Prijenosna mreža mora biti sposobna prihvatiti velike količine energije iz obnovljivih izvora. ”Ako se mreža u Hrvatskoj ne obnovi, bojim se reprize Španjolske”, rekao je u “Studiju 4” HRT-a stručnjak za energetiku Ivica Jakić. Pojasnio je i što je zatvoreni energetski sustav te istaknuo važnost gradnje interkonekcija.
Nestašice električne energije u Španjolskoj i Portugalu, privremeno su paralizirale funkcioniranje cijelog društva, a stručnjak za energetiku Ivica Jakić smatra kako cijela Europska unija iz toga treba izvući pouku.
– Pouku trebaju izvući svi u Europskoj uniji. Prijenosnu mrežu je potrebno poboljšati u cijeloj Uniji. Tako je Vlada RH početkom travnja odobrila 99 milijuna eura za digitalizaciju, poboljšanje prijenosne mreže i gradnju novih dalekovoda, rekao je.
>Opskrba strujom: U Hrvatskoj čak 61 posto prijenosne mreže zastarjelo
Mreža mora biti sposobna preuzeti velike količine energije iz obnovljivih izvora
Naglasio je da mreža mora biti sposobna preuzeti velike količine energije iz obnovljivih izvora.
– I Hrvatska to treba proširiti i povećati. Španjolska ima rast obnovljivih izvora energija. Veliku količinu energije dobivaju iz vjetra, Sunca i nuklearnih elektrana, nastavio je.
– Jedini način da se balansira prijenosna mreža je da imate izvore električne energije rotirajuće inercije. Govorimo o termoelektranama, hidroelektranama i nuklearnim elektranama, dodao je.
Istaknuo je kako je potrebno napraviti pripreme i za skladištenje energije.
>Španjolska i Portugal bez struje: Proglašeno izvanredno stanje
Značaj interkonektora u zaštiti nacionalnih energetskih sustava
Jakić je naglasio kako kvalitetne interkonekcije imaju velik značaj u zaštiti nacionalnih energetskih sustava.
– Interkonekcija je spoj svih proizvođača energije s potrošačima. Onda svaka država ima svoj interkonektor s kojim se povezuje s drugim državama. Hrvatska ima jako dobre interkonektore s Mađarskom, Slovenijom i BiH.
Tako se, kako kaže, “višak energije može proslijediti dalje, a manjak nadomjestiti”.
– Međutim, i interkonektori imaju svoja ograničenja. Kada želite zaštiti svoj energetski sustav, onda interkonektor isključite. Oni rade po algoritmu koji u obzir uzima ponudu i potražnju, pojasnio je.
Jakić smatra kako prijenosna mreža u Hrvatskoj još uvijek nije dovoljno razvijena.
– Bojim se reprize Španjolske. Bez nove mreže koja je potrebna, to se neće tako lako ostvariti, rekao je.
Rješenje, ustvrdio je, “je u tome da se energija prenosi molekulama, a ne elektronima”.
– Ako imate višak energije, uskladištite je u vodik i tako je prenosite do potrošača. Vama onda ne trebaju veliki distribucijski prijenosni sustavi, a s druge strane, možete ostvariti zatvoreni energetski sustav, tzv. “island supply” – energiju koju proizvodite – trošite na mjestu proizvodnje, dodao je.
>Energetski kolaps na Pirenejskom poluotoku: Cijena zelene agende
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.