Vučemilović: Diljem EU-a prosvjedi zbog suludih zelenih politika koje provodi i naša Vlada

Foto: fah, Montaža: Narod.hr

Diljem Europe poljoprivrednici i dalje prosvjeduju. U Njemačko, Francuskoj, Rumunjskoj, Litvi, Grčkoj jasno su izrazili nezadovoljstvo nacionalnom, ali i europskom politikom prema njima. Uskoro im se pridružuju i kolege iz Španjolske. S druge strane u Hrvatskoj, premijer Andrej Plenković ističe kako je upravo poljoprivreda u fokusu djelovanja Vlade te da se uz pomoć europskih sredstava ostvaruje cilj samodostatnosti poljoprivredne djelatnosti. Zastupnica Hrvatskih suverenista Vesna Vučemilović osvrnula se na njegovu izjavu istaknuvši da se u poljoprivredu slijeva tri puta više poticaja nego prije deset godina, ali da se proizvodi manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Andrej Plenković sudjelovao je na svečanom otvorenju konferencije 4. Dani poljoprivrede, ribarstva i šumarstva. Od tamo je poručio da je poljoprivreda visoko na listi prioriteta i u fokusu djelovanja Vlade jer o tome ovisi prehrambena sigurnost i ekonomska snaga. Istaknuvši složenost i kompliciranost globalnih okolnosti, premijer Plenković je poručio kako Vlada upravo u tom kontekstu mora nastaviti jačati hrvatsko selo i hrvatsku poljoprivredu.

>Raste nezadovoljstvo poljoprivrednika: Prosvjedi u Francuskoj, Poljskoj, Belgiji…

“Oni su kralježnica sigurnije i ekonomski suverenije Hrvatske i u pogledu samodostatnosti u proizvodnji, ali i u opskrbi sigurnom i zdravom hranom”, naglasio je.

Govoreći o poljoprivrednoj djelatnosti općenito, premijer je naglasio kako ona zbog svog doprinosa prehrambenoj sigurnosti, zaposlenosti u ruralnom prostoru te gospodarstvu ima ključnu važnost u programima i aktivnostima Vlade. Provedbu aktivnosti i ostvarivanje ciljeva jačanja hrvatske poljoprivrede “osigurali smo kroz nacionalni Strateški plan za razdoblje do 2027.”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Njemačka nakon prosvjeda seljaka: Vrlo ozbiljno upozorenje vladi, problemi nisu riješeni

“Od ukupno osiguranih 25 milijardi eura iz nove europske financijske omotnice osiguranih u ovom desetljeću, za razvoj hrvatske poljoprivrede na raspolaganju nam je gotovo 3 milijarde i 800 milijuna eura”, naglasio je.

Vučemilović: Ili je fokus dobro iskrivljen ili su ciljevi Vlade nešto drugo

Na njegove izjave reagirala je Vesna Vučemilović iz Hrvatskih suverenista.

“U poljoprivredu se slijeva tri puta više poticaja nego prije deset godina a proizvodimo manje. Nismo samodostatni u gotovo svim kulturama. A premijer kaže da im je poljoprivreda u fokusu. Ili je taj fokus dobro iskrivljen ili su ciljevi Vlade nešto drugo od onoga što bi u svakoj suverenoj državi trebali biti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljoprivrednici prosvjeduju diljem EU zbog suludih zelenih ljevičarskih politika koje provodi Europska komisija. Iste politike provodi i ova Vlada koja je stočarstvo eutanazirala, a sada su na redu ratari“, napisala je na Facebooku Vučemilović.

Prosvjedi diljem Europe

Podsjetimo, poljoprivrednici diljem Europe prosvjedima pokazuju da u tom sektoru stanje nije bajno. U Francuskoj veliki prosvjedi održani su i danas, a prosvjednici su blokirali jednu od glavnih autocesta koje povezuju Pariz sa sjevernim gradom Lilleom i Belgijom. Kako bi povećali pritisak na Vladu, najavili su blokade cesta i u Parizu, prenosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Francuska, Foto: fah

Jedan od glavnih problema jesu cijene. Mnogi poljoprivrednici u najvećem poljoprivrednom proizvođaču u Europskoj uniji kažu da su suočeni sa sve većim pritiskom trgovaca na malo da smanje svoje cijene i da to ugrožava njihovu egzistenciju. Nadalje navode vladin porez na gorivo za traktore, jeftini uvoz strane hrane, pristup vodi, pretjeranu birokraciju, ekološka pravila kao i provedbu politike EU-a u Francuskoj, poput obnove živica i obradivog zemljišta kao prirodnog staništa.

>Analiziramo što se krije iza sve napetijih odnosa Poljske i Ukrajine

U Njemačko prosvjedi traju tjednima, a danas je stotine prosvjednika na traktorima stiglo u stranačko sjedište koalicijske vlade u Berlinu. Prosvjeduju protiv planova za smanjenje subvencija za gorivo, prenosi dpa.

Njemačka, foto: fah

“Prosvjedi proteklih tjedana pokazali su da struka stoji zajedno i da je dosegnuta prekretnica koja je uzrokovala prelijevanje čaše”, rekao je u izjavi Henrik Wendorff, predsjednik Udruge poljoprivrednika pokrajine Brandenburg.

>Poljoprivreda pred najvećim izazovom i prilikom u povijesti: Prof. Vladimir Margeta otkriva jesmo li spremni za Zeleni plan

Zadnjih dana prosvjedovalo se i u Litvi gdje poljoprivrednici traže zaustavljanje tranzita ruskog žita kroz Litvu. Problem je i otkupna cijena mlijeka te traže da Vlada osigura minimalnu cijenu po kojoj prerađivači otkupljuju njihovo mlijeko. A također traže ukidanje novih pravila o gorivu, prenosi portal LRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uključit će se i Španjolska?

U Rumunjskoj i Poljskoj prosvjedovalo se protiv odluke Bruxellesa da obustavi uvozne carine na ukrajinsku robu.

A nezadovoljstvo je eskaliralo i u Grčkoj gdje poljoprivrednici prosvjeduju zbog visokih troškova proizvodnje i plaćanja odštete. Naime, traže bolju naknadu gubitka usjeva nastalih zbog prirodnih katastrofa, kao i izgradnju infrastrukture za zaštitu poljoprivredne industrije od ekstremnih vremenskih uvjeta, te čišćenje odvoda i premošćavanje podvožnjaka kako bi se spriječile buduće poplave. Mnogi poljoprivrednici izgubili su stoku, usjeve i pretrpjeli štetu na svojoj poljoprivrednoj opremi i kućanstvima tijekom razornih požara i poplava koje su zahvatile zemlju prošlog ljeta i jeseni.

Grčka, Foto: fah

Da će se prosvjedovati u Španjolskoj objavio je novinar Peter Imanuelsen (na X-u “Peter Sweden”).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.