21. lipnja oko 12.25 čitava Dalmacija, dobar dio Bosne i Hercegovine te Crna Gora, ostali su bez struje. Nestanak je zabilježen i na području Slavonije. Od Zadra do Dubrovnika električne energije nije bilo oko sat, sat i pol vremena. Kratak nestanak struje u Dalmaciji navodno se dogodio zbog kvara sustava u Crnoj Gori. Kako je moguće da opskrba strujom jednog dijela Hrvatske ovisi o stranoj državi? Što je dovelo do nestanka električne energije?
> Detalji o nestanku struje: Dva dalekovoda ispala iz pogona u kratkom vremenu
Ovakav slučaj nestanka struje u Hrvatskoj još se nikada nije dogodio
Prvi izvještaji o nastalom problemu govorili su kako je do kolapsa došlo zbog kvara na dalekovodu između Grčke i Albanije. Isključena je mogućnost hakerskog napada. Međutim, pokrenuta je istraga koja bi mogla potrajati do šest mjeseci. Ministar gospodarstva Ante Šušnjar rekao je kako kvar nije nastao u Hrvatskoj.
„S obzirom da se radi o zakonu spojenih posuda, dio naše mreže ostao je bez napona“, rekao je medijima ministar. Ovakav slučaj nestanka struje u čak tri države još se nikada nije dogodio.
Neki stručnjaci kao uzrok su naveli povećanu potrošnju struje zbog visokih temperatura. Hrvatska elektroprivreda (HEP) obratila se s priopćenjem kako su „stavili u puni pogon sve proizvodne kapacitete“.
Nešto prije pola pet sati popodne 21. lipnja zabilježen je i požar na dalekovodu na granici BiH i Crne Gore. U istragu se uključila i Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) koja je odbacila mogućnost hibridnog ratovanja.
> Hitrec: Nestanci struje i vrućine, čudo je da smo se održali u povijesti
Nestanak struje uzrokovan radovima na autocesti u Crnoj Gori?
Portal „Dalmacija Danas“ donosi kako se struja u ovoj fazi uvozi iz Grčke. Iz neslužbenih, ali pouzdanih izvora, kako tvrde sa portala, kvar je nastao zbog radova na autocesti u Crnoj Gori. Međunarodna istraga koja će potrajati više mjeseci donijet će službeni uzrok nestanka struje.
U emisiji „Otvoreno“ HRT-a direktor HOPS-a (Hrvatski operater prijenosnog sustava) Danko Blažević upozorio je da se ne donose sudovi bez dokaza. Naglasio je i kako se požar na dalekovodu nije dogodio. Ono što znamo jest to da se dogodio „nesretni splet okolnosti da su dva nezavisna dalekovoda ispala na području Balkana što je izazvalo preraspodjelu tijekova snaga u cijeloj mreži te preopterećenja i raspad dijela sustava“, zaključio je Blažević.
> Nakon nezapamćenog prekida, u Dalmaciju i BiH se vraća struja; oglasio se HEP
Kako se Hrvatska opskrbljuje električnom energijom?
Za razliku od mnogih europskih država koje se oslanjaju na jedan ili dva glavna izvora za proizvodnju struje, proizvodnja u Hrvatskoj je raznolika. Obuhvaća različite izvore poput hidroenergije, termoelektrana, energije vjetra, sunčeve energije i nuklearne energije (iz Slovenije).
U 2023. Hrvatska je proizvela oko 16.800 GWh električne energije, od čega je gotovo 70% potjecalo iz obnovljivih izvora energije. Prema podatcima Eurostata, Hrvatska proizvodi 65% električne energije iz obnovljivih izvora. Ostatak dolazi iz fosilnih izvora.
> Vrček: Energija iz vjetra i nije tako zelena
HEP uvozi 26% električne energije
U 2023. HEP grupa raspolagala je sa 22 TWh proizvedene i kupljene električne energije, a HEP Opskrba prodala je svojim kupcima u Hrvatskoj 8,4 TWh električne energije. Nešto više od četvrtine ukupne količine struje u Hrvatskoj HEP je morao uvesti. Riječ je o 26%.
Tijekom mjeseca srpnja postoji velika promjenjivost i porast dnevne potrošnje i vršnog opterećenja zbog nepredvidivih vremenskih prilika, ali i turističke sezone. Ovaj nestanak struje u Dalmaciji mogao bi biti povezan s ovim zaključkom udruženja Obnovljivih izvora energije Hrvatske.
Tijekom sezone, povećana je potrošnja energije, a Hrvatska nema dovoljno kapaciteta za biti samodostatnom. Slijedom toga, ukoliko u susjednoj državi nastane problem u opskrbi, nestašica se može dogoditi i u Hrvatskoj.
> Švedska odbacila zelenu agendu o nuklearnoj energiji – vraća li se Europa nuklearkama?
Davor Štern: Problem je zastarjela jugoslavenska infrastruktura
Energetski stručnjak Davor Štern za „24 sata“ je rekao kako je glavni uzrok nedavnog nestanka struje u Dalmaciji zastarjela jugoslavenska infrastruktura. Bivša država imala je jedinstven elektroenergetski sustav. Na staru mrežu danas se priključuju obnovljivi izvori energije, objašnjava Štern.
„Dakle, imamo situaciju u kojoj se guraju nove količine električne energije u stari sustav“, rekao je Štern. Dodao je i kako Hrvatska i danas koristi linije opskrbe stare 30 i više godina. Kao problem vidi i stihijski pristup Europske unije zelenoj tranziciji, pod pritiskom zelenih aktivista. I država i oni koji zarađuju u energetskom sektoru moraju raditi na obnovi infrastrukture, zaključio je Štern.
> Vučemilović: Diljem EU-a prosvjedi zbog suludih zelenih politika koje provodi i naša Vlada
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.