Četvrtak, 23 siječnja, 2025
10.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Svjetski dan oboljelih od vitiliga: Potrebno raditi na podizanju svjesnosti da se ne radi o zaraznoj bolesti

Podijeli

U Hrvatskoj od vitiliga boluje oko dva posto pacijenata, što znači da se ne radi o čestoj bolesti, no i dalje je u društvu percipirana kao zarazna, stoga je potrebno raditi na podizanju svjesnosti društva o tome, kako bi se pacijenti mogli normalno socijalizirati i živjeti kao ostali, istaknuto je na obilježavanju Svjetskog dana oboljelih od vitiliga u Klinici za kožne i spolne bolesti Kliničkog bolničkog centra Sestre Milosrdnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetski dan oboljelih od vitiliga obilježava se 25. lipnja, na dan smrti američkog pjevača Michaela Jacksona, najpoznatijeg pacijenta s vitiligom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Hrvatskog saveza oboljelih od vitiliga Andrija Stanimirović naglasio je da je riječ o bolesti koja se teško i dugotrajno liječi. O njoj se malo zna iako, naglašava, nije rijetka bolest. “Vitiligo je veoma čest, oko dva posto stanovništva boluje od vitiliga. Za usporedbu, toliko ima šećerne bolesti i psorijaze”, dodao je.

Radi se o bolesti koja na razne načine ugrožava kvalitetu života

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je da se vitiligo od strane liječnika, pa i dermatologa još uvijek percipira kao jedan kozmetski defetkt, a ne prava bolest užem smislu, što, ističe, Stanimirović, nije istina.

“To je bolest koja na razne načine ugrožava kvalitetu života, a pogotovo psiho-socijalni status pacijenta. Pacijenti imaju problema u socijalizaciji i obitelji, na radnom mjestu, a djeca u školi”, naglasio je.

Potrebno je, napominje, razbiti famu da je vitiligo zarazan i ružan te široj javnosti predočiti što je vitiligo, da prihvati pacijente i da se oni normalno socijaliziraju i žive kao ostali. “Potrebno je i dalje raditi na podizanju svjesnosti populacije o vitiligu”, poručio je Stanimirović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 30 posto pacijenta s vitiligom ima prateću bolest štitne žlijezde

Naglasio je da gotovo 30 posto pacijenta s vitiligom ima prateću bolest štitne žlijezde, kao najčešći je Hashimotov tireoiditis ili hipotiroza. Puno češća je kod tih pacijenata perniciozna anemija, a povezan je i s diabetes mellitusom tipa 1 i još nekim autoimunim bolestima.

Postoje, kaže Stanimirović, različite terapije za vitiligo – velike terapeutske grupe su lokalna terapija, određeni preparati, kreme i masti, sistemska peroralna terapija koja se daje u obliku vitamina, antioksidansa na usta ili u obliku injekcija, fototerapija kao zlatni standard u terapiji vitiliga i klimatoterapija na Mrtvom moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U posljednje vrijeme se dosta radi transplantacija pigmenta  – kirurška terapija vitiliga koju su i u Hrvatskoj počeli preko udruge i Klinike za kožne i spolne bolesti Sestre milosrdnice.

Tijekom ljeta pacijenti se trebaju zaštititi od sunca

Tijekom ljeta treba educirati pacijente da se zaštite od sunca, a što se tiče fototerapiju treba provoditi samo u određenim vremenskim periodima na način kako odredi liječnik, ali ne na svoju ruku, već na način kako odredi liječnik, upozorava Stanimirović.

Dodaci prehrani su, ističe, veoma bitni kod vitiliga te ima cijeli niz terapeutskih opcija koji se baziraju na dodacima prehrani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je da su aktivnosti udruge Hrvatskog saveza oboljelih od vitiliga mnogobrojne – od predavanja pacijentima, kliničkih istraživanja novih lijekova kojima se vitiligo liječi, do traženja nove terapije uz suradnju pacijenata.

U sklopu obilježavanja održano je predavanje o dodacima prehrani i vitiligu, te radionica i škola kamuflaže u kojoj su demonstrirani načini prekrivanja lezija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Hina/mš

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci