Nadolazeći kancelar Friedrich Merz i njegova konzervativna stranka postigli su koalicijski sporazum sa Socijaldemokratskom partijom (SPD), no čelnici stranaka još nisu otkrili tko će voditi ključna ministarstva u novoj vladi. Kako bi mogla izgledati nova njemačka vlada?
> Njemačka: Merz potpisao koalicijski dogovor sa SPD-om
To nije zaustavilo val nagađanja u Berlinu, gdje se užurbano spekulira o sastavu buduće vlade. Ipak, postoje dobri pokazatelji tko su glavni kandidati, osobito jer koalicijski plan jasno određuje kojoj stranci pripada koje ministarstvo.
Merzova demokršćanska stranka desnog centra, Kršćansko-demokratska unija (CDU), trebala bi preuzeti ministarstva vanjskih poslova i gospodarstva, dok će SPD imati kontrolu nad financijama i obranom. Ministarstvo unutarnjih poslova pripast će bavarskoj sestrinskoj stranci CDU-a, Kršćansko-socijalnoj uniji (CSU).
Evo užeg popisa vjerojatnih kandidata za neka od ključnih ministarskih mjesta u Berlinu. Donosi ga Politico.
> Merz popušta ljevičarima da bi skupio većinu: Klimatski ciljevi u Ustav, kontrola medija
Ministarstvo vanjskih poslova
Johann Wadephul
Iskusni zastupnik CDU-a i zamjenik predsjednika parlamentarne skupine zadužen za vanjsku i obrambenu politiku, Wadephul ima dugogodišnje veze s Washingtonom i Bruxellesom te se smatra najozbiljnijim kandidatom za mjesto ministra vanjskih poslova. U budućoj vladi, njegovo imenovanje značilo bi povratak konvencionalnijem stilu diplomacije, nakon mandata dosadašnje ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock, koja je zagovarala tzv. „feminističku vanjsku politiku.”
Armin Laschet
Bivši čelnik CDU-a i premijer zapadne savezne pokrajine Sjeverne Rajne-Vestfalije ostao je aktivan na međunarodnoj sceni i smatra se da cilja na visoku funkciju povezanu s vanjskom politikom. Njegovo imenovanje predstavljalo bi svojevrsni politički povratak nakon povijesnog poraza CDU-a 2021. godine, kada je Laschet bio kandidat stranke za kancelara.
Jens Spahn
Trenutno zamjenik predsjednika parlamentarne skupine CDU-a, Spahn nije stručnjak za vanjsku politiku, no njegove snažne veze s SAD-om, osobito s Republikanskom strankom, smatraju se velikom prednošću. Prošle godine prisustvovao je Nacionalnoj konvenciji republikanaca, a spominje se kao manje konvencionalna opcija, s obzirom na Merzovu potrebu da izgradi odnose s administracijom Donalda Trumpa.
> Njemačka: Novinar osuđen jer je objavio fotomontažu ministrice
Ministarstvo obrane
Boris Pistorius
Pistorius je dosljedno među najpopularnijim političarima u Njemačkoj i široko se očekuje da će zadržati svoju sadašnju funkciju ministra obrane.
Kancelar iz redova SPD-a, Olaf Scholz, imenovao ga je ministrom obrane gotovo godinu dana nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. godine. U to vrijeme, Pistorius se smatrao neuobičajenim izborom jer nije imao iskustva na nacionalnoj razini. No u međuvremenu je stekao poštovanje i priznanje političara s obje strane političkog spektra u Njemačkoj, kao i mnogih svojih kolega iz NATO saveza. Pistorius, koji zauzima relativno čvrst stav prema Ukrajini i nastoji modernizirati njemačku vojsku kako bi bila „spremna za rat”, izrazio je želju da ostane na toj dužnosti.
> Europski čelnici na summitu o Ukrajini, Macron najavio koja bi bila uloga europskih trupa
Ministarstvo financija
Lars Klingbeil
Klingbeil, trenutno supredsjednik SPD-a, smatra se jednim od najuvjerljivijih komunikatora stranke i ključnom osobom u vođenju kroz tranziciju nakon Scholza. Također se vidi kao najizgledniji kandidat za moćnu funkciju ministra financija. Tijekom koalicijskih pregovora imao je vodeću ulogu u ime svoje stranke, a iako nema tehničke stručnosti kao neki drugi kandidati za tu funkciju, njegovo bi imenovanje SPD-u osiguralo utjecaj i kontrolu nad državnim proračunom – u trenutku kada se očekuje da Njemačka uloži stotine milijardi eura u obranu i infrastrukturu.
Jörg Kukies
Kukies, dugogodišnji blizak savjetnik Scholza, preuzeo je funkciju privremenog ministra financija nakon što je Scholzova nesuglasna trostranačka koalicija propala u studenom. Kukies je iskusni tehnokrat i bivši izvršni direktor Goldman Sachsa koji je posljednjih tjedana stekao veću vidljivost, uključujući nedavni posjet Washingtonu. On je vanjski izbor ukoliko SPD odluči zadržati kontinuitet i odabrati osobu s dokazanim iskustvom.
> AfD po prvi puta postao najjača politička stranka u Njemačkoj
Ministarstvo gospodarstva
Carsten Linnemann
Linnemann je šef političkog odjela CDU-a i jedan od najbližih Merzovih saveznika, zaslužan za oblikovanje ekonomske agende stranke u posljednjim godinama. Ekonomist po struci, Linnemann je izgradio svoj profil kao zagovornik deregulacije, fiskalne discipline i reformi na strani ponude, što je jasno odstupanje od pristupa odlazećeg ministra gospodarstva, Roberta Habecka iz Zelenih, koji je promicao dekarbonizaciju i industrijsku transformaciju pod vodstvom države.
Ministarstvo unutarnjih poslova
Alexander Dobrindt
Dugogodišnji političar CSU-a i bivši ministar prometa, Dobrindt je poznat po oštrim stavovima o migraciji i policijskoj politici, što ga čini dobrom opcijom za provedbu Merzove najavljene borbe protiv migracija. Njegovo vođenje ministarskog odjela vjerojatno bi donijelo populistički, zakonodavno usmjeren ton.
> Plan za gospodarsku propast Njemačke? Merz 100 milijardi pumpa u klimatske ciljeve
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/Politico.eu
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.