Utorak, 8 travnja, 2025
12.7 C
Zagreb
Pratite nas:
MEĐUNARODNI ODJEK

Novinska agencija AFP o Prozoru života i udruzi U ime obitelji

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuska novinska agencija AFP napravila je reportažu iz Zagreba na temu Prozora života, koji je u Zagrebu početkom veljače ove godine otvorila Udruga Betlehem. U članku u kojemu su razradili temu Prozora života odnosno ‘gnijezda za bebe’, njegovih pobornika i protivnika, AFP spominje i inicijativu udruge U ime obitelji koja je išla u smjeru anonimnih poroda i ‘gnijezda za bebe’ koji bi se nalazio u sklopu bolnica u Hrvatskoj.

Priča o Prozoru života

Reportaža AFP-a započinje objašnjenjem Prozora života kao suvremenog oblika srednjovjekovne prakse kojom su neželjena novorođenčad ostavljana u crkvama. “U zidu samostana u mirnoj zagrebačkoj četvrti, senzori pokreta aktiviraju alarm na mobitelima časnih sestara unutar samostana i katoličke skupine protiv pobačaja. Kut sigurnosne kamere jamči da se osoba koja ostavlja bebu ne može vidjeti”, piše AFP.

“Usmjeren je na spašavanje života i sprečavanje čedomorstva”, rekla je za AFP Alberta Vrdoljak, voditeljica grupe Betlehem Zagreb koja vodi Prozor života. Pojasnila je da je potrebu za prozorom života pokazao šokantan slučaj novorođenog dječaka ostavljenog u kanti za smeće u parku u blizini Zagreba prošlog svibnja. Srećom, dijete je preživjelo nakon što su ga pronašla dva tinejdžera.

AFP prenio je i riječi Zvonimira Kvesića iz Udruge Betlehem koji je kazao da “društvu treba takvo mjesto koje nudi rješenje za slučajeve koji su rijetki, ali ih ima”.

“No, krovna skupina Ženske mreže Hrvatske kritizirala je taj potez kao “nezakonit, opasan i protivan interesu djeteta” te pozvala na uklanjanje gnijezda”, piše AFP.

Zahtjevi UiO ministrici zdravstva

AFP navodi da, za razliku od nekih europskih zemalja, u Hrvatskoj anonimni porod nije moguć, iako je prošle godine Ministarstvo zdravstva pokrenulo radnu skupinu za tu temu.

“Prošlog mjeseca, još jedna skupina koju podržava Crkva, U ime obitelji, pozvala je na donošenje zakona koji bi omogućio anonimni porod i obvezivao bolnice da imaju ‘prozore za bebe'”, stoji u tekstu.

Podsjetimo, udruga U ime obitelji (UiO) kao nositelj Hoda za život Hrvatska početkom veljače ove godine ponovila je svoj zahtjev ministrici zdravstva Ireni Hrstić da se u saborsku proceduru uputi prijedlog zakona kojim će se trudnicama omogućiti anoniman porod u bolnicama. Također, UiO u zahtjevu ističe i uvođenje hitne zakonske novele kojom bi se bolnice u Hrvatskoj obvezale na otvaranje posebnih punktova. Riječ je o tzv. gnijezdima za bebe, gdje bi roditelji mogli ostaviti svoju tek rođenu djecu za koju se ne mogu ili ne žele skrbiti.

Udruga UiO zatražila je od Ministarstva da, prema modelu najboljih iskustava Austrije, Švicarske i drugih država, poduzme sve korake kako bi se u svim hrvatskim bolnicama omogućio anoniman porod te, u sklopu bolnica, otvorila tzv. gnijezda za bebe.

>U ime obitelji ministrici zdravstva: Osigurajte anonimni porod i gnijezda za bebe

Sastanak u Ministarstvu održan još u svibnju 2024.

Na ovu temu već je u svibnju 2024. održan je sastanak u Ministarstvu zdravstva. Na sastanku su, uz predstavnike UiO, sudjelovali i predstojnici najvećih ginekoloških klinika u Republici Hrvatskoj. U diskusiji su se raspravili konkretni potezi koje Ministarstvo treba povući kako bi se jednostavnim i ne preskupim mjerama zaštitilo tek rođenu djecu i majke.

Tom je prilikom Željka Markić, dr. med., izvršna direktorica udruge U ime obitelji, objasnila da bi se uvođenjem mogućnosti trudnicama da prilikom poroda ne otkriju podatke niti o sebi niti o ocu djeteta, majkama u teškim psiho-socijalnim i materijalnim uvjetima omogućio siguran porod. Također, majkama i njihovoj novorođenoj djeci mogla bi se pružiti nužno potrebna primarna zdravstvena zaštita. Troškove poroda trebala bi preuzeti država.

Po napuštanju rodilišta, djeca bi trebala biti predana ustanovama socijalne skrbi i upućena na posvajanje. U RH na svako dijete dostupno za posvajanje u prosjeku postoji šest parova koji ga žele posvojiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci