Nedjelja, 13 travnja, 2025
18.8 C
Zagreb
Pratite nas:
TRGOVINSKI RAT

EU zamrznula recipročne carine, Kina smanjuje broj američkih filmova

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je SAD zaustavio primjenu recipročnih carina na tri mjeseca svima, osim Kini, carine je odlučila zamrznuti i EU. Peking je najavio da će se boriti do kraja i SAD-u uveo carine od 84 posto. Predsjednik Donald Trump sinoć je rekao da će ponovno vratiti na snagu recipročne carine. To će učiniti ako zemlje u roku od 90 dana ne postignu dogovor s Bijelom kućom koji odgovara SAD-u. Kini jedinoj nije odgodio uvođenje carina, nego ih je povisio na čak 145%.

Trumpovo stopiranje recipročnih carina Bruxelles je shvatio kao znak dobre volje

SAD je na 90 dana zaustavio primjenu recipročnih carina za sve zemlje osim Kine. Trump je najavio da će carine ponovno stupiti na snagu ako u tom roku zemlje ne postignu dogovor s Bijelom kućom koji odgovara američkim interesima. Europska unija protumačila je ovu odluku kao znak dobre volje i priliku za pregovore.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pozdravila je potez. Naglasila je da EU ostaje predana konstruktivnim razgovorima s ciljem nesmetane i obostrano korisne trgovine. EU je privremeno pauzirala svoje protumjere na američke carine, ali ističe da su sve opcije i dalje na stolu. Von der Leyen ponovila je spremnost za pregovore o nultim carinskim stopama između EU-a i SAD-a.

Kina smanjuje broj američkih filmova

Reuters javlja da je Kina priopćila da će “umjereno” smanjiti broj američkih filmova koji se službeno prikazuju na njezinom teritoriju, što je dio niza protumjera u trgovinskom ratu s SAD-om. Ova odluka dolazi nakon što je američki predsjednik Donald Trump u srijedu postrožio carine na kinesku robu, povećavši ih na čak 125 posto. Iako Trump prema ostatku svijeta zauzima pomirljiviji pristup, Kina je odlučila poduzeti mjere protiv američkog kulturnog izvoza, smatrajući to odgovorom na “neprijateljsku” politiku Washingtona.

Kineski ministar trgovine poručuje da će se “boriti do kraja” ako pritisci potraju. Iako američki filmovi više nisu dominantni, i dalje ostvaruju značajne prihode, dok kineski korisnici zaobilaze kvote putem streaming platformi i piratskih stranica. Ove promjene odražavaju napetosti između SAD-a i Kine.

Carinski sukob s Kinom

Trump je povisio carine na kineski uvoz na 145 posto, dok je Kina uzvratila carinama od 84 posto na američku robu. Peking je poručio da će se “boriti do kraja” u ovom trgovinskom ratu, optužujući SAD za ucjenu. S druge pak strane, kineske vlasti okrenule su se jačanju trgovinskih veza s Europskom unijom i Malezijom.

Razgovarali su o produbljivanju gospodarske suradnje, dok je Australija, unatoč tome što je Kina njezin glavni trgovinski partner, odbila ponudu za zajednički rad na suzbijanju carina. Kineski ministar trgovine Wang Wentao kritizirao je američku carinsku strategiju kao štetnu za globalnu trgovinu, pozivajući na multilateralnu suradnju temeljenu na postojećim pravilima.

>Trgovinski rat: EU pauzira protumjere, Trump Kini diže carine

Globalne burze reagiraju

Trumpova odluka o odgodi carina izazvala je val optimizma na financijskim tržištima. Wall Street zabilježio je povijesni skok, s S&P 500 indeksom koji je porastao za 9,5 posto, što je najveći dnevni rast u posljednjih 17 godina. Europske burze također su snažno reagirale: STOXX 600 indeks porastao je za oko 7 posto, londonski FTSE za 5,76 posto, frankfurtski DAX za 7,50 posto, a pariški CAC za 6,89 posto.

Azijske burze nisu zaostajale, s japanskim Nikkei indeksom koji je skočio za više od 9 posto, dok su burze u Šangaju, Hong Kongu, Australiji i Južnoj Koreji zabilježile rast između 1 i 6,6 posto. Analitičari Goldman Sachsa povukli su upozorenja o riziku od recesije, predviđajući rast američkog gospodarstva, ali upozoravaju na neizvjesnost u idućih 90 dana.

>Wall Street i azijska tržišta bilježe snažan rast zahvaljujući Trumpovoj odluci

Utjecaj na američki uvoz i opskrbne lance

Američki uvoz u ožujku porastao je za 11 posto na godišnjoj razini, ali više carine ugrožavaju buduće rezultate. Gotovo trećina uvoza dolazi iz Kine, no obujam je u ožujku pao za 12,6 posto u odnosu na veljaču zbog novih carinskih nameta. Čelnici lučkih uprava, poput Genea Seroke iz Los Angelesa, upozoravaju na mogući pad uvoza od 10 posto ili više u drugoj polovici godine.

Globalni opskrbni lanci suočavaju se s velikim promjenama, posebno zbog promjenjivosti američkih carina i protumjera trgovinskih partnera. Jackson Wood iz kompanije Descartes istaknuo je da su globalni opskrbni lanci pod pritiskom zbog nepredvidivih carinskih odluka.

>Trump uvodi 90-dnevnu pauzu za carine: Kini ih je povećao na 125 %

Posljedice za američke građane i industriju

Građani SAD-a počeli su stvarati zalihe hrane i odjeće iz Europe i Kine, očekujući skok cijena zbog carina. Američka automobilska industrija suočava se s nesigurnošću zbog carina na aluminij, čelik i autodijelove. Regionalna gospodarska komora Detroita i udruga proizvođača automobila MichiganAuto pozvale su Trumpa da zaštiti složene međunarodne opskrbne lance od mjera koje slabe konkurentnost industrije.

Stellantis, matična tvrtka Chryslera, privremeno je zatvorila tvornice u Meksiku i Kanadi, što je dovelo do otpuštanja 900 radnika u SAD-u. Guvernerka Michigana Gretchen Whitmer zatražila je izuzeće automobilske industrije od carina, upozoravajući na posljedice za potrošače.

Reakcije u Europi i svijetu

Švicarska se približila Europskoj uniji nakon što je pogođena višim carinama nego druge europske zemlje, što je izazvalo šok u toj izvozno orijentiranoj državi. Hrvatski izvoznici upozorili su na rizik od gubitka radnih mjesta i seljenja proizvodnje u SAD. Hrvatska izvozna zajednica (HIZ) predložila je mjere za očuvanje zaposlenosti i konkurentnosti, ističući da odgoda carina ne znači dugoročnu stabilnost.

Hrvatski ministar gospodarstva Ante Šušnjar poručio je da je relaksacija carinskih mjera jedini put za SAD i EU, izražavajući nadu da će prevladati razum.

Novi Zeland i Australija razgovaraju s EU-om, Singapurom, Vijetnamom i Malezijom o jačanju slobodne trgovine kao odgovoru na američke carine. Novozelandski premijer Christopher Luxon predložio je suradnju između EU-a i zemalja članica CPTPP-a kako bi se podržala trgovina temeljena na pravilima. Australska ministrica vanjskih poslova Penny Wong istaknula je prednosti slobodne trgovine, dok je zamjenik premijera Richard Marles odbacio mogućnost uske suradnje s Kinom u ovom kontekstu.

>Inflacija, burze, turistička sezona: Kako će Trumpove carine oblikovati globalnu ekonomiju?

Trumpova strategija i vizija

Trump je uvjeren da će njegova carinska politika prisiliti zemlje na pregovore. Posebno očekuje da će ga kineski predsjednik Xi Jinping, kojeg naziva prijateljem, kontaktirati radi dogovora. Pohvalio je EU kao “vrlo čvrstu, ali pametnu”, izrazivši želju za postizanjem trgovinskog sporazuma s Kinom. Trump tvrdi da su kineske trgovinske prakse godinama iskorištavale SAD, a njegove mjere samo “postavljaju nova pravila igre”.

Unatoč kritikama, njegovi pristaše vjeruju da su carine dio šire vizije “Amerike na prvom mjestu”. Spremni su prihvatiti više cijene ako to donese prednost američkom gospodarstvu. Administracija inzistira da je odgoda carina dio pregovaračke taktike. Ipak, pritisci poslovnih krugova i republikanaca, uz potrese na tržištima i rasprodaju obveznica, utjecali su na odluku.

>Kako će Trumpove carine utjecati na Hrvatsku? Mi taj duel ne možemo dobiti

Neizvjesna budućnost globalne trgovine

Trgovinski rat između SAD-a i Kine nastavlja eskalirati, dok EU i druge zemlje traže ravnotežu između suradnje i zaštite vlastitih interesa. Idućih 90 dana bit će ključni za globalnu trgovinu.

Hoće li pregovori donijeti stabilnost ili dodatnu eskalaciju, ostaje neizvjesno. Dok tržišta pokazuju optimizam, analitičari upozoravaju da bi dugoročne posljedice mogle uključivati inflaciju i pad potrošnje. Također, postoji rizik od recesije. Globalno gospodarstvo stoji na raskrižju, a svijet čeka sljedeće poteze velikih igrača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Reuters

Pročitaj više

Prethodni članak
Sljedeći članak

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci