Subota, 26 travnja, 2025
12.7 C
Zagreb
Pratite nas:
NJEMAČKA

Merz popušta ljevičarima da bi skupio većinu: Klimatski ciljevi u Ustav, kontrola medija…

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački parlament u svom prethodnom sazivu donio je odluku o izmjeni Ustava. Time se budućoj vladi otvara mogućnost za povećano zaduživanje i širenje javne potrošnje. U novom sazivu Bundestaga koalicija CDU-a, SPD-a i Zelenih više neće raspolagati dvotrećinskom većinom potrebnom za takve promjene. Stoga kako bi osigurao stabilnost koalicije, budući kancelar Friedrich Merz iz CDU/CSU-a, koji nije htio koalirati s AfD-om, pristao je na kompromis s ljevičarima.

Najprije je popustio Zelenima uvrstivši klimatske ciljeve u Ustav. Osigurao im je za to 100 milijardi eura. Zeleni će ta sredstva moći koristiti prema vlastitim prioritetima za provedbu ekološke politike.

SPD pak traži povećanje progresivnog oporezivanja dohotka za one s najvišim primanjima i osnivanje fonda za medije, kako bi se osigurala državna potpora za ”pouzdane medije”, što bi moglo pomoći, kako tvrdi, u borbi protiv tzv. dezinformacija.

No, osim ovih, već dovoljno radikalnih i demokratski upitnih prijedloga, Zeleni idu i korak dalje (od zelene politike). Glasnogovornica Zelene mladeži Jette Nietzard oštro je kritizirala širi koalicijski sporazum istaknuvši da se u njemu nalazi samo jedan konkretan prijedlog za poboljšanje položaja žena – uvođenje majčinske mirovine.

Prema njezinu mišljenju, to implicira da “žene vrijede samo ako služe za reprodukciju”. U svom feminističkom manifestu objavljenom na portalu Watson, Nietzard naglašava da politika zaostaje za modernijom slikom žene u popularnoj kulturi. Pozivajući se na izvješće Svjetskog ekonomskog foruma, upozorava da će za postizanje ravnopravnosti u plaćama biti potrebno još 134 godine.

>Plan za gospodarsku propast Njemačke? Merz 100 milijardi pumpa u klimatske ciljeve

SPD traži od Merza medijsku kontrolu

Pregovori između CDU-a i SPD-a o formiranju vlade tek su u početnoj fazi. Socijaldemokrati su odmah postavili visoke zahtjeve. Traže da CDU odustane od planirane revizije državnog financiranja nevladinih organizacija povezanih s lijevim strankama. Osim toga, SPD inzistira na povećanju poreza za najimućnije te na uspostavi “fonda za medijske inovacije”.

Taj fond trebao bi financirati “pouzdane medije” u borbi protiv dezinformacija. Kritičari upozoravaju da bi to moglo poslužiti kao sredstvo političkog nadzora nad medijima, potičući autocenzuru.

SPD dodatno zagovara stroža pravila za digitalne medije. Njihov prijedlog u pokrajinskom parlamentu Schleswig-Holsteina predviđa reformu zakona o medijskoj koncentraciji. Reforma bi bila usklađena s Europskim aktom o slobodi medija kako bi se osigurao medijski pluralizam i očuvala sloboda mišljenja. Zastupnica Beate Raudies istaknula je da društvene mreže poput Facebooka, Instagrama i X-a sve više oblikuju javno mnijenje. Upozorila je na opasnost koncentracije moći u rukama velikih američkih i kineskih korporacija.

“Ako nekolicina tvrtki odlučuje koji sadržaji će biti vidljivi, to ugrožava demokratske temelje”, naglasila je Raudies. “Primjer takvih poremećaja vidimo u SAD-u.” SPD stoga traži veće ovlasti i financiranje za Medijsku ustanovu HSH kako bi nadzirala medijsko tržište. Skeptici u tome vide potencijalni korak prema pojačanoj državnoj kontroli informacija.

>Njemačka: Merz planira veliko zaduženje kako bi naoružao zemlju, ekonomisti nisu oduševljeni

Mediji u službi vladajućih

Zastupnik AfD-a u Bundestagu, Götz Frömming, izjavio je da bi to u praksi značilo medije koji su ”lojalni (vladajućoj) stranačkoj liniji”. Novinar Henning Rosenbusch dodao je da se u ovom slučaju ”pouzdanost” može prevesti kao ”preventivno poslušna vladina propaganda”.

Izvješća također navode da bi fond trebao financijski podupirati odabrane medijske kuće dok poboljšavaju svoje digitalne platforme. koje su, naravno, danas najdjelotvornije sredstvo utjecaja, kao i u borbi protiv ”dezinformacija”.

Ovo dolazi u kontekstu vala kritika zbog optužbi da su sredstva glavne američke agencije za pomoć (USAID) korištena za postizanje određenih političkih ishoda u Europi. Kao i poziva lijevih briselskih dužnosnika da porezni obveznici financiraju, u suštini, proeuropsku propagandu.

Apollo News navodi da se SPD-ov zahtjev trenutačno susreće s ”nezadovoljstvom” u redovima CDU-a. No, s obzirom na to da budući kancelar Merz nastoji sklopiti koaliciju do 20. travnja, nezadovoljni ”konzervativci” će se brzo povući.

>Starešina: Merz je prisiljen sastavljati novu vladu bez istinskog pobjednika izbora

Merz pod pritiskom i kritike Zelenih

Na posljednjim izborima CDU/CSU je osvojio 29% glasova. Slijedi AfD s 22%, SPD s 16% i Zeleni s 13%. Merz je isključio suradnju s AfD-om, nazivajući ih desničarskim populistima.

Za formiranje vlade oslanja se na radikalnu ljevicu – SPD i Zelene. Prije izbora obećavao je fiskalnu disciplinu i strukturalne reforme. No, već je popustio pritisku Zelenih ukidanjem ograničenja zaduživanja. Sada se suočava sa SPD-ovim zahtjevima za povećanje poreza. Ako pregovori propadnu, Merz je najavio političko povlačenje. To ga stavlja u poziciju da pristane na dalekosežne ustupke kako bi zadržao vlast.

Osim zahtjeva iz redova SPD-a, još radikalniji zahtjevi dolaze iz redova Zelenih, a nemaju veze sa zelenom politikom.

Jette Nietzard iz Zelenih oštro pak napada Merza. U svom feminističkom manifestu tvrdi da zakon o pomoći u nasilju, donesen od strane bivše “semafor-koalicije” (SPD, Zeleni, FDP), ostavlja žene nezaštićenima. Kritizira i patrijarhat te poziva na oduzimanje privilegija muškarcima “osim ako ne pokažu dodanu vrijednost”. Tu vrijednost povezuje s “ženskim orgazmima”.

Njezine radikalne izjave izazvale su buru reakcija. Bild ih naziva “obračunom s muškarcima” i “frontalnim napadom na Friedricha Merza”. Austrijski mediji ističu njezin poziv ženama da preuzmu pogrdne izraze poput “kučka” ili “p**ka” kako bi im oduzele negativno značenje.

Nietzard je ostala nepokolebljiva. Inzistira da je cilj njezina manifesta probuditi Njemačku iz političke letargije i suočiti je s duboko ukorijenjenim nejednakostima. “Ne radi se samo o orgazmima ili jeftinim provokacijama”, izjavila je u intervjuu za watson. “Radi se o sistemskoj promjeni gdje privilegije više neće definirati spol.”

>Njemačka: Prije prijevremenih izbora održat će se glasovanje za zabranu AfD-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Reuters/The European Conservative/ Spiegel/Apollo News

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci