mogli naručiti poslugu u sobu za večeru i gledati film.”

Doduše, to je skupa opcija. „Kad bismo se našli u stisci, složili bismo pregadu od namještaja tako da zaklonimo svojoj kćeri pogled na nas,” dodaje Katarina. „Također nikad ne odlazimo iz kuće bez njezinog aparata za stvaranje „bijelog šuma”, kako bismo prigušili zvukove televizora i razgovora.”

Foto: Thinkstock

Zajedničko spavanje?

Za mnoge je roditelje to ključno pitanje: Je li spavanje zajedno s djetetom sigurno ili nije?

Jedno istraživanje objavljena u znanstvenom časopisu Pediatrics otkrilo je da je za bebe do 40% vjerojatnije da umru od gušenja dok spavaju u krevetu odraslih nego kada spavaju na leđima u sigurnom krevetiću. Ali ti podaci ne pomažu povuči jasnu crtu između sigurnih i opasnih uvjeta spavanja u istom krevetu, napominje dr. sc. James McKenna, direktor Laboratorija za istraživanje spavanja majki i djece na Sveučilištu Notre Dame.

Određeni čimbenici mogu utjecati na to koliko je sigurno ili manje sigurno dijeliti krevet, kaže dr. James Kemp, suautor istraživanja za znanstveni časopis Pediatrics i direktor Laboratorija za istraživanje spavanja u Zdravstvenom Centru kardinala Glennona u St. Louisu. Pa ipak, dr. Kemp smatra da su dječji kreveti često sigurniji izbor jer su standardizirani, za razliku od kreveta za odrasle, koji mogu imati mnogo varijabli na koje je teško utjecati.

Roditelji često odaberu postaviti kolijevku ili krevetić pokraj svog kreveta kao sretan kompromis, ali ako ste jedni od mnogih roditelja koji spavaju zajedno sa svojim djetetom, McKenna nudi sljedeće savjete:

Položite svoje dijete tako da spava na leđima.

Vaš krevet treba biti čvrst, gladak i ravan, a Vaše plahte s gumicom trebaju biti vrlo sigurne. Nikakva teška posteljina, igračke ili jastuci ne smiju biti pokraj djeteta.

Pobrinite se da između madraca i uzglavlja nema nikakvog prostora i da nema prostora između zida i madraca u kojem bi se Vaša beba mogla zaglaviti. Bebe bi trebale spavati između svoje majke i zaštitne mrežice u kojoj nema proreza ili prostora u kojem bi se mogla zaglaviti bebina glava. (Mnogi očevi nisu toliko usklađeni kao mame s disanjem i kretnjama usnulog djeteta.)
Nemojte spavati pokraj svoje bebe ako ste pod utjecajem droga, alkohola ili lijekova od kojih ste mamurni; ako ste pušili ili ako vrlo čvrsto spavate i teško se budite.

Nemojte spavati pokraj djeteta ako Vaša težina stvara udubljenje u madracu, tvoreći džepić ili ako postoji mogućnost da se Vaša beba otkotrlja prema Vama, za njega/nju nije sigurno da spava u Vašem krevetu.

Ni Vi ni Vaša beba ne smijete nositi noćnu odjeću s vrpcama ili dugim trakama.

Nikada ne ostavljajte svoju bebu samu.

*Napisala: Meagan Francis za časopis American Baby

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version