Diljem svijeta roditelji svoje bebe uspavljuju pjevajući. Pjevanje uspavanki uz nježno ljuljanje djeluje umirujuće na tek rođenu bebu, jer podsjeća na kretanje u maternici. Osim toga, znanstvenici su utvrdili da pjevanje i pričanje od prvih mjeseci bebinog života djeluje pozitivno na razvoj mozga i govora kod novorođenčadi.
Pjesmice koje pjevaju ili čitaju majka ili otac i pri tome često djecu drže u zagrljaju, automatski aktiviraju bebin mozak koji s vremenom zvukove povezuje u riječi, a potom riječi počinju dobivati značenje. Roditeljska blizina i vibracije tijela prilikom govora ili pjevanja umirit će bebu prije spavanja te će lakše utonuti u san.
Psiholozi: Uspavanke su važne za razvoj djeteta
Britanska psihologinja Sally Goddard Blythe u svojoj knjizi “Genijalnost prirodnog odrastanja” bavila se upravo uspavankama. Ističe kako se pjevanjem, bebe priprema na jezik te da su jednostavni nježni tekstovi koje majke pjevuše uvod u govor.
Pjevanje uspavanki bebama spontani je čin, a prvi pisani trag o uspavankama star je čak četiri tisuće godina. Radi se o uspavanki zapisanoj na kamenoj ploči iz Babilona o čemu je izvijestio britanski BBC.
Glazbenica Zoe Palmer u londonskoj bolnici pokrenula projekt “Uspavanka” te proučavala što svojoj djeci pjevaju mame koje su u London došle iz drugih dijelova svijeta. Došla je do zaključka da žene bez obzira na svoje podrijetlo koriste iste tonove i pjevaju uspavanke bebama na isti način. Ritam uspavanki također je jednak, radi se o tročetvrtinskoj mjeri, a ritam prati poznato ljuljanje.
Osim što dijete uz uspavanku lakše utone u san, pjevanje s djetetom učinkovit je način učenja novih riječi i zvukova, kaže i Colwyn Trevarthen, profesor dječje psihologije na Sveučilištu u Edinburghu i potpredsjednik Britanske udruge za rano obrazovanje.
Ujedno maženje i ljuljanje uz nježno pjevanje pomaže stvaranju čvršće veze između roditelja i djeteta. Znanstvenici preporučuju majkama pjevanje još za vrijeme trudnoće, jer beba može čuti zvukove već oko 24. tjedna trudnoće.