Jeste li ikada čuli za društvene igre inspirirane vjerom i svecima? Jedna mama iz Požege dosjetila se kako djeci kroz igru u ranoj dobi pomoći da upoznaju i sačuvaju svoj vlastiti identitet. Tako je osnovala vlastiti brend društvenih igara „Filotea“.
Gabriela Dragičević iz Požege magistrica je primarnog obrazovanja i učiteljica u osnovnoj školi. Sretno je udana i majka trojice dječaka: Rafaela, Tome i Jakova.
Što je Filotea?
Kako bi svojim sinovima, ali i drugoj djeci, približila vjeru, tradiciju i kulturu osnovala je brend društvenih igara „Filotea“.
„Filotea je novoosnovani brend društvenih igara nastao iz sinergijske ljubavi prema domovini, tradiciji i vjeri. Svrha ovog obiteljskog brenda je omogućiti djeci da s pomoću i kroz igru već u ranoj dobi odrastanja upoznaju i sačuvaju svoj vlastiti identitet. Kao majka trojice dječaka susrećem se sa stvarnošću izmišljenih super junaka iz dječjih priča i crtanih filmova u kojima ne prepoznajem temeljne vrijednosti koje bi djecu učile bitnim stvarima i odgajale ih.
Većinom je sve prezentirano lažnim sjajem, brzim stilom života i nadljudskim moćima koje najčešće promoviraju fizičke borbe te ističu pojedinca odnosno nekog popularnog lika kao pobjednika i idealnu osobu. Nasuprot tom pristupu, odlučila sam kreirati i realizirati društvene igre s pomoću kojih će djeca u raznim životnim dobima upoznavati istinske i stvarne vrijednosti. Želja mi je da kroz Filotea društvene igre roditelji omoguće djeci da uvide i prepoznaju istinske vrijednosti koje su temelj zdravoga odgoja, učenja i odrastanja“, objasnila je Gabriela.
Ime brenda povezano je sa sv. Franjom Saleškim, s čijim se djelom upoznala kroz salezijansku mladež.
„Drugotna želja i ideja za ovim nazivom jest i samo djelo Filotea koje je sv. Franjo Saleški napisao, a koje služi kao jedinstveni uvod u pobožni život laika. Društvenim igrama, koje stvaram uz nesebičnu podršku supruga, mojih sinova i obitelji želja mi je potaknuti naše najmanje i najmlađe da zavole svoj hrvatski i vjernički identitet, bolje ga upoznaju i u budućnosti žive“, objašnjava.
Kako je došlo do ideje?
Gabriela se odlučila odmaknuti od mainstreama i klasičnih igara s izmišljenim likovima i osmisliti potpuno drugačije društvene igre prožete vjerom koja joj puno znači. Ističe kako se vjernici imaju čime ponositi – Kristom i svecima.
„Zašto ne učiti o tim velikanima ili zašto pak dopustiti da sve to prolazi ispod radara suvremenih ponuda? Vjera je temelj mojega života, a vjerujem i većine nas Hrvata katolika, a u kojoj smo odgajani i rasli, nju smo zavoljeli i jednostavno to je dio našeg identiteta u kojemu se trudimo rasti svakodnevno. Biti vjernik za mene ujedno znači biti suputnik i svjedok drugima i drugačijima. Zašto o tome šutjeti? Smatram da smo moja obitelj i ja pozvani svjedočiti svoju vjeru i na ovakav način kroz Filotea društvene igre“, dodaje.
Otkud dolazi inspiracija?
Inspiracija, kaže, dolazi dolazi iz molitve, igre s djecom i profesionalnog poziva odgajateljice i učiteljice.
„Svakodnevno, kao i svaka majka, sam pozvana ‘izmišljati’ nove načine kako zabaviti dijete jer znamo da njima itekako brzo nešto postane monotono i dosadno. Stoga igrajući se s njima i smišljajući nove sadržaje jednostavno se stvori ideja koju onda jedno vrijeme ‘zalijevam’ molitvom i o njoj promišljam, sklapam, popravljam i onda kada dođem do određenog cilja pokušam i realizirati. Inspirirana tim načelima, spontano i nakon dugog promišljanja, a konačno i odluke je nastala prva igra brenda Filotea – Bingoli.
Igru Bingoli sam dugo vremena nosila u sebi, a prvenstveno sam ju osmislila kao nešto novo u sobi naše trojice dječaka. Uvidjevši koliki pozitivni feedback sam dobila s igrom Bingoli od naših dječaka, a posebno izražen kroz mnoga pitanja Kako?, Tko?, Zašto?, … te da nas je spontano ta ista igra okupila u krug i ostvarila nevjerojatnu interakciju, znala sam da je to ono što želim, a gdje sam i sama kao mala bila – u krugu, u obitelji. Taj osjećaj obiteljskog zajedništva kroz igru mi je osobno bio potvrda da sam napravila nešto korisno, poučno i vrijedno pažnje“, ističe Gabriela.
Ističe da u stvaranju Filotea društvenih igara sudjeluje mali tim: njen suprug kao neumoran, djeca kao mali kritičari, pedagozi, psiholozi, teolozi, akademska umjetnica, učitelji i odgojitelji u vrtićima. Svi su oni podrška realizaciji projekata i ideja.
Koje sve igre proizvodi Filotea?
Gabriela i njen „mali tim“ do sada su proizveli tri društvene igre za djecu i mlade različitog uzrasta. U skorije vrijeme je u planu i realizacija još nekoliko novih društvenih igara:
Prva igra Filotea brenda jest Bingoli (3+) ima pet tema: 1. Božić, 2. Noina arka, 3. Hrvatski sveci i blaženici, 4. Hrvatske katedrale i 5. Uskrs.
Ova društvena igra namijenjena je prvenstveno mlađoj djeci koja tek usvajaju jezik i koja još ne znaju čitati i pisati, ali isto tako pruža zabavu starijoj djeci. Igra je spoj katoličke vjere i hrvatske tradicije i običaja.
Zatim druga igra je Domini (6+) ima tri teme: 1. Poznata Marijanska svetišta, 2. Poznate hrvatske katedrale i crkve i 3. Hrvatski sveci i blaženici.
Ova je društvena igra namijenjena djeci koja već znaju čitati, ali isto tako pruža zabavu mlađoj djeci koji to još ne znaju jer mogu spajati parove uz pomoć pripadajućih nijansi boja na različitim Domini karticama.
Treća igra je ABECEDA (3+) i sadrži: 30 drvenih slova hrvatske abecede u različitim bojama, te 30 puzzli s ilustracijama nama bliskih svetaca. Pored ilustracija na pročelju svake puzzle se nalaze upute za pravilno pisanje svih slova hrvatske abecede. Također, na pozadini svake puzzle se nalazi i kratki tekst koji uključuje nekoliko informacija i zanimljivosti o svakom svecu. Set sadrži i platnenu torbicu za pohranu slova i puzzli.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.