Četvrtak, 1 svibnja, 2025
19.8 C
Zagreb
Pratite nas:
SABOR

Prijedlog statuta crkvenog suda HBK i komentar optužbe za zlostavljanje

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na 70. plenarnom zasjedanju Sabora Hrvatske biskupske konferencije (HBK) razmatran je prijedlog statuta Međubiskupijskog kaznenog suda. On će, naime, početi s radom nakon odobrenja Svete Stolice. Izvijestio je to predsjednik Odbora HBK-a za sredstva društvenih komunikacija zagrebački pomoćni biskup Mijo Gorski na konferenciji za novinare održanoj 30. travnja u sjedištu HBK-a u Zagrebu.

Crveni sud HBK

Biskup Gorski pojasnio je da je Međubiskupijski kazneni sud Biskupske konferencije isključivo crkveni sud koji djeluje na temelju Zakonika kanonskoga prava za kaznena djela ne samo protiv maloljetnika, nego i druga kaznena djela koja ne podliježu civilnom zakonodavstvu, ali su kažnjiva s obzirom na crkveno zakonodavstvo.

Sud će razmatrati i pitanja kako pomoći biskupima kad se pojavi neki slučaj zlostavljanja te kako i što sa svećenikom nakon što odsluži kaznu.

Dosad su djelovala tri takva kaznena suda u sjedištima metropolija u Zagrebu, Splitu i Đakovu. Sada će ih se objediniti zbog kvalitetnijeg pristupa i zbog nedostatka kadrova. Na sudu će raditi najbolji stručnjaci iz cijele Hrvatske. Biskup Gorski spomenuo je da je slično riješeno i u Francuskoj i Velikoj Britaniji. A HBK-a samo slijedi pravila i norme koje sugerira Sveta Stolica.

Novi slučaj optužbe za zlostavljanje

Mons. Gorski komentirao je i novi slučaj optužbe za zlostavljanje u Bjelovarsko-križevačkoj biskupiji. Rekao je da su mu podaci potpuno nepoznati.

„Mogu samo izraziti uime svih crkvenih osoba žaljenje ako je došlo do djela zlorabljenja osoba i iskorištavanja osoba od strane klerika“, istaknuo je. Napomenuo je da treba čekati dok policija donese pravorijek o tome što se zapravo dogodilo.

>Svećenik pod istragom zbog sumnje na zlostavljanje maloljetnika; oglasila se biskupija

Najavljen Susret hrvatske katoličke mladeži

Biskup Gorski izvijestio je da je na zasjedanju dogovoreno da se Susret hrvatske katoličke mladeži održi 2. i 3. svibnja 2026. u Požegi. Nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji održat će se 19. i 20. rujna 2026. u Aljmašu pod geslom „Obitelj osoba s invaliditetom u krilu Crkve“.

Na zasjedanju je prihvaćena posvetna molitva Presvetom Srcu Isusovu hrvatskog naroda i domovine u sklopu proslave Jubilejske godine 2025. Svi biskupi i župnici će moliti u isto vrijeme na svetkovinu Srca Isusova 27. lipnja u 19 sati nakon što zazvone zvona pet minuta.

Simpozij o 1100. obljetnici Hrvatskog kraljevstva

Naši istaknuti liturgičari biskup dr. Ivan Šaško, dr. fra Ante Crnčević i vlč. dr. Mario Kopjar na zasjedanju su predstavili novi prijevod Rimskog misala. Na prijedlogu je radila grupa liturgičara i stručnjaka za latinski i hrvatski jezik. Bit će dostavljen u Rim na odobrenje i kad bude odobren ići će u tisak.

Mons. Gorski najavio je da će se pod pokroviteljstvom HBK-a, Papinskog odbora za povijesne znanosti i Vlade RH od 8. do 10. svibnja u Splitu održati znanstveni simpozij „Početci kraljevstva. Splitski crkveni sabori, Tomislav i njegovo doba o 1100. obljetnici“. Organizacija je povjerenja Hrvatskome katoličkom sveučilištu i Odjelu za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu.

Izvijestio je da su na zasjedanju razmotrena i aktualna pitanja Hrvatskog Caritasa.

O Sinodi

Izaslanik HBK-a na Sinodi o sinodalnosti đakovačko-osječki pomoćni biskup Ivan Ćurić na zasjedanju je govorio o dokumentu „Provedba Sinode o sinodalnosti“.

Na konferenciji za novinare biskup Ćurić istaknuo je da sinodalnost nije sama sebi svrha nego teži poslanju koje je Krist povjerio Crkvi u Duhu. To znači da je svrha sinodalnosti uvijek evangelizacijsko poslanje kako je to papa Franjo snažno isticao i sam svjedočio.

Spomenuo je da je Sinodsko zasjedanje u Rimu dalo smjernice za etapu provedbe. „Jedan od osnovnih poziva je poticaj da poluge sinodalnosti koje već posjedujemo, koje upućuju na zajedništvo, poslanje i sudjelovanje zbiljski uključimo u život Crkve.“

Podsjetio je da je generalni tajnik Biskupske sinode kardinal Mario Grech potaknuo na ostvarivanje provedbene etape. Dana 15. ožujka Grech je uputio pismo predsjednicima biskupskih konferencija i svim biskupima.

Nužnost osnivanja sinodalnih timova

Naveo je da je u pismu konkretno izražena nužnost osnivanja sinodalnih timova sastavljenih od prezbitera, đakona, posvećenih muškaraca i žena, laika i laikinja u zajedništvu sa svojim biskupom. U pismu kardinala Grecha naznačen je i hodogram koji predviđa nekoliko etapa. U svibnju će biti objavljen popratni dokument za etapu provedbe.

Od lipnja ove godine do prosinca iduće godine bit će provedbena etapa u mjesnim Crkvama i različitim crkvenim strukturama. U lipnju 2028. bit će objavljen radni dokument za ono što će se ostvariti na kraju procesa, a to je Crkvena skupština koja će se održati u listopadu 2028.

Biskup Ćurić informirao je da je u Hrvatskoj završen prijevod Završnog dokumenta Sinode. Potom slijedi njegovo elektroničko i tiskano izdanje. Već su se dogodili i neki susreti sinodskoga produbljivanja u okviru biskupijskih susreta svećenika te u okviru nekoliko znanstvenih skupova naših bogoslovnih fakulteta.

Dokument ‘Život je uvijek dobro’

Predsjednik Vijeća HBK-a za život i obitelj požeški biskup Ivo Martinović na zasjedanju je predstavio dokument „Život je uvijek dobro“ Dikasterija za laike, obitelj i život, a koji je objavljen u povodu 30. obljetnice enciklike „Evangelium vitae“ pape Ivana Pavla II.

Na konferenciji za novinare požeški biskup informirao je da je svrha knjižice potaknuti pastoralno djelovanje na razini sveopće Crkve kako bi se još više vrednovao ljudski život. Rekao je da je to nauk Crkve koji je bio prisutan od početka. Papa Ivan Pavao II. ga je naglasio, poslije njega i papa Benedikt XVI. te papa Franjo u deklaraciji „Dignitas infinita“ o ljudskom dostojanstvu.

Spomenuo je da je na početku knjižice jasan poziv pape Franje na vrednovanje i poštivanje ljudskog života. Navodi se također da je iz pohoda biskupa ad limina cijeloga svijeta vidljivo da je život jako ugrožen i obezvrijeđen. Stoga Crkva ima dužnost ponovno senzibilizirati sve vjernike u promicanju dostojanstva ljudskog života. Knjižica je pastoralna i u duhu sinodalnosti te potiče da se na svim razinama i svim metodama uključi u zaštitu ljudskog života od rođenja do prirodne smrti.

Očekivanja od konklave

Biskup Gorski iznio je očekivanja od nadolazeće konklave za izbor pape.

„Nadanja su da će izabrati dobrog papu. A tko će to biti, Bog zna. Nemoguće je predvidjeti koliko će konklava trajati s obzirom na sadašnju situaciju među kardinalima. Oni su sabrani iz cijelog svijeta. Prvih dana na kongregacijama u Rimu su se upoznavali jer se dosad ne poznaju. Sve prepuštamo Bogu da vodi. Kao što je papa Franjo izabran na iznenađenje mnogih i bio je novost u Crkvi i svijetu, nadamo se da će i novi papa to biti“, rekao je biskup Gorski, javlja IKA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/IKA

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci