Srijeda, 14 svibnja, 2025
9.4 C
Zagreb
Pratite nas:
DEMOKRŠĆANSKE VRJEDNOSTI?

Doznajemo detalje: Kako su ekstremne feministice postale dio službenog izaslanstva Vlade u UN-u

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike pojasnilo je za Narod.hr kako su se ekstremne feministice i aktivistice za pobačaj Dorotea Šušak, Bojana Genov i Sanja Juras našle u službenom izaslanstvu Republike Hrvatske na 69. zasjedanju Komisije Ujedinjenih naroda (UN) o statusu žena u New Yorku. Izaslanstvo je bilo predvođeno državnom tajnicom pri ovom ministarstvu, HDZ-ovom Margaretom Mađerić.

U New Yorku je od 10. do 21. ožujka 2025. održano 69. zasjedanje Komisije Ujedinjenih naroda o statusu žena. Riječ je o ”globalnom međuvladinom tijelu, posvećenom isključivo promicanju ravnopravnosti spolova i osnaživanju žena, a njeno godišnje zasjedanje predstavlja najveću i najznačajniju konferenciju o ženama’.

”Ovogodišnje zasjedanje Komisije obilježava 30. godišnjicu usvajanja Pekinške deklaracije i Platforme za djelovanje te je posvećeno analizi i procjeni njihove provedbe i učinaka”, kako su nam pojasnili u Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Upit smo im poslali kako bi doznali zašto su predstavnice ekstremno feminističkih udruga bile dio službenog izaslanstva Republike Hrvatske na tako važnom međunarodnom događaju, tim više što izaslanstvo predvodi državna tajnica iz vladajuće stranke koja se diči svojim demokršćanskim vrijednostima, protivnima onome za što se feminističke udruge zalažu.

Možda će vas zanimati

Tko je Dorotea Šušak, protivnica 'Prozora života' koja studente u Srbiji naziva 'drugarima'

Osim što se protivi ‘Prozoru života’ i istovremeno zalaže za život djece, izrazito je zabrinuta i za stanje u Srbiji.

Ženska mreža je dio izaslanstva Vlade RH jer ima ECOSOC status

Iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike pravdaju se kako se izaslanstvo RH sastojalo ”od međuresornih predstavnika Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, predstavnika Stalne misije Republike Hrvatske pri Ujedinjenim narodima, te predstavnica nevladinog sektora koje imaju ECOSOC status”.

Napominju kako je Ženska mreža je ”jedna od rijetkih hrvatskih nevladinih organizacija s ECOSOC statusom” što joj omogućava sudjelovanje na Komisiji o statusu žena.

Tko još ima taj status?

Postoje tri kategorije ECOSOC statusa koje mogu dobiti nevladine organizacije kako bi sudjelovale u radu UN-a: opći, posebni i savjetodavni.

Osim Ženske mreže, koja je zapravo konglomerat niza feminističkih udruga, ovaj status pri UN-u iz Hrvatske ima i Hrvatska udruga za prava pacijenata i Hinduistička vjerska zajednica Hrvatske.

”Gospodarsko i socijalno vijeće (ECOSOC) u središtu je sustava UN-a za unaprjeđenje triju dimenzija održivog razvoja: ekonomskog, društvenog i ekološkog. Također je odgovoran za praćenje velikih UN-ovih konferencija i samita”, stoji u opisu. Konkretno, taj status omogućava udrugama da participiraju u radu UN-a, od pohađanja konferencija do postavljanja pitanja.

>HDZ udružio snage s feministicama: U New Yorku o našem trošku boravile Šušak, Juras i Genov

Ženska mreža Hrvatske taj status, kako stoji na stranicama UN-a, ima od 2022. Ova udruga od tada je dio službenog izaslanstva Vlade RH na godišnjim zasjedanjima Komisije Ujedinjenih naroda o statusu žena.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Ženska mreža Hrvatske (@zenska_mreza_hrvatske)

 

Uoči odlaska u New York aktivistice iz Ženske mreže pripremale su svoje sudjelovanje s predstavnicom Stalne misije RH pri ujedinjenim narodima. Kako je lani izvijestila udruga Domine (ne Domino), koja je dio Ženske mreže, Katarina Andrić, prva tajnica u Stalnoj misiji Republike Hrvatske pri Ujedinjenim narodima, održala je sastanak s aktivisticama oko ‘side-eventa’ na spomenutom zasjedanju Komisije za status žena UN-a održanoj u ožujku ove godine.

”Na sastanku je dogovoreno organiziranje side eventa koji bi se bavio temom femicida te je dogovoren sastanak sa stalnim predstavnikom, veleposlanikom RH pri UN-u, Ivanom Šimonovićem, a u cilju dogovora daljnje suradnje ŽMH sa Stalnom misijom u New Yorku”.

>Polšak Palatinuš: Mađerić i tri patuljka u New Yorku

Trošak njihovog odlaska u New York, kako tvrde u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, nije platilo to ministarstvo iako je njihova državna tajnica Margareta Mađerić, bila na čelu izaslanstva.

Koliko je za Mađerić plaćen put i boravak u New Yorku?

Ipak, doznali smo koliko je porezne obveznike koštao njezin put u New York na UN-ovu konferenciju o pravima žena.

Kako su nam odgovorili, Mađerić je u New Yorku boravila osam dana. Ministarstvo je plati povratnu avionsku kartu 750 eura, za osam dnevnica izdvojeno je 768 eura, a sedam noćenja plaćeno je 2.149 eura. Sve skupa, samo za Mađerić nešto više od 3600 eura.

Podsjetimo, kako što smo nedavno pisali, Mađerić se sastala i s predsjednicom tijela zaduženog za nadzor provedbe Istanbulske konvencije (GREVIO), a kako smo ranije opsežno izvještavali, 2023. je Vlada RH, nakon nepovoljnog izvješća tog tijela, preko noći usvojila gotovo sve zahtjeve feminističkih udruga i inkorporirala ih u hrvatsko zakonodavstvo.

>Sudska vještakinja za psihologiju otkrila kako je ministar Piletić preko noći poslao dekret o brisanjuotuđenja djeteta

Tu je prije svega kazneno djelo femicida, te izbacivanje iz prakse sindroma ‘otuđenja djeteta’, koji je depešom resornog ministra Marina Piletića, zabranjeno svim ustanovama socijalne skrbi.

Možda će vas zanimati

Kud GREVIO okom, tud Plenković skokom: Kako je Vlada nakon izvješća o Istanbulskoj, brzinski udovoljila zahtjevima feministica

Što se događalo od objave izvješća GREVIO-a do Plenkovićevog velikog predstavljanja paketa mjera za zaštitu žena i djece

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci