Pokušaji britanskog premijera Keira Starmera da postigne sporazum o slobodnoj trgovini sa SAD-om ugroženi su zbog spora oko slobode govora. U neuobičajenom potezu u nedjelju navečer, američko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je izjavu u kojoj izražava “zabrinutost za slobodu izražavanja u Ujedinjenom Kraljevstvu” u vezi sa slučajem pro-life aktivistice.
> Pro-life aktivisti koje je Biden progonio traže pomilovanje od Trumpa
Naveli su da “prate” slučaj Livije Tossici-Bolt, koja je bila procesuirana jer je držala natpis u blizini klinike za pobačaje u Bournemouthu na kojem je pisalo: “Ovdje sam za razgovor ako želite.” Presuda u ovom slučaju očekuje se u petak.
Telefonski razgovor Trumpa i Starmera
Američko ministarstvo vanjskih poslova obično se ne oglašava o unutarnjim politikama drugih zemalja. Na pitanje o tim komentarima, izvor upoznat s trgovinskim pregovorima rekao je za britanski The Telegraph da “nema slobodne trgovine bez slobode govora”, što se smatra točkom prijepora između dviju zemalja.
Starmer pokušava sklopiti trgovinski sporazum sa SAD-om otkako je došao na vlast.
Međutim, Vlada se priprema za dugoočekivane globalne carine Donalda Trumpa, koje bi trebale stupiti na snagu u srijedu, dok nade za sporazum prije Trumpova „Dana oslobođenja“ blijede. Trump je potvrdio u nedjelju da će carine pogoditi „sve zemlje“, što je dovelo do pada tržišta.
Nakon telefonskog razgovora između Trumpa i Starmera tijekom vikenda, Downing Street je u ponedjeljak priznao da će carine vjerojatno pogoditi i Britaniju.
> EU udarila carinama na američki viski, Trump prijeti carinama na europska vina
Velika Britanija Keira Starmera ne poštuje slobodu govora
Službenik iz američkog Ureda za demokraciju, ljudska prava i rad susreo se s gospođom Tossici-Bolt tijekom nedavnog posjeta Ujedinjenom Kraljevstvu.
U izjavi, odjel američkog ministarstva vanjskih poslova naveo je: “Odnosi između SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva temelje se na međusobnom poštovanju ljudskih prava i temeljnih sloboda.
“Međutim, kao što je potpredsjednik Vance rekao, zabrinuti smo za slobodu izražavanja u Ujedinjenom Kraljevstvu. Važno je da Velika Britanija poštuje i štiti slobodu izražavanja.”
Prošlog mjeseca, Vance je na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji rekao da strahuje kako je “sloboda govora u Britaniji i širom Europe u povlačenju”.
Možda će vas zanimati
Pročitajte moćan govor JD Vancea kojim je posramio europske čelnike
Svojim govorom uzdrmao je europsku elitu
Downing Street je izjavio da nastavlja voditi „konstruktivne razgovore“ s Trumpovom administracijom o trgovini.
Izvor iz Whitehalla nastojao je umanjiti značaj slobode govora u trgovinskim pregovorima, rekavši za The Telegraph: “Znamo da ih to posebno muči. Spremni smo voditi razgovore o našem širem i sveobuhvatnijem odnosu. Ne mislim da jačanje našeg gospodarskog angažmana, koji je koristan za obje zemlje, ovisi o ovom konkretnom pitanju.”
> SAD: Zabrana pobačaja u 14 država spasila više od 22.000 života djece
Tampon-zone oko klinika za pobačaj
Ranije ovog mjeseca, 64-godišnja Livia Tossici-Bolt, umirovljena medicinska znanstvenica, optužena je za kršenje naloga o zaštiti javnih prostora nakon što je držala natpis s porukom “Ovdje za razgovor, ako želiš” u blizini klinike za pobačaj u Bournemouthu, čime je prekršila propisanu tampon-zonu.
Izjasnila se kao nevinom, a presuda će biti donesena krajem tjedna.
Tampon-zone su uvedene širom Engleske i Walesa prošlog listopada te zabranjuju aktivistima prosvjedovanje unutar 150 metara od klinika za pobačaje. Slična zakonska regulativa postoji i u Škotskoj.
> Svjetski savez mladih: Pravo na život je najosnovnije i najtemeljnije ljudsko pravo
Licemjerje Ujedinjenog Kraljevstva
Reagirajući na intervenciju američkog ministarstva vanjskih poslova, Jeremiah Igunnubole, odvjetnik organizacije ADF International, koja financira i podržava pravni slučaj gospođe Tossici-Bolt, izjavio je kako je ova situacija „rezultat dugotrajnog neuspjeha britanskih političara da budno štite temeljna prava u Ujedinjenom Kraljevstvu, dok ih licemjerno zagovaraju u inozemstvu“.
Gospođa Tossici-Bolt zahvalila je SAD-u što „prioritizira očuvanje i promicanje slobode izražavanja i vodi snažnu diplomaciju u tom smjeru“.
Rekla je za The Telegraph: „Duboko me rastužuje što se Velika Britanija doživljava kao međunarodna sramota kada je riječ o slobodi govora. Moj slučaj, koji se odnosi samo na običan poziv na razgovor, samo je jedan primjer ekstremne i neporecive cenzure u Velikoj Britaniji danas.“
> Novi slučaj progona UK: Žena uhićena jer se tiho molila u blizini klinike za pobačaj
Posjet Starmera Washingtonu
Tijekom posjeta Starmera Washingtonu prošlog mjeseca, potpredsjednik Vance suočio je premijera s tvrdnjama da postoje „kršenja slobode govora“ u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Zakon o internetskoj sigurnosti (Online Safety Act), koji regulira slobodu govora na internetu, također se smatra problematičnim za administraciju američkog predsjednika, jer omogućuje izricanje velikih novčanih kazni američkim tehnološkim tvrtkama.
Zakon su kritizirali zagovornici slobode govora i ekonomisti, koji tvrde da bi njegove široke odredbe za suzbijanje “štetnog” internetskog sadržaja mogle dovesti do pretjerane cenzure i odvratiti ulaganja američkih tehnoloških divova.
Ured za proračunsku odgovornost (Office for Budget Responsibility) upozorio je da bi potpuni trgovinski rat, u kojem bi Velika Britanija uzvratila na Trumpove carine, mogao smanjiti BDP za jedan posto i osiromašiti Britaniju. Ova procjena pomaže objasniti zašto, za razliku od drugih gospodarstava poput Europske unije, vlada Starmera zasad nije uzvratila na Trumpove mjere.
Glasnogovornik premijera izjavio je: „Vidjeli ste modele OBR-a, a mi smo već rekli da trgovinski rat sa SAD-om očito nije u ničijem interesu.
> Ako ne bude postignut dogovor o primirju, Trump najavljuje uvođenje carina na rusku naftu
Britanska industrija očekuje od Vlade razgovor sa SAD-om
“Nastavljamo voditi konstruktivne razgovore o postizanju sporazuma sa SAD-om, ali smo istovremeno jasno dali do znanja da su sve opcije na stolu te da, naravno, zadržavamo pravo na odgovor kako bismo zaštitili naše industrije. No želimo pristupiti situaciji smireno i pragmatično.
“Mislim da je i britanska industrija jasno dala do znanja da želi vidjeti kako Vlada vodi dijalog sa Sjedinjenim Državama, i to je ono što ćemo nastaviti raditi i nastojati postići.”
Govoreći u zrakoplovu Air Force One u nedjelju, Trump je rekao novinarima da će ovotjedne carine vrijediti za „sve zemlje, pa ćemo vidjeti što će se dogoditi“. Vijest donosi Yahoo.
> Japan i Kanada najavljuju odgovor na američke carine na automobile
Trgovci su sve zabrinutiji zbog utjecaja carina na gospodarski rast
Burze su naglo pale nakon Trumpovih izjava, pri čemu je londonski FTSE 100 pao za čak 1,5 posto.
S&P 500 pao je za 1,6 posto prije nego što se djelomično oporavio tijekom kasnijeg trgovanja. Analitičari su upozorili da su strahovi od recesije zahvatili financijska tržišta, a trgovci su sve zabrinutiji zbog utjecaja carina na gospodarski rast.
Philip Shaw iz Investeca rekao je: „Financijska tržišta važu rizike za inflaciju i gospodarstvo, ali čini se da su više zabrinuta za ovo drugo. Strahovi od recesije pridonijeli su rasprodaji američkih dionica i pritisku na prinose američkih državnih obveznica.“
Japanski Nikkei 225 zatvorio je trgovanje s padom od četiri posto, dosegnuvši najnižu razinu od rujna i gurnuvši tokijsku burzu u korekciju s padom od 10 posto u odnosu na nedavni vrhunac. Europska tržišta također su završila u minusu – pariški CAC 40 pao je za 1,6 posto, dok je njemački DAX oslabio za 1,3 posto.
Prijetnja općim carinama natjerala je ekonomiste da revidiraju svoje prognoze rasta u SAD-u. Moody’s Analytics povećao je procjenu vjerojatnosti recesije u SAD-u s 15 na 40 posto, dok Goldman Sachs sada predviđa 35 posto šanse za recesiju, u odnosu na prethodnih 20 posto.
> Vidaković: Vodstvo Europske unije ne može riješiti ni križaljku u Modroj lasti
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/Yahoo.com
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.