Gospodarstvo je u krizi, a stalan priljev migranata prijeti destabilizaciji njemačkog društva. Unatoč tome glavna briga njemačkih mainstream stranaka je njihova desna oporba, Alternativa za Njemačku (AfD).
Prema medijskim izvješćima, ljevičarski Zeleni namjeravaju što prije progurati prijedlog u parlamentu za zabranu AfD-a. Čini se da imaju podršku svih ostalih stranaka. Ideja o uklanjanju najznačajnijeg političkog protivnika vladajućih elita raspravlja se već godinama. Kako AfD postaje sve jači (druga su najveća politička snaga u Parlamentu nakon izbora u veljači) vladajuće stranke žele zaustaviti njihov uspon prije sljedećih izbora 2029.
>AfD Od marginalaca optuživanih za ekstremizam do druge najjače stranke u Njemačkoj
Politički pritisak, metode establišmenta i uloga obavještajne službe u potkopavanju AfD-a
Uz podršku državnih institucija, establišment stranke koriste sve vrste nedemokratskih metoda kako bi potkopale vjerodostojnost AfD-a. Legalno ih špijuniraju, uskraćuju im državna sredstva i objavljuju lažne medijske izvještaje. Zeleni se nadaju da će nova vlada, koju će vjerojatno formirati savez desnog centra CDU/CSU i Socijaldemokrati (SPD), brzo imenovati novog čelnika domaće obavještajne agencije, Saveznog ureda za zaštitu ustava (BfV). Time bi AfD mogao biti označen kao „potvrđena ekstremistička” organizacija.
Prošle godine, ukupno 113 zastupnika iz CDU/CSU-a, SPD-a, Zelenih i krajnje lijeve stranke Die Linke zatražilo je da Parlament raspravi prijedlog zabrane AfD-a. Tvrdili su da ta stranka „djeluje protivno temeljnim načelima slobodnog demokratskog poretka.”
>Njemačka: Prije prijevremenih izbora održat će se glasovanje za zabranu AfD-a
„AfD predstavlja ozbiljnu prijetnju demokraciji”?!
Ove godine iste stranke zagovaraju taj potez. Čelnica parlamentarne skupine SPD-a Katja Mast izjavila je da „AfD predstavlja ozbiljnu prijetnju demokraciji.”
Izvori iz CDU/CSU-a nagovijestili su da bi mogli pristati na postupak zabrane ako AfD bude klasificiran kao „potvrđeni desničarski ekstremist.” Međutim, stručnjaci za ustavno pravo smatraju da AfD ne ispunjava uvjete za zabranu. Prema njihovom mišljenju, stranka se ne bori protiv slobodnog demokratskog poretka „agresivno i borbeno.”
Supredsjednica AfD-a Alice Weidel ranije je kritizirala pokušaje zabrane svoje stranke. Smatra da oni „odražavaju nedemokratski duh suparničkih stranaka”, piše European Conservative.
>Njemački političari i dalje traže zabranu AfD-a: Birači na izborima poručili što misle o tome
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/The European Conservative
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.