Homeschooling u Hrvatskoj još nije dozvoljen; pogledajte gdje je sve školovanje kod kuće dozvoljeno

Homeschooling
iStock

Obrazovanje kod kuće ili popularno homeschooling dozvoljeno je u većini europskih zemalja, no ne i u Hrvatskoj. Upravo s ciljem razmjene iskustava te upoznavanja modela homeschooling u Zagrebu se održalaa europska konferencija na tu temu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U mnogim zemljama homeschooling postao je sastavni dio školovanja. Tako je i u većem dijelu Europe. Prije nekoliko godina europska Education, Audiovisual and Culture Executive Agency (tkz. EACEA), na poticaj Europske Komisije, provela je opsežno istraživanje o stanju homeschoolinga u Europi. U izvješću je prikazano koje zemlje i na koji način provode homeschooling. Tako se npr. navodi da je u većini zemalja Europe omogućeno obrazovanje kod kuće na zahtjev roditelja.

>Zašto Hrvatska ne dopušta, a Slovenija dopušta da roditelji koji to žele, prateći program, obrazuju svoju djecu kod kuće?

U Belgiji, Bugarskoj, Irskoj, Austriji, Švicarskoj i Lihtenštajnu, na primjer, roditelji trebaju tražiti odobrenje državne vlasti prije nego krenu kod kuće obrazovati svoju djecu. U 14 zemalja, uključujući većinu skandinavskih i baltičkih država, roditelji upućuju izravni zahtjev lokalnim vlastima ili školi.

Naprotiv, u Francuskoj, Sloveniji i Srbiji roditelji ne trebaju tražiti odobrenje vlasti već je dovoljno obavijestiti školu ili dati izjavu. U Ujedinjenom Kraljevstvu, zemlja s dugim i najliberalnijim sustavom homeschoolinga u Europi, roditelji koji žele dijete ispisati iz škole jedino što moraju je o svojoj namjeri obavijestiti školu, prema izvješću iz 2018.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Homeschooling: Što trebate znati o obrazovanju kod kuće – na koje nas je sve natjerao koronavirus?

U svim zemljama koje imaju mogućnost obrazovanja kod kuće, osim u Norveškoj i Ujedinjenom Kraljevstvu, učenikov napredak se prati i procjenjuje. U većini slučajeva to znači da škole moraju organizirati pisane ispite za učenike obrazovane kod kuće.

Što se tiče zemalja bivše Jugoslavije, homeschooling nije dozvoljen još samo u Hrvatskoj, Makedoniji i Bosni i Hercegovini.

Osim u Europi homeschooling je dozvoljen, ali i jako popularan u SAD-u, Australiji, Kanadi i Novom Zelandu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime obitelji 2016. organizirala konferenciju

Podsjetimo da je udruga U ime obitelji još 2016. organizirala dvodnevnu međunarodnu konferenciju pod nazovimo “Obitelj i škola – ključ odgoja za vrijednosti” na kojoj je između ostaloga bilo riječ o obrazovanju kod kuće u svijetu, ali i drugim “neklasičnim” metodama. Konferencija je održana pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar Kitarović, i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

“Predstavili smo tada dva alternativna oblika obrazovanja, to su škole odvojene za dječake i djevojčice, koje postoje u Hrvatskoj, i homeschooling gdje roditelji kod kuće obrazuju svoju djecu, a djeca na kraju školske godine polažu ispite u okviru škola u kojima su registrirani, što u ovom trenutku u Hrvatskoj nije moguće i to su predstavili kolege iz Slovenije”, istaknula dr. Željka Markić HRT-u 2016.

Možda će vas zanimati

Koji mediji su, uz Novi list, lažnim naslovima o školama za dječake i djevojčice prevarili svoje čitatelje?

Naslovi na portalima očito nisu imali za cilj informirati čitatelje već povećati čitanost članak s lažnim naslovima i huškati čitatelje na osobe s čijim se stavovima novinari i njihovi urednici ne slažu.

“Zašto bi bio problem da roditelji u Hrvatskoj, kao i roditelji u drugim europskim zemljama mogu odabirati u koje će škole ići njihova djeca. U Velikoj Britaniji od 50 najboljih škola čak 36 su samo za dječake ili samo za djevojčice. U nizu zemalja, od SAD-a, Japana… čak i državne škole otvaraju vrata za takve razrede ili otvaraju takve cijele škole i to zbog razlika u kognitivnom sazrijevanju dječaka i djevojčica, načinu usvajanja, učenja, u motivaciji. To su škole gdje se favorizira jedan personalni pristup, gdje je dijete u središtu i gdje se nastoji osigurati da jedni i drugi postižu maksimalne rezultate”, objasnila je dr. Markić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Novi napad Jutarnjeg: Lažno optužili konferenciju ‘Obitelj i škola: ključ odgoja za vrijednosti’ koja se održava 21. i 22.10. u Zagrebu
>Agencija za odgoj i obrazovanje argumentima pobila Indexove laži o konferenciji U ime obitelji

No, ova konferencija naišla je na mnoge kritike medije, a kritizirao ju je bivši voditelj Cjelovite kurikulne reforme Boris Jokić.

Europska konferencija

Europska konferencija o obrazovanju kod kuće pod nazivom GHEX Home Education Summit održala se u Hotelu Dubrovnik u Zagrebu 20. i 21. listopada. Organizirala je GHEX (Global Home Education Exchange), međunarodna mreža čiji je cilj povezati i poduprijeti globalnu zajednicu okupljenu oko obrazovanja kod kuće.

>(FOTO) Dojmovi s konferencije ‘Obitelj i škola: ključ odgoja za vrijednosti’ – Izvrsno organizirana tematski i zastupljenošću stručnjaka

GHEX Home Education Summit održala se pod pokroviteljstvom i organizacijom američke udruge HSLDA (Home School Legal Defense Association) – krovne organizacije za obrazovanje kod kuće te udruge Homeschooling Hrvatska – krovne organizacije za obrazovanje kod kuće u Republici Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.