Utorak, 20 svibnja, 2025
17.8 C
Zagreb
Pratite nas:
U KLAGENFURTU

Predstavljena knjiga ‘Bleiburg – krvavo proljeće u južnoj Koruškoj 1945. i hrvatska tragedija’

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U subotu, 17. svibnja, u Klagenfurtu je održan godišnji Znanstveni simpozij Koruške domovinske službe (Kärntner Heimatdienst, KHD). Završno je bio predstavljen zbornik pod naslovom „Bleiburg – das blutige Frühjahr 1945 in Südkärnten und die Tagödie der Kroaten (Bleiburg – krvavo proljeće u južnoj Koruškoj 1945. i hrvatska tragedija)“ na njemačkom jeziku, u kojem su prikupljeni radovi 14 autora (Hrvata i Austrijanaca), koji za neupućenog Austrijanca osvjetljavaju kako je došlo do najveće tragedije hrvatskog naroda.

> Torcida podigla transparent u čast žrtvama Bleiburga pa skandirala ‘Za dom spremni’

Na programu su bili po jedan referat s austrijske te slovenske strane o dugogodišnjem tinjajućem sukobu Austrijanaca i Slovenaca na tlu Koruške te razvoj modernog gospodarstva u Koruškoj. Simpoziju je nazočilo oko 70 sudionika, među kojima su bili jedan zastupnik u austrijskom Parlamentu, potpredsjednik koruškog Parlamenta, gradonačelnik Klagenfurta, njegov zamjenik te više zastupnika u pokrajinskom Parlamentu.

Bleiburg
Foto: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti u dijaspori i domovini i Koruška domovinska služba

Bleiburg i Križni put najveći su zločin u cilju stvaranja srpske prevlasti

Koruška domovinska služba, vjerojatno najvažnija domoljubna organizacija civilnog društva u Austriji, odlučila je objaviti ovaj zbornik u suradnji s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti u dijaspori i domovini (HAZUDD) jer su se tragični događaji u Bleiburgu dogodili na koruškom tlu i stoga su dio koruške povijesti. Pritom nije samo opisan tijek događaja u samom Bleiburgu u svibnju 1945., nego i događaji koji su mu prethodili i slijedili, sve do bezdušnog pokušaja zabrane komemoracije posljednjih godina.

> BBB obilježili Bleiburg i nikad odigranu utakmicu sa Zvezdom

Predstavljači, urednici Franz Jordan i dr. Josip Stjepandić, iznijeli su motivaciju s austrijske i hrvatske strane da se u povodu 80. obljetnice završetka Drugog svjetskog rata izda jedna takva knjiga.

Parafrazirajući ironičnu opasku akademika Pečarića da samo srpski sluga može biti dobar Hrvat, dr. Stjepandić iznio je kako se napadi na komemoraciju u Bleiburgu, a posljedično i na sve hrvatske domoljube, temelje na izmišljotinama i krivotvorinama, koje je uz kratku pretragu na internetu moguće lako razotkriti. Svrha tog demoniziranja svodi se na opravdanje brojnih zločina nad Hrvatima u cilju srpske prevlasti, od kojih je najveći bio onaj na Bleiburgu i Križnom putu.

Bleiburg
Foto: Wikipedia

> Na Mirogoju i Maclju obilježavanje tragedije Bleiburga i Križnoga puta

Stjepandić: Hrvatskih posjetitelja na Bleiburgu nitko se ne treba bojati

Dr. Stjepandić prikazao je više stranih statistika o stanju u društvu, od državnih tijela do znanstvenih organizacija, u kojima Hrvatska stoji znatno bolje od Austrije, koja je pojam harmoničnog društva, te zaključio da Hrvate odlikuje dobroćudni mentalitet, koji se stvarao desetljećima i stoljećima te da se stoga hrvatskih posjetitelja na Bleiburgu nitko ne treba bojati.

Izlaganje o krivotvorinama o Jasenovcu zapanjeni sudionici pratili su otvorenih usta.
Osim u Hrvatskoj dobro poznatih istraživanja Banića i Koića, Stjepandić je iznio podatake iz općine Tomislavgrad, gdje su se izmišljali identiteti da bi se napumpao broj žrtava logora Jasenovac. Naveo je i da mnogi poznati suvremenici (H. Arendt, general Phleps, W. Deakin, M. M. Šajnman) pišući o Drugom svjetskom ratu uopće ne spominju Jasenovac, jer vjerojatno nikad nisu čuli za njega.

Svoje izlaganje završio je pitanjem publici bi li Hannah Arendt, da se danas pojavi u Austriji, bila proglašena ustašicom te progonjena zbog osporavanja Holokausta, jer u svom najpoznatijem djelu „The origins of totalitarism“, objavljenom u više izdanja godine 1951. i kasnije, sveukupno 206 puta spominje pojam „camp (logor)“, a niti jednom Jasenovac, a Hrvate samo na 2 mjesta i to u posve sporednom kontekstu?

> Bratanić: Matematika iz Jasenovca

U pripremi je englesko i hrvatsko izdanje

Svi autori kao i urednici svoj dio su odradili bez honorara. Velik dio posla na objavi ove knjige volonterski je, dakle bez honorara, odradio dr. Josip Stjepandić, koji je ujedno i predstavnik suizdavača.

U pripremi je englesko i hrvatsko izdanje koje se očekuje uskoro, pa je ovo ujedno i najava promocija hrvatskog izdanja u Hrvatskoj.

Izdavač hrvatskog izdanja biti će ogranak Matice hrvatske Split.
Urednici hrvatskog izdanja su Franz Jordan, Andreas Mölzer, prof. dr. sc. Heinz-Dieter Pohl, dr. sc. Josip Stjepandić i Snježana Šetka.

Za prijevode su zaslužni Marina Manjaka, dr. sc. Robert Hajszan Panonski i Ina Vukić, a za lekturu Dubravka Puljiz.

Knjiga nije predviđena za prodaju, nego da se tisak pokrije dobrovoljnim prilozima, pa da se primjerci kasnije podijele.

Prilozi se primaju na račun:
HAZUDD
HR31 2390 0011 1014 0191 5
BIC code: HPBZHR2X

Nakon izlaska iz tiska, PDF verzija na sva tri jezika bit će objavljena na mreži za besplatno preuzimanje.

Za kraj ovog osvrta, vrijedi istaknuti misao dr. Floriana Rulitza, austrijskog povjesničara:
Sustavno istrebljenje posebno hrvatskih bjegunaca imalo je za cilj jednom
zauvijek ukloniti iz Jugoslavije moguće buduće političke i ideološke
protivnike te time trajno osigurati Titov monopol na vlasti.“

> Ovi dokumenti dokazuju: Likvidacije zarobljenika i civila izvedene su planski, sustavno i institucionalno

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci