Site icon narod.hr

Zagrepčanka i suprug u UK djecu školuju od kuće: ‘Nijedan profesor ne može voljeti dijete više nego roditelj’

Foto: Privatna arhiva

Obitelj je temelj društva, a djeca su blagoslov. Na tim temeljima svoj život gradi i bračni par Shannon. Stuart ima britansko porijeklo, a Sara je rodom Zagrepčanka. Hrvatsku je napustila 2010. godine, udajom za supruga s kojim ima dvije kćeri. Obje djevojčice, Sofia Elise (11) i Scarlett-Lily (8) školuju se od kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prva je opcija bila da živimo u Hrvatskoj. Ali, pošto je hrvatska papirologija za njegovu vizu bila znatnije kompliciranija od dobivanja britanske vize, odlučili smo prvo živjeti u UK dok ne sredimo njegovu vizu za Hrvatsku. Vrlo brzo po udaji sam ostala trudna i rodila, te je sama selidba postala mnogo kompliciranija. Na kraju smo potpuno odustali”, priča Sara za Narod.hr.

Preporuka za homeschooling nakon dijagnoze

Ovaj obitelj trenutno boravi u Hrvatskoj. Dio godišnjeg odmora provode na Jadranu, a dio u Sarinom rodnom Zagrebu. Bez obzira na klasični početak školske godine, homeschooling im pruža slobodu učenja gdje god se nalazili.

Sara priznaje da ona i suprug nikad nisu mislili da će se odlučiti za školovanje od kuće. Poznavali su, kaže, dva para koji su se odlučili za takav način školovanja djece. No, kako ih taj koncept nije zanimao, nisu ih puno niti pitali o tome.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Cijeli nam je taj koncept bio stran i djelovao je prekomplicirano. Starija kći je pohađala osnovnu školu kad joj je dijagnosticirana disleksija. Psihologinja nikako nije bila zadovoljna njenim školskim rezultatima koji su bili prosjek, a njena inteligencija iznad prosjeka. Ona nam je prva preporučila homeschooling. Ali, iskreno, nas je bilo strah. Nismo znali kako ni odakle bismo počeli”, iskreno će Sara.

Tijekom pandemije ova je obitelj živjela u Švicarskoj, a po povratku u UK nije bilo mjesta za njihove kćeri u lokalnoj osnovnoj školi.

“Odlučili smo se za homeschooling samo privremeno, dok ne nađemo školu. Ali, na kraju nam se svidjelo i nikad ih nismo vratili u klasični sustav školstva”, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Homeschooling u Hrvatskoj još nije dozvoljen; pogledajte gdje je sve školovanje kod kuće dozvoljeno

Prednosti homeschoolinga – nebrojene

Budući da je Sara “odradila” hrvatski odgojno-obrazovni program, po svom iskustvu lako ga može usporediti s homeschoolingom. Ističe prednosti školovanja kod kuće pojašnjavajući da je ono puno fleksibilnije i manje stresno u odnosu na “klasično” školovanje.

Djeca nauče u puno kraćem vremenu puno više gradiva. Pored toga, ako dijete zapne u nečemu i nije mu jasno, nije mi problem objašnjavati dok ne shvati, pa makar to trajalo mjesecima ako treba. Druge stvari, koje dijete lako shvati, brzo se savladaju i možemo ići dalje”, govori Sara.

Uz to, dodaje, djeca imaju puno više slobode da se posvete vlastitim hobijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Starija kći svira violinu od četvrte godine života. Mlađa je počela sa nepune tri, čitati je počela sa četiri, a množenje, dijeljenje i razlomke sa sedam”, priča ova majka.

Posvećenost roditelja djetetu

Primjeri njezine djece potvrđuju tezu da homeschooling među ostalim omogućava i veću posvećenost osobnim afinitetima djeteta.

“Stariju kći jako zanimaju kukci i priroda općenito. Imala je uvijek vremena da istražuje svijet oko sebe, što joj je pomoglo u njezinom razumijevanju biologije, kemije i fizike. Sad je u 12. godini života i priprema se za maturu iz matematike, kemije, fizike, biologije te glazbe. Inače, u UK se matura polaže sa 16 godina”, pojašnjava.

“Pored toga, homeschooling djeci omogućava da savladaju druge vještine pošto imaju više vremena. Obje kćeri kuhaju, a starija kći od ove godine počinje biti trenerica u svom gimnastičkom klubu. Obje su i odlične plivačice od malih nogu, jer su i za to imale dodatno vrijeme da savladaju plivanje”, govori ova posvećena majka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vjerujem da je homeschooling melem za psihičko zdravlje djece, pošto u školama ima sve više bullyinga, a posljedice za male zlostavljače su nikakve”, napominje Sara Shannon.

“Mogla bih još nabrajati do unedogled prednosti, navela sam samo nekoliko. Ali, iz našeg iskustva, definitivno je superiorniji sistem klasičnom školstvu. Tim više što niti jedan profesor ne može voljeti dijete više nego roditelj sam i ne može mu se posvetiti toliko kao roditelj”, naglašava.

Kako izgleda jedan dan? Pravila nema!

Za one koji ne mogu zamisliti kako izgleda jedan “školsko-kućni” dan u obitelji Shannon, mama Sara pojašnjava da se on nekad odvija u kući, nekad na plaži, lokalnoj farmi, u zoološkom vrtu ili prirodi.

“Može biti bilo gdje, pravila nema. Ako je lijep sunčan dan, nema ljepšeg učenja nego vani u prirodi, na svježem zraku i uz cvrkut ptica. Pošto je starija kći u srednjoj školi, ona ima online nastavu iz određenih predmeta. To je čisto naš izbor, ne postoji zakonska obveza. Obje kćeri imaju nastavu uglavnom dva sata dnevno. Starija neke dane uči do šest sati, samo zato jer će iduće godine polagati maturu i želi biti dobro pripremljena.

Zapravo, što su starije, sve više vole učiti samostalno tako da se nerijetko probude i već prije doručka donesu da pokažu što su napravile iz matematike, engleskog… Postoji homeschooling grupa na Facebooku te se često sastajemo svi. Tu djeca često izmjenjuju znanje i uče jedni od drugih. Jednog dječaka jako zanima morska biologija i čim se vidimo, on ne može dočekati da sa svima podijeli ono što on zna, a rijetko je i kojem profesoru poznato. Trenutno smo na moru, pošto nema potrebe da na godišnji idemo u sezoni i kad su najveće gužve. U kofer smo spakirali nekoliko radnih bilježnica sa zadacima i školu prenijeli na Jadran”, govori Sara koja sa svojom obitelji u Hrvatskoj ostaje do kraja rujna.

Brojni primjeri homeschoolinga i među prijateljima obitelji Shannon

Primjer homeschoolinga u obitelji Shannon tek je jedan od brojnih pozitivnih primjera djece u UK koja se školuju od kuće. I prijatelji ovog bračnog para također su se odlučili na tu praksu.

“Imamo prijatelje, obitelj sa četvero djece. Njihova najstarija kći je položila GSES (maturu) sa 14 godina. Tada je počela biti trener u svom gimnastičkom klubu te zarađivati nešto novaca, što ju je od rane mladosti počelo učiti radnim navikama. Drugi slučaj: jedna mama je odlučila djecu kasnije početi učiti čitati i pisati, prema čemu sam bila dosta skeptična. Djeca su imala devet godina. Ali, ta su djeca sve dobro usvojila, a stariji sin je jako nadaren za fiziku i mehaniku”, zaključuje Sara.

U albumima fotografija obitelji Shannon ima mjesta za sve aktivnosti. Roditelji i djeca prožimaju svoje živote u konceptu školovanja u vlastitom domu. Ima tu mjesta i za profesore koji ovim djevojčicama otkrivaju nove svjetove znanja i vještina.

Homeschooling u Hrvatskoj još nije dozvoljen. Ono o čemu mnoge obitelji u Hrvatskoj još uvijek sanjaju, obitelji Shannon sada je ostvarenje sna. Školovanje od kuće je u njihove živote donijelo ne samo brojne prednosti u obrazovanju djece. Povrh toga, donijelo im je i ono što ljudima u ovom užurbanom svijetu nedostaje: vrijeme. Sada ga konačno mogu provoditi onako kako smatraju da treba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version