Srijeda, 14 svibnja, 2025
16.1 C
Zagreb
Pratite nas:
INDIJA, KOSOVO...

Europska komisija otežava put do azila za državljane sedam zemalja

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija u srijedu je predložila prvi popis sigurnih zemalja podrijetla čiji će građani teže ostvarivati pravo na azil i čiji će povratak biti lakši i jednostavniji.
Na popisu sigurnih zemalja podrijetla su Kosovo, Bangladeš, Kolumbija, Egipat, Indija, Maroko i Tunis.

Teže do azila u EU

Ovim prijedlogom Komisija želi ubrzati postupke odlučivanja o azilu jer zahtjevi iz tih zemalja imaju male izglede za uspjeh. Građani tih zemalja teže će dobiti azil u EU-u, a njihov povratak bit će ubrzan.

Neke države članice već imaju nacionalne popise sigurnih zemalja podrijetla, ali dosad nije postojao usklađeni europski popis. To prema Komisiji, ohrabruje tražitelje azila da biraju zemlju članicu koja ima fleksibilnija pravila u kojoj će zatražiti međunarodnu zaštitu. Ovaj prijedlog trebao bi pomoći da se to zaustavi.

>EU zamrznula recipročne carine, Kina smanjuje broj američkih filmova

Komisija također smatra da zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u u načelu ispunjavaju kriterije da budu određene kao sigurne zemlje podrijetla jer u okviru svojeg puta prema članstvu u EU-u rade na postizanju stabilnosti institucija koje jamče demokraciju, vladavinu prava, ljudska prava te poštovanje i zaštitu manjina.

Zemlja kandidatkinja bila bi isključena s popisa sigurnih samo u određenim posebnim okolnostima: općeg nasilja u sukobima, sankcija koje je Vijeće donijelo protiv te zemlje ili kada je stopa odobravanja zahtjeva za azil iz te zemlje veća od 20 posto.

Prijedlog se temelji na analizi agencije EU za azil

Prijedlog Komisije temelji se na analizi Agencije EU-a za azil i drugih izvora, uključujući informacije država članica, UNHCR-a i Europske službe za vanjsko djelovanje (EEAS).

Popis EU-a sigurnih zemalja podrijetla može se s vremenom proširiti ili preispitati. Zemlje se također mogu suspendirati ili ukloniti s popisa ako više ne ispunjavaju kriterije za određivanje kao sigurne zemlje podrijetla.

Da bi stupio na snagu, ovaj prijedlog mora dobiti odobrenje država članica i Europskog parlamenta i kada se usvoji, vrijedit će za sve države članice.

Komisija je također predložila ubrzanje provedbe određenih aspekata Pakta o migracijama i azilu, koji je donesen prošle godine i trebao bi se početi primjenjivati u lipnju 2026.

>EU milijarde za nevladine organizacije bez kontrole: Koliko odlazi u Hrvatsku i kome?

Komisija predlaže pojačano financiranje na početku razdoblja dvaju ključnih elemenata Uredbe o postupcima azila kako bi se državama članicama pomoglo da brže i učinkovitije obrađuju zahtjeve za azil za podnositelje zahtjeva čiji su zahtjevi vjerojatno neutemeljeni.

Predlaže da se dva važna pravila u okviru Pakta primijene i prije nego što Pakt stupi na snagu u lipnju sljedeće godine.

Prva je odredba da države članice mogu primijeniti postupak na granici ili ubrzani postupak na osobe koje dolaze iz zemalja u kojima je u prosjeku 20 posto ili manje podnositelja zahtjeva dobilo međunarodnu zaštitu u EU-u.

Druga se odnosi na sigurne treće zemlje i sigurne zemlje podrijetla. Državama članicama daje se veća fleksibilnost pri određivanju iznimku u popisu sigurnih trećih zemalja i sigurnih zemalja podrijetla.

>Stroža pravila oko migracija: Austrija suspendira pravo na okupljanje obitelji

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/n1

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci