U “Studiju 4” HRT-a gostovao je ekonomist Neven Vidaković. Osvrnuo se na trgovinske odnose Kine, SAD-a i Rusije te dogovor o 90-dnevnoj pauzi na carine. Komentirao je i oporavak argentinskog gospodarstva pod vodstvom osebujnog predsjednika Javiera Mileija.
Na pitanje je li predsjednik SAD-a Donald Trump blefirao s carinama, ekonomist Neven Vidaković ustvrdio je kako je Trump nekako morao privući partnere za stol.
”Nije blefirao. Svima je jasno, a to je i američki ministar financija Scott Bessent rekao – razina carina od 100 posto je besmislena, jer je to trgovinski embargo. Trump ima problema s dugom i deficitom i morao je natjerati partnere za stol”, rekao je za HRT.
Ipak, naglasio je, “oni su samo sjeli za stoli i uspostavili nekakvo primirje, ali kakav će se dogovor postići, to tek treba vidjeti”.
>SAD i Kina postigli dogovor o carinama
”Američka pozicija je pozicija slabosti, onda nemaju izbora, nego ići agresivno i podići carine. Kineska pozicija je pozicija snage. Oni su digli carine da vide što će se dogoditi, a kada su vidjeli što rade Velika Britanija, Kanada i EU – onda su i oni odlučili sjesti za stol. Dugoročno gledano, vrijeme je na njihovoj strani: po tehnološkom razvoju, kapacitetima i novim tržištima koja mogu osvojiti”, kazao je.
Istaknuo je i da “ako SAD postigne dogovor dobar za sebe, možda su si kupili pet, deset godina da se pokušaju konsolidirati i ostati na vrhu”.
”Koliko će to biti stabilno, jako je teško reći”, ustvrdio je.
Trilaterala koja će definirati budućnost
Ustvrdio je kako je situacija u kojoj se Kina našla – svojevrsni povijesni fenomen.
”Kina je po prvi put u povijesti siromašna, ali razvijena zemlja. Vi imate zemlje koje su bogate i razvijene – SAD i Njemačka, a imate i siromašne, nerazvijene zemlje – središnje afričke zemlje. Ovdje je zemlja koja je tehnološki izrazito razvijena i napredna, ali uopće nije bogata. Kineski BDP po glavi stanovnika je 12, 13 tisuća dolara, dvostruko manji od hrvatskog”, pojasnio je.
Ali, “tehnološki razvoj Kine je jako velik”.
”Stvari koje oni imaju u nekim dijelovima svoje države po pitanju građevinarstva, solarnih panela i cestovne infrastrukture su izrazito razvijene. Imaju ogroman potencijal za ekonomski rast. Ali tu su i standardne boljke poput velikog udjela stanogradnje u BDP-u, zaduženosti države i lokalnih jedinica koje se kao i kod nas, još uvijek financiraju iz proračuna”.
Kina je, kako kaže, “država koja tek sada osjeti svoju globalnu snagu”.
”Unutar toga, oni se moraju transformirati i tu dolazi do odnosa Kine i Rusije. Rusija je ekonomski mala i siromašna zemlja. Ima deset puta manji BDP od Rusije, 10 puta manju populaciju. SAD ima 20 puta veći BDP od Rusije i dvostruko veću populaciju, ali Rusija je ogromna i ima resurse. To je trilaterala koja će definirati budućnost”, zaključio je.
Argentina i Milei: Od hiperinflacije do stabilizacije
Vidaković je pojasnio i što se događa u Argentini, zemlji koja se posljednjih 60 godina bori sa sve većim problemima, a koju danas vodi osebujni i kontroverzni predsjednik Javier Milei.
”Svi oni vicevi o Argentini dolaze od toga da je to zemlja koja je stalno u bankrotu i prezadužena, a kada se uzmu ekonomski podaci, to je ekstremno nesređena i katastrofalna država. Argentina ima populaciju od 46 milijuna ljudi, a 13,5 milijuna je zaposleno. Ljudi žive od socijalne pomoći i inflacije”, rekao je.
>Argentina pod Mileijem bilježi čudesan rast; pogledajte brojke
”Iskorištenost industrijskih kapaciteta je 50 posto, a u SAD-u 75 posto. Argentina je postala država koja je, da bi funkcionirala, kontinuirano morala tiskati novac. Milei je to odlučio prekinuti. Njima je inflacija s 200 posto, pala na prosjek od 50 posto u posljednjih 10 godina”, kazao je.
Inflacija je i danas katastrofalna, istaknuo je Vidaković te dodao kako Milei mora pokrenuti privatni sektor i smanjiti utjecaj države.
”Milei radi klackalicu. On je prvo smanjio državnu potrošnju i broj zaposlenih. To je uzrokovalo pad BDP-a i zaposlenosti. Istovremeno je birokratski proveo deregulaciju. Zaposlenost je narasla i najveća je u posljednjih 15 godina. BDP također raste, a sada kada je to uspio, mora ići u daljnje rezanje regulacije i u rezanje poreznog opterećenja”, pojasnio je.
Milei je tako smanjio broj ministarstava s 18 na osam i ukinuo financiranje argentinskih regija. Vidaković je istaknuo kako se radi o optimizacije.
”Ne treba biti protiv države i tvrditi da uloga države u gospodarstvu ne treba postojati. Npr. Trump u SAD-u provodi ulogu države u gospodarstvu, ali postavlja se pitanje svrhe pojedinih državnih elemenata. To je ono što se mora optimizirati i Milei to radi u Argentini”, zaključio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.