Nama u zagrebačkoj Ilici na bubnju procijenjena je na 34,5 milijuna eura. Zaključak je to koji je donio Trgovački sud u Zagrebu. U njemu stoji da će prodaju nekretnina Name u stečaju, procijenjenih na nešto manje od 34,5 milijuna eura, provesti Financijska agencija (Fina) elektroničkom javnom dražbom.
Kuća, vrt i dvorište
Uvjeti prodaje odnose se na nekretnine Name – kuća, vrta i dvorišta u zagrebačkoj Ilici 4. i 6. ukupne površine od 3600 četvornih metara na kojima je upisano razlučno pravo Croatia osiguranja i Republike Hrvatske.
Upisana je i zabilježba na temelju rješenja zagrebačkog Gradskog zavoda za zaštitu spomenika i kulture o preventivnoj zaštiti robne kuće Nama u Ilici i Radićevoj ulici 1 do donošenja rješenja o utvrđivanju kulturnog dobra.
Utvrđena vrijednost nekretnina jest 34.494.800 eura, no minimalna cijena ispod koje se ne mogu prodati na prvoj dražbi je tri četvrtine utvrđene vrijednosti, na drugoj dražbi ispod polovice, a na trećoj dražbi ispod četvrtine utvrđene vrijednosti. U slučaju četvrte dražbe početna cijena iznosi jedan euro, javlja HRT.
Jamčevina 15% utvrđene vrijednosti
U sudskom zaključku navodi se i da prvi razlučni vjerovnik u prednosnom redu može izjaviti da kupuje nekretninu i da stavlja u prijeboj svoju tražbinu te da jamčevina koju kupac mora uplatiti iznosi 15 posto utvrđene vrijednosti.
Kupac nekretnina obvezan je zajedno s nekretninom kupiti i preuzeti trgovačku robu koja se nalazi u svakoj od nekretnina. Osim trgovačke robe koja se nalazi u komisionoj prodaji. Ukoliko kupac ne sklopi ugovor o kupoprodaji trgovačke robe u propisanom roku i u daljnjem roku od 30 dana ne isplati kupoprodajnu cijenu, dosuda nekretnina će se oglasiti nevažećom, ističe se u rješenju.
>Cijene nekretnina i dalje rastu; u Zagrebu cijena kvadrata 2600 eura
Kupac dužan nastaviti poslovanje i preuzeti zaposlenike iduće dvije godine
Prosječna vrijednost trgovačke robe u Nami u Ilici iznosi 1.35 milijuna eura, a kupac može kupiti i preuzeti komisionu robu prosječne vrijednosti 1,9 milijuna eura ukoliko postigne dogovor sa stečajnim upraviteljem.
U sudskoj odluci se ističe i da je kupac nekretnina dužan nastaviti poslovanje dužnika te preuzeti zatečene zaposlenike u trajanju od dvije godine, računajući od dana predaje nekretnine.
Kupac je obvezan preuzeti zaposlenike na način da svakome ponudi ugovor o radu pod istim uvjetima kakve je imao kod stečajnog dužnika (Name) te da to zaključi sa svim zaposlenicima koji prihvate ponuđeni ugovor.
‘Nama’ ima 160 zaposlenika
– Ukoliko kupac ne sklopi ugovor-sporazum o nastavljanju poslovanja i preuzimanju zatečenih zaposlenika u propisanom roku te ne potpiše ugovore o radu sa zaposlenicima koji su prihvatili ponuđene ugovore, dosuda nekretnina će se oglasiti nevažećom, navodi se u zaključku.
Napominje se i da je trenutačno 160 zaposlenika u Nami u zagrebačkoj Ilici.
Prodaja nekretnina Name je pokrenuta nakon što je u prosincu 2023., više od 23 godine nakon otvaranja stečaja, utvrđen zahtjev Croatia osiguranja za suđenje u razumnom roku.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.