Postavljanje granica djeci može biti izazovno. Mogu moliti, pregovarati, plakati, optuživati ili neprestano zahtijevati na načine koji iscrpljuju roditelje. Neki roditelji popuste samo kako bi izbjegli sukob. Drugi osjećaju krivnju što su razočarali svoje dijete. Treći pak završe vičući ”ne” iz petnih žila. Reći ”ne” važna je roditeljska odgovornost. Naša ”ne” djeci prenose važne životne lekcije o suživotu i granicama.
Eileen Kennedy-Moore, doktorica znanosti i klinička psihologinja sa sjedištem u Princetonu, New Jersey, donosi sedam situacija u kojima biste možda trebali reći ”ne” svojoj djeci, uz prijedloge kako to učiniti.
1) Recite ”ne” kada njihovo ponašanje može nekoga ozlijediti ili nešto razbiti
Sprečavanje štete najvažniji je razlog za reći ”ne”. Djeci je često teško predvidjeti posljedice, stoga im je potrebna pomoć odraslih u donošenju razumnih odluka. Ovakvo ”ne” pomaže djeci naučiti razmišljati unaprijed.
Ponudite alternativu koja ih usmjerava prema sigurnijoj aktivnosti.
Primjer: ”Ne, ne smiješ skakati po kauču. Možeš se udariti o stol ili kauč možeš slomiti. Ako želiš skakati, idi vani.”
>Walsh: Ako imaš djecu, imaj još! Djeca ne oduzimaju od tvog života, ona čine tvoj život
2) Recite ”ne” kada nešto mogu napraviti sami
Djeca ponekad traže od roditelja da učine stvari koje su već sposobna sama napraviti. Povremena pomoć nije problem, ali djeca trebaju vježbu kako bi postala samostalna i vidjela sebe kao korisne članove obitelji. Ovakvo ”ne” pomaže im razviti osjećaj sposobnosti.
Ponudite pomoć ili podsjetnik, ali ohrabrite dijete da preuzme odgovornost.
Primjer: ”Ne, sada je tvoj red da postaviš stol. Sjećaš li se kako se to radi? Pokazat ću ti jedan tanjur pa možeš ostale složiti na isti način.”
3) Recite ”ne” kada je riječ o želji, a ne potrebi
Reklame nas bombardiraju na svakom koraku, ali kupovati sve što nas privuče nije ni zdravo ni mudro. Povremena sitnica iz hira može biti zabavna, no ne biste se trebali osjećati dužni udovoljiti svakoj dječjoj želji. Ovakvo ”ne” pomaže djeci naučiti kako se nositi s razočaranjem i razlikovati želju od potrebe.
Možete razumjeti što dijete želi, ali to ne znači da mu to morate i omogućiti.
Primjer: ”Ne, nećemo to kupiti, ali razumijem zašto ti se sviđa! Stvarno je lijepo.”
4) Recite ”ne” kada se planovi promijene
Život je nepredvidiv. Čak i kada ste nešto planirali s djetetom, ponekad se okolnosti promijene. Ovakvo ”ne” uči djecu strpljenju i prilagodljivosti.
Dogovorite konkretan novi plan koji će pomoći djetetu da se lakše nosi s promjenom.
Primjer: ”Ne, ne možemo to sada učiniti. I ja sam to planirala, ali onda je došla teta Margareta i sada je već prekasno. MOžemo to napraviti sutra – želiš li ujutro ili poslije podne?”
>Što je ekranizam i koje su njegove posljedice za malu djecu?
5) Recite ”ne” kada su potrebe drugih (privremeno) važnije
Djeca su prirodno usmjerena na sebe, ali uvažavanje potreba drugih važan je korak u sazrijevanju. Ovakvo ”ne” pomaže djeci razviti velikodušnost.
Ako opišete kako se druga osoba osjeća, lakše će prihvatiti vašu odluku.
Primjer: ”Ne, ne možeš u subotu ići s prijateljima. Znam da bi ti to bilo zabavno, ali imamo rođendan bake. Volimo baku i želimo da se osjeća posebno. Znam da se jako veseli tvom dolasku – bilo bi joj žao da ne dođeš.”
6) Recite ”ne” kada biste se osjećali ogorčeno ako to učinite
Ogorčenost je otrovna za svaki odnos. Bolje je nešto ne učiniti nego to napraviti s gorčinom i ljutnjom. Ovakvo ”ne” uči djecu o zdravim granicama i kompromisima.
Predložite prihvatljiviju alternativu kako biste ublažili odbijanje.
Primjer: ”Ne, ne možeš se prijaviti u natjecateljski klub koji igra turnire po cijeloj regiji, jer ne želim cijele subote provoditi vozeći te na utakmice. Subote su za obitelj. Rado ću te upisati u lokalni klub, to nam je svima jednostavnije.”
7) Recite ”ne” kada nešto nije u skladu s vašim vrijednostima
Djeci prenosimo svoje vrijednosti kroz izbore koje činimo. Ponekad ćete imati dojam – a i vaše dijete će to reći – da ste jedini roditelj koji nešto brani, ali ostanite vjerni svojim uvjerenjima. Ovakvo ”ne” djecu uči prioritetima i dosljednosti.
Možete djetetu objasniti razloge svoje odluke, ali ne morate ga uvjeravati da ste u pravu. Vi ste roditelj.
Primjer: ”Ne, ne možeš imati mobitel. Mislim da to nije primjereno za tvoju dob i ne želim da te ometa u školi i vrijeme s obitelji.”
>Djeca ‘zalijepljena’ za ekrane: Koje granice postaviti?
Vaše dijete vam možda neće zahvaliti na ”ne”, ali ponekad je upravo to najbolja stvar koju možete učiniti za njega. Brojna istraživanja pokazuju da je najkorisniji roditeljski stil onaj koji spaja toplinu s jasno postavljenim granicama. Kao odrasla osoba, imate znanje i iskustvo koje vaše dijete još nema. Možete suosjećati, pregovarati, preusmjeriti ili objasniti – ali za dobrobit svog djeteta, ne bojte se reći ”ne” kada je to potrebno, poručuje psihologinja Kennedy-Moore.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/Psychology today
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.