Četvrtak, 22 svibnja, 2025
13.8 C
Zagreb
Pratite nas:
GDJE IDU NOVCI?

Opskrba strujom: U Hrvatskoj čak 61 posto prijenosne mreže zastarjelo

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pad španjolskog i portugalskog elektroenergetskog sustava nije utjecao na opskrbu strujom u Hrvatskoj. No naši stručnjaci objašnjavaju kako njihovim kolegama na jugu EU nije bilo nimalo jednostavno vratiti sustav u normalu. Zato je važno što više ulagati u modernizaciju mreže. Kad je u pitanju hrvatska opskrba električnom energijom, tu nailazimo na niz problema, a ono što najviše zabrinjava je starost infrastrukture. U Hrvatskoj je čak 61 posto prijenosne mreže zastarjelo.

>Španjolska i Portugal bez struje: Proglašeno izvanredno stanje

Za povratak mreže u normalu u Španjolskoj i POrtugalu trebalo je dosta vremena

Ni u operativnom centru Hrvatskog prijenosnog sustava ne znaju koji su uzroci nestanka električne energije u Španjolskoj i Portugalu. No znaju što su bili prvi koraci njihovih kolega – pronaći dodatne izvore energije u susjednim zemljama.

– Pretpostavljam da su kolege koristili prosljeđivanje napona iz smjera Francuske. Pročitao sam da je iz smjera Maroka Španjolska dobila napon tako da paralelno se radi na više načina. Rekao je to direktor Hrvatskog operativnog prijenosnog sustava Danko Blažević.

Nije neobično što je za povratak mreže u normalu trebalo dosta vremena jer sve kreće iz početka. Riječ je o tvz. crnom startu.

– Kad se koristi crni start, onda se mora krenuti u vrlo malim koracima od megavat-dva, tako da to je jako spora procedura. Ako napravite jednu grešku, taj mali sustav koji ste uspostavili se sruši, pa morate opet ispočetka, dodao je Blažević.

>Energetski kolaps na Pirenejskom poluotoku: Cijena zelene agende

Starost infrastrukture

Stručnjaci upozoravaju na starost infrastrukture. U Hrvatskoj je čak 61 posto prijenosne mreže zastarjelo.

– Europa pa i Hrvatska moraju naći sredstva, tehnička načini postoje, ali moraju hitno naći sredstva da pokrene investicije. Mi ovdje u Hrvatskoj nemamo još dovoljno investicija i ne vodimo računa o tome da investicije u električnu mrežu traju i po 10 godina. Istaknuo je to predsjednik Europskog udruženja regija i energetskih agencija za energiju i okoliš Julije Domac.

>Kako se može dogoditi da gotovo pola Hrvatske ostane bez struje: Hibridni rat ili loša infrastruktura?

Zašto zbog kvara u Crnoj Gori i Albaniji cijela Dalmacija ostane bez struje?!

Iz HEP-a pak poručuju da se investicije realiziraju u skladu s desetogodišnjim planom razvoja mreže vrijednim milijardu i 400 milijuna eura. No ponekad se kvar dogodi u Crnoj Gori i Albaniji, a bez struje ostane cijela Dalmacija, kao što je bilo prošloga lipnja.

– Utvrđeno je istragom koja je trajala preko šest mjeseci da je cijela priča krenula s ispadom dva dalekovoda. U oba slučaja je bilo dodir vegetacije koja je izrasla i preskok napona na vegetaciju što sustavi zaštite u prenosnim sustavima prepoznaju kao kratki spoj ili kvar, rekao je Blažević.

Iako je neobrezano zelenilo razlog kvara, na kolaps sustava toga dana utjecala je i povećana potražnja zbog velikih vrućina, prenosi HRT.

>Detalji o nestanku struje: Dva dalekovoda ispala iz pogona u kratkom vremenu

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci