Utorak, 13 svibnja, 2025
18.8 C
Zagreb
Pratite nas:
ODRŽAN SASTANAK MINISTARA

Hoće li se mobiteli u školama zabraniti? EU priprema ove inicijative

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU ministri sastali su se u ponedjeljak kako bi raspravljali o načinima bolje zaštite mladih na internetu – od dezinformacija i ovisnosti do digitalnog uznemiravanja. Iako je malo vjerojatno da će svi prijedlozi postati zakon, poruka je bila jasna: EU želi strože regulirati tehnologiju kada je riječ o djeci. Jedan od prijedloga bio je da se zabrane mobiteli u svim školama.

To je samo jedna od nekoliko ideja koje su ministri obrazovanja i mladih Europske unije razmatrali ovog tjedna na sastanku u Bruxellesu – uz prijedloge za strože provjere dobi, ograničenja korištenja društvenih mreža za maloljetnike te izradu EU plana za borbu protiv cyberbullyinga (digitalnog nasilja).

>Papa mladima: Koristite se mobitelima, ali ne zaboravite susretati osobe

Zabrana mobitela u školama?

Jedan od prijedloga bio je potpuna zabrana mobitela u školama. Nekoliko zemalja EU-a već je uvelo takve mjere: Francuska, Nizozemska, Italija, pojedine regije Španjolske, a nedavno i Luksemburg, zabranili su korištenje mobitela tijekom školskog dana.

Profesor medicinske statistike na King’s Collegeu u Londonu, Ben Carter, rekao je za Euronews u prosincu:

“Nitko zapravo ne zna je li zabrana mobitela u školama dobra ili loša stvar.”

Francuska želi šire zabrane

Neke vlade žele ići i korak dalje. Francuska je predložila zabranu društvenih mreža za mlađe od 15 godina na razini cijele EU.

“U nedostatku europskog dogovora, Francuska će djelovati samostalno,” izjavila je Clara Chappaz, francuska ministrica za umjetnu inteligenciju. Dodala je da će pokušati okupiti koaliciju sa Španjolskom, Grčkom i Irskom kako bi uvjerila Europsku komisiju.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron također je podržao strože mjere, uključujući zabranu pametnih telefona za djecu mlađu od 11 godina i strožu verifikaciju dobi na društvenim mrežama.

>Stručnjaci roditeljima: Djeci čitajte i kupujte knjige, a ograničite im korištenje mobitela

Španjolska predlaže digitalnu provjeru dobi

Španjolski državni tajnik za mlade i djecu, Rubén Pérez Correa, naglasio je potrebu za robusnijim online provjerama dobi. Upozorio je na novi zakon o zaštiti djece koji je u proceduri u španjolskom parlamentu, a koji bi omogućio širu upotrebu aplikacije Cartera Digital – digitalne osobne iskaznice – za pristup sadržajima za odrasle, uključujući i provjeru dobi prije gledanja videa na YouTubeu ili otvaranja računa na društvenim mrežama.

Španjolska također traži da roditeljski nadzor bude automatski ugrađen u sve platforme.

Problem provjere dobi u EU

Trenutno ne postoji pouzdan i u privatnost prijateljski nastrojen sustav za provjeru dobi korisnika na internetu. Meta – matična tvrtka Facebooka i Instagrama – tvrdi da bi odgovornost trebala biti na trgovinama aplikacijama, koje bi trebale provoditi provjere.

Ipak, nekoliko EU zakona već obvezuje platforme da provjeravaju dob korisnika. Tu su Zakon o digitalnim uslugama (DSA), Direktiva o audiovizualnim medijskim uslugama (AVMSD) i Opća uredba o zaštiti podataka (GDPR), koja se odnosi i na privatnost djece. Novi prijedlog regulative o materijalima za seksualno zlostavljanje djece (CSAM), koji je još uvijek u fazi pregovora, također bi zahtijevao učinkovitu identifikaciju dobi kako bi se djeca zaštitila od predatora, piše N1.

“Ako želimo napredak, potreban je angažman Europske komisije i suradnja. Pojedinačne zemlje neće moći učinkovito ograničiti dob pristupa – ali zajedno to možemo,” rekla je poljska ministrica obrazovanja Barbara Nowacka za Euronews.

“To je moguće, ali je dugoročan projekt.”

EU Komisija: Sigurnost djece je prioritet

Organizacije mladih, koje su pozvane za stol Vijeća, pozvale su EU da bolje provodi već postojeće zakone – poput DSA-a, AVMSD-a i strategije “Bolji internet za djecu” – koji već uključuju alate za zaštitu mlađih korisnika, ali se često ne primjenjuju u praksi.

Europski povjerenik za međugeneracijsku pravednost, mlade, kulturu i sport, Glenn Micallef, rekao je za Euronews da su u pripremi nove inicijative, uključujući:

– EU smjernice za zaštitu djece,

– akcijski plan protiv cyberbullyinga,

– novu studiju o mentalnom zdravlju mladih i utjecaju društvenih mreža, koja bi trebala biti objavljena do kraja 2025. godine.

>Vrček: Mobiteli (ni)su toksični

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/n1

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci