Ima svega na terenu, ali stanje na svim izbornim povjerenstvima je pod kontrolom. Rekao je to potpredsjednik DIP-a Josip Salapić večeras u središnjem HTV-ovom Dnevniku, na posljednji dan za predaju kandidatura za lokalne izbore.
Svi koji žele sudjelovati u utrci, prikupljene potpise i liste moraju predati do ponoći.
Uvijek napeto ‘pet do 12’
Salapić je rekao da je situacija uvijek napeta kad je “pet do 12”.
– Uvijek je zadnji rok nekako ono kad je i najviše poziva DIP-u, iako ih je bilo i ovih dana, rekao je.
Dodao je da su danas na terenu imali situacije kad su ljudi koji su već bili kandidati na dosadašnjim izborima imali problema kod predaje lista.
– Mora se strogo poštivati ono što je DIP objavio davnih dana, a to je da se danas provjeravaju potpisi – dakle, je li onaj formalni dio ispunjen – a onda, nakon što završimo u ponoć ćemo u ovih do 48 sati provjeriti jesu li te liste pravovaljane, rekao je Salapić.
– Dakle, ima svega na terenu, ovo su najzahtjevniji izbori jer je puno kandidata, puno lista, ali evo, koliko ja sad imam informacije, stanje na svim našim što općinskim, što gradskim, što županijskim izbornim povjerenstvima je pod kontrolom i ide sve svojim tijekom, dodao je.
Rok za provjeru lista 48 sati
Salapić je pojasnio da večeras od ponoći imaju rok od 48 sati za provjeru svih lista. Kad se liste objave na internetskim stranicama izbornih povjerenstava, tada službeno kreće kampanja za te jedinice. Bude li slučajno prigovora, oni će se rješavati u hodu, a kampanja neće zastati, rekao je drugi čovjek DIP-a.
Kada istekne kampanja, 16. travnja u ponoć, kreće izborna šutnja do 18. u 19 sati. Kazna za njeno kršenje za obične građane iznosi do 400 eura. Kazne za kandidate su od 1300 do 4000 eura, a za pravne osobe, političke stranke i druge sudionike kreću se od 13.000 do 66.000 eura, podsjetio je Salapić.
Izborna šutnja – teško pod kontrolom
DIP se već ranije zalagao za ukidanje ili modificiranje instituta izborne šutnje. Salapić je rekao da se treba razgovarati o više izbornih instituta koji su zastarjeli.
– Ova izborna šutnja u današnje vrijeme modernih društvenih mreža i situacija kad informacija prebrzo teče… Nama je to teško kontrolirati. Mi ne možemo zadirati u nečije privatne profile i kažnjavati te ljude, rekao je Salapić.
– Nije potez na DIP-u. Potez je na Vladi i Hrvatskome saboru. Ali, zreli su uvjeti da hrvatsko izborno zakonodavstvo bude puno modernije nego dosadašnje, zaključio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.