Petak, 16 svibnja, 2025
9.9 C
Zagreb
Pratite nas:
PROCIJENIO 260 NEKRETNINA

Afera vila Kekinovih: Rajković godinama radio kao vještak za Buje bez ikakvih ovlasti

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjerodostojnost pojedinih vještaka i njihove reference tijekom sudskih postupka često se propitkuju i razlog su sve češćih prijepora između obrane i optužbe. Nedavna pravosudno-politička priča, otkriva da propitkivanja nisu bez osnove. Riječ je o istrazi koju je USKOK polovinom travnja pokrenuo protiv Jelene Perosse, dugogodišnje pročelnice u Bujama, osumnjičene za zloporabe položaja pri prodaji gradskih zemljišta. Među osumnjičenicima u toj priči je i Mile Kekin, bivši frontmen Hladnog piva i suprug Ivane Kekin, saborske zastupnice Možemo. Jelena Perossa se sumnjiči da je uz pomoć supruga Denisa Perosse i Zdenka Rajkovića, sudskog vještaka koji to zapravo nije, od 2014. do 2025., kako tvrdi USKOK, mešetarila s gradskim zemljištima Grada Buje, čime je Grad Buje oštetila za oko 459.314 eura. Kao vještak procijenio je 260 nekretnina.

>Imovinska kartica Kekin: Zemljište za kuću platili 20-ak tisuća kuna pa izgradili vilu od 400.000 eura

USKOK je istragom obuhvatio i Raula Lindu te još četiri tvrtke, od kojih su tri povezane s Denisom Perossom, i služile su da bi se preko njih jeftino kupilo pa skuplje prodalo oko 50 gradskih nekretnina. Denis Perossa, Zoran Belušić i Lind sumnjiče se i za pranje novca, a pitanje na koje nema odgovora je: kako je moguće da su to za što ih se sumnjiči radili gotovo deset godina, a da ni Grad Buje ni država nisu reagirali, piše Večernji list.

Rajković godinama radio za Buje bez ikakvih ovlasti

USKOK svoje sumnje da je Jelena Perossa pogodovala Kekinu, dok se on sumnjiči da ju je na to poticao bez objašnjenja kako, temelji na nalazu i mišljenju SLF PROJEKTA, koji je za stručno mišljenje i analizu angažirao USKOK koncem ožujka 2025. Rajković je osoba, koja je, kako sumnja USKOK, izradila sporni elaborat na temelju kojeg je procijenjeno zemljište koje je Grad Buje oglasio na javnom natječaju te koji je kupio Kekin. Elaborat je izrađen 2013. a zemljište je Kekin kupio 2018. Da je Kekin kupio zemljište po njegovu elaboratu iz 2013., Rajković je, kako je kazao, doznao iz – medija.

Ispalo je da Rajković uopće nije bio ovlašteni sudski vještak za procjenu nekretnina, što ga nije spriječilo da te procjene godinama radi za Grad Buje. Kako je njegov “posao” s Jelenom Perossom počeo, objasnio je u obrani.

Kontakt Rajkovića i Perosse

“Negdje 2012. ostvario sam prvi kontakt s Jelenom Perossom i tada sam s njom dogovorio izrade elaborata za Grad Buje. Bila je moja isključiva kontakt-osoba, a izrijekom je tražila da procjene nekretnina koje traži budu ispod tržišnih vrijednosti. Izradio bih elaborate i nacrte koje sam dostavljao na njezine mejlove. Nazvala bi ako bih dodatno trebao umanjiti cijenu, a to sam radio po njezinim uputama. U nekoliko navrata, kako bih postigao cijenu koju je tražila, procijenio bih građevinska zemljišta kao poljoprivredna. Po elaboratu sam primao 1000 kuna, a ako je nekretnina bila građevina, onda 1500 kuna.

> Kekinovo uhićenje predmet ismijavanja na društvenim mrežama

Račune sam Gradu Buje isporučivao preko tvrtke Tectum u kojoj sam bio prokurist. Moj motiv bio je da si osiguram stalan izvor prihoda. Tijekom inkriminiranog vremena nisam bio stalni sudski vještak za procjenu nekretnina, a tek sam 2017. dobio rješenje kojim sam imenovan stalnim sudskim vještakom za graditeljstvo, no ne i za procjenu nekretnina. Iz medija sam vidio da je Kekinu prodano zemljište 2018., na temelju elaborata koji sam izradio 2013. I taj je elaborat izrađen sukladno uputama Perosse. No naglašavam da sam taj elaborat po njezinim uputama izradio 2013., a ne 2018.”, kazao je Rajković u obrani.

Rajković procijenio 260 nekretnina

Prema postojećim propisima, Grad Buje nekretnine prodaje preko javnog natječaja po cijeni koju nakon procjene utvrdi ovlašteni sudski vještak ili Povjerenstvo za provođenje natječaja za prodaju i zakup nekretnina kojima je vlasnik Grad Buje. O raspisivanju natječaja za prodaju nekretnina odlučuju ili gradonačelnik ili gradsko vijeće, a tko će od njih raspisati natječaj, ovisi o vrijednosti nekretnine koja se prodaje. USKOK tvrdi da je u inkriminiranom vremenu za Grad Buje sve elaborate o procjeni nekretnina radila tvrtka Tectum, odnosno Rajković.

Grad Buje od njega je, kako se sumnja, od 2015. do 2022. naručio procjenu više od 260 nekretnina, a elaborati koji su dostavljeni gradu i kasnije korišteni za prodaju nekretnina, nisu imali ni datum izrade, ni potpis ovlaštenog vještaka ni rješenje o imenovanju stalnog sudskog vještaka. Rajković je vodio bilješke o izrađenim elaboratima, pa su nađene datoteke u kojima neka nekretnina ima više procjena s različitim cijenama i naznakom da su korekcije napravljene po naputku Jelene Perosse. Nadalje, Rajković, po struci inženjer građevine, od 2008. do 2017. uopće nije bio stalni sudski vještak za graditeljstvo, a ni danas nije stalni sudski vještak za procjenu nekretnina, piše Večernji.

Procjena iz 2013. nije vrijedila 2018.

Po USKOK-u, korektivni faktori koji su rezultirali umanjenjem cijene nekretnina nemaju uporište u stvarnosti, a svoje tvrdnje USKOK temelji na analizi koju je za njih izradio SLF PROJEKT. U toj analizi tvrdi se da je način procjene nekretnina protivan Zakonu o procjeni vrijednosti nekretnina i Pravilniku o metodama procjene vrijednosti nekretnina. Kao potkrepa te tvrdnje uzima se upravo Momjan, gdje su Kekini kupili kuću i zemljište pa se navodi da je bez ikakvog objašnjenja navedeno da je prosječna cijena kvadrata na tom području 15 eura te da nije objašnjeno zašto je ta cijena primjenom koeficijenta umanjena za 35 posto.

> Polšak Palatinuš: Politički uznik Mile Kekin i njegovi žniranci

Vještaci SLF PROJEKTA navode i da je elaborat koji procjenjuje vrijednost nekretnina u Momjanu ni u jednom elementu ne odgovara zakonskim uvjetima izrade procjembenog elaborata, ni u pogledu forme ni u pogledu sadržaja. Tvrde i da je tržišna vrijednost zemljišta na tom području paušalno ocijenjena bez poredbene analize te da je vrijednost zemljišta umanjena po subjektivnoj analizi. U mišljenju vještaka SLF PROJEKTA navodi se i da procjena napravljena 2013. nije bila valjana 2018. jer je prošlo pet godina od prvotne procjene i jer se u međuvremenu promijenila zakonska regulativa. Vještak kojeg je 2025. angažirao USKOK tvrdi da je 2018. vrijednost gradskog zemljišta koje je kupio Kekin bila 10.155 eura, a ne 3186 koliko ga je Kekin platio.

Kronologija događaja oko Kekina

Podsjetimo, sve je počelo još u prosincu nakon afere Kekin-Jelavić. Ubrzo je u fokus javnosti došla luksuzna vila tadašnje predsjedničke kandidatkinje Ivane i njenog supruga Mile Kekina u istarskom Momjanu. Doznalo se kao je zemljište kupljeno po jako povoljnoj cijeni. Nakon brojnih pravdanja i predsjedničkih izbora, u ožujku ove godine mediji pišu o otvaranju istrage zbog vile u Istri. Sve kulminira u travnju uhićenjem Mile Kekina. A zatim krajem travnja izlaze i detalji Jelavićevog iskaza.

Cijelu kronologiju događaja pročitajte ovdje:

Kronologija događaja: Od kave s Jelavićem do uhićenja

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/vecernji.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci