Budimo jasni: trans aktivisti nisu žrtve okrutnosti, već njezini počinitelji. Piše Jonathon Van Maren za “The European Conservative“. Tekst prenosimo u cijelosti.
> Trump reže sredstva sveučilištima; Sunić: Ne čita se Hemingway, već se nameću transrodne studije
“Središnju tvrdnju transrodnog pokreta opovrgnuli su naslovi na naslovnicama gotovo svih vodećih novina u Ujedinjenom Kraljevstvu nakon što je Vrhovni sud 17. travnja jednoglasno presudio da se žena, prema zakonu o ravnopravnosti, definira biološkim spolom.
Iz besplatnih dnevnih novina Metro, koje se dijele putnicima u vlakovima i autobusima: „Trans žene ‘nisu žene’“
The Daily Telegraph: „Trans žene nisu žene“
The Guardian: „Pravna definicija žene ‘temelji se na biološkom spolu’“
The Times: „Kaos u politikama ravnopravnosti nakon što je sud definirao ženu“
The Independent: „Ogroman udarac za trans prava: sud kaže – vi niste žene“
Druge novine nisu se trudile skrivati svoj stav — naslov Daily Expressa glasio je „Pobjeda!“; Daily Mail je objavio „Povijesna pobjeda za žene i zdrav razum“; a Scottish Sun nije odolio igri riječi: „Radost spola.“
Možda će vas zanimati
Povijesna odluka u Velikoj Britaniji: Osoba može biti samo muškarac ili žena
Vrhovni sud u Londonu donio je presudu u raspravi o pravnoj definiciji žene po zakonu Ujedinjenog Kraljevstva
Dugotrajna pravna borba trans aktivista i njihovih protivnika
Presuda Vrhovnog suda UK-a vrhunac je dugotrajne pravne borbe koja već odjekuje diljem Ujedinjenog Kraljevstva, pa i zapadnog svijeta. Godine 2021. feministička skupina For Women Scotland osporila je Zakon o rodnoj zastupljenosti u javnim odborima škotske vlade iz 2018., koji je u definiciju „žene“ uključivao muškarce koji se identificiraju kao žene, tvrdeći da to krši definiciju „spola“ iz Zakona o ravnopravnosti.
Najviši građanski sud u Škotskoj presudio je 2022. u korist For Women Scotland, ustvrdivši da se „spol“ u Zakonu o ravnopravnosti odnosi na biološki spol; škotska vlada uložila je žalbu, a pravna bitka postala je žarište sukoba između trans aktivista i njihovih protivnika, u kojem su svi prepoznali potencijalnu važnost ishoda. U srpnju 2024., Vrhovni sud UK-a saslušao je slučaj; a 16. travnja svečano je proglasio očito: žene su, zapravo, žene.
> Učiteljica na Floridi dobila otkaz zbog korištenja ‘trans’ imena djeteta, bez pristanka roditelja
Trans aktivisti već pet godina zagorčavaju život J. K. Rowling
Lord Hodge pokušao je ublažiti udarac. „Jednoglasna odluka ovog suda je da se pojmovi žena i spol u Zakonu o ravnopravnosti iz 2010. odnose na biološke žene i biološki spol“, rekao je, dodajući: „Ali savjetujemo da se ova presuda ne tumači kao trijumf jedne skupine u društvu na račun druge – to nije.“ Ipak, to jest bio trijumf — presuda omogućuje isključivanje „trans žena“ iz usluga namijenjenih samo jednom spolu — i pojašnjava što pojam spola uvijek znači u zakonu, umjesto da donosi nešto novo.
Ukratko, kako je rekao jedan odvjetnik: „Ovo ima posljedice za zaključene slučajeve, slučajeve koji su u tijeku, politike pristupa trans osobama na radnim mjestima i još mnogo toga. Ogromno.“ Ili, kako je to J.K. Rowling — koja je cijeli dan provocirala trans aktiviste koji joj već pet godina zagorčavaju život — rekla: „Čujem kako si britanski odvjetnici trljaju ruke iako sam preko oceana.“
Ludilo našeg vremena
Bizarna koalicija feminističkih aktivistkinja, društvenih konzervativaca i običnih ljudi pogođenih transrodnom agendom s pravom slavi, no treba napomenuti da je upravo uspjeh trans aktivista i ludilo našeg vremena dovelo do toga da Vrhovni sud UK-a mora potvrditi da muškarci koji se identificiraju kao žene, prema zakonu, nisu žene. Tisućljećima je to bilo očito. Desetljeće — nije (barem ne za establišment). Sada se stvarnost ponovno potvrdila.
Trans aktivisti, predvidivo, reagiraju kao dijete kojem roditelj kaže: „Ne, dušo, ne možeš postati netko drugi samo zato što si obukao kostim.“ Organizacija TransActual UK tvrdi da će odluka „u potpunosti isključiti trans osobe iz društva u UK-u“, iako ih zapravo isključuje samo iz prostora koji su po definiciji namijenjeni jednom spolu. Trans aktivist India Willoughby ustvrdio je: „Oduvijek sam bila žena. Ostajem žena. I umrijet ću kao žena.“ Zakon se, naravno, sada ne slaže s njim.
> Što nam sve sprema trans udruga KolekTIRV: Zakon o rodnom identitetu, pritisak na institucije
Afirmacija transrodnosti je okrutnost prema ženama
Tijekom uskrsnog vikenda u Londonu održan je prosvjed trans aktivista protiv presude Vrhovnog suda, tijekom kojeg su prosvjednici nosili transparente koji pozivaju na smrt žena kritičnih prema rodnoj ideologiji, vandalizirali spomenike i urinirali u javnosti šaljući političku poruku — sve uz jedva primjetnu intervenciju policije.
Trans aktivisti — uključujući mnoge novinare i laburističke zastupnike — inzistiraju da je potvrda stvarnosti od strane Vrhovnog suda okrutna, te da su osobe koje se identificiraju kao trans žrtve. To je upravo suprotno od istine. Osim temeljne okrutnosti koju institucije koje afirmiraju transrodnost nanose ženama, vrijedi se prisjetiti da su trans aktivisti i njihovi saveznici godinama brutalno napadali i zlostavljali one koji odbacuju njihovu ideologiju. Evo samo nekoliko primjera.
> Istraživačka novinarka razotkrila financijsku mrežu iza ‘transrodnog’ pokreta
Prijetnje smrću i silovanjem, oštre kazne za ‘deadnaming‘…
David McConnell, kršćanski propovjednik na ulici u Leedsu, uhićen je i optužen za uznemiravanje u lipnju 2021. jer je trans osobu nazvao „gospodinom“. Kažnjen je s £620 i dobio je uvjetnu kaznu od 12 mjeseci, koja je ukinuta 2023. kada je sud utvrdio da nije bilo namjere uznemiravanja.
Scenarist Graham Linehan dobio je upozorenje od policije nakon što ga je trans aktivistica Stephanie Hayden prijavila zbog „deadnaminga“ i „pogrešnog rodnog označavanja“.
J.K. Rowling primila je toliko prijetnji smrću da, prema njezinim riječima, „mogla bih tapetirati kuću njima“, prijetnje silovanjem i bombom 2021. godine. Iste godine trans aktivisti su objavili fotografiju ispred njezine kuće u Edinburghu, s vidljivom adresom. Maya Forstater također je primila brojne prijetnje silovanjem i smrću, kao i mnoge druge javne osobe koje se protive rodnoj ideologiji. Prijetnje seksualnim nasiljem postale su tema u ovom zlostavljanju.
For Women Scotland, grupa koja je pokrenula slučaj, bila je meta više prijetnji smrću. U prosincu 2022., tijekom rasprave u škotskom parlamentu, trans aktivisti su upali u ženski toalet, uznemirivši žrtvu silovanja. Trans aktivisti su prijetili udarcima u grlo, snimali žene koje su dolazile na javne skupove i više puta ih prijavljivali za bombaške prijetnje.
> Trump se narugao demokratima: ‘Sve je transrodno! Svi su transrodni!’
Odluka britanskog suda jest pobjeda, ali nije kraj kulturnih ratova oko transrodnosti
Da bude jasno: ovo je tek mali uzorak. Mogle bi se napisati knjige o okrutnom, podmuklom progonu koji trans aktivisti godinama provode nad onima koji odbijaju prihvatiti njihov često ponavljani slogan „Trans žene su žene!“.
Kada su imali institucionalnu i kulturnu moć, koristili su kombinaciju pravnog pritiska i uličnog zlostavljanja kako bi ušutkali svoje ideološke protivnike i sve koji su se usudili preispitivati njihove tvrdnje o identitetu. Oni nisu žrtve okrutnosti. Oni su njezini počinitelji.
Odluka Vrhovnog suda UK-a jest pobjeda, ali nije kraj kulturnih ratova oko transrodnosti. Možda je, međutim, kraj početka — barem u UK-u. „Trans žene“ nisu žene. To više nije disidentska izjava zbog koje prijeti kazneni progon ili društvena izolacija. To je izjava stvarnosti, potvrđena od strane najvišeg suda u zemlji”.
Jonathon Van Maren piše za Europeanconservative.com. Živi u Kanadi. Pisao je za First Things, National Review, The American Conservative, a njegova najnovija knjiga nosi naslov Prairie Lion: The Life & Times of Ted Byfield.
*Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/The European Conservative
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.