Četvrtak, 15 svibnja, 2025
12.7 C
Zagreb
Pratite nas:
VRHOVNI SUD

Povijesna odluka u Velikoj Britaniji: Osoba može biti samo muškarac ili žena

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrhovni sud u Londonu donio je presudu u raspravi o pravnoj definiciji žene po zakonu Ujedinjenog Kraljevstva. Pitanje je bilo je li i “transžena” s potvrdom o prepoznavanju spola – žena. No, sud je odlučio da se pojam ‘žena’ u Zakonu odnosi na biološki spol. Tako je završena duga pravna bitka između škotske vlade i skupine For Women Scotland.

Londonski suci odlučivali su ​​o tome je li ”transžena” s potvrdom o prepoznavanju spola (GRC), službenim dokumentom kojim se pravno priznaje nečiji novi spol, zaštićena od diskriminacije kao žena prema Zakonu o jednakosti. Predmet je službeno nazvan For Women Scotland v The Scottish Ministers.

Škotska vlada tvrdila je da imaju pravo na zaštitu temeljenu na spolu, dok grupa za kampanju For Women Scotland tvrdi da se ona odnosi samo na ljude koji su rođeni kao žene.

Što je presuđeno?

U presudi Vrhovnog suda na 88 stranica, objavljenoj u cijelosti nakon presude navodi se:

Definicija spola u Zakonu o jednakosti iz 2010. jasno pokazuje da je koncept spola binaran. Osoba je ili žena ili muškarac.

Osobe koje dijele tu zaštićenu karakteristiku za potrebe grupnih prava i zaštite su osobe istog spola, a odredbe koje se odnose na zaštitu žena nužno isključuju muškarce. Iako se riječ ‘biološki’ ne pojavljuje u ovoj definiciji, obično značenje tih jednostavnih i nedvosmislenih riječi odgovara biološkim karakteristikama koje pojedinca čine muškarcem ili ženom.

Pretpostavlja se da su one razumljive same po sebi i da ne zahtijevaju dodatna objašnjenja. Muškarci i žene se na prvi pogled razlikuju prema biologiji koju dijele sa svojom grupom”, navodi se u presudi.

U presudi se dodaje da bi tumačenje spola kao “priznatog spola” (putem certifikata o prepoznavanju spola) stvorilo “heterogene skupine” presijecanjem definicija muškarca i žene u Zakonu o jednakosti na “nekoherentan” način, piše Sky News.

Sud je savjetovao “da se ova presuda ne tumači kao trijumf jedne ili više skupina u našem društvu na račun druge. Zakon o jednakosti iz 2010. godine daje transrodnim osobama zaštitu ne samo od diskriminacije kroz zaštićenu karakteristiku promjene spola, već i od izravne diskriminacije, neizravne diskriminacije i uznemiravanja u njihovom stečenom spolu”.

Pobjeda za prava žena

Čelnica skupine For Women Scotland, koja je podnijela tužbu, Trina Budge rekla je da je ovo “apsolutna pobjeda za prava žena”.

Transrodne osobe, dodala je, “potpuno su zaštićene zakonom” – kako je rekao i sud.

“To znači da postoji apsolutna jasnoća u zakonu u vezi sa svim ženama… i da kada vidimo prostor samo za žene, to znači upravo to”, dodala je.

“Samo žene. Bez muškaraca. Čak ni ako imaju potvrdu o priznavanju spola.”

Pravna borba između škotske vlade i aktivista

Pravni spor potječe iz Zakona o rodnoj zastupljenosti u javnim odborima (Škotska) iz 2018. Cilj je bio povećati udio žena u javnim odborima. Grupa For Women Scotland (FWS) uspješno je osporila izvorni zakon zbog uključivanja transrodnih žena u njegovu definiciju “žena”.

Sud u Edinburghu presudio je da je izmjena definicije žene u zakonu nezakonita, budući da se bavi pitanjima koja su izvan zakonske nadležnosti škotskog parlamenta. Škotska vlada izbacila je definiciju iz zakona i izdala revidirane zakonske smjernice.

U njemu je navedeno da je prema Zakonu iz 2018. definicija žene ista kao ona navedena u Zakonu o ravnopravnosti iz 2010., a također da osoba s potvrdom o prepoznavanju spola (GRC) kojom se priznaje da je njihov spol ženski ima spol žene prema Zakonu o priznavanju spola iz 2004.

FWS je osporio revidirane smjernice na temelju toga da se spol prema Zakonu o jednakosti odnosi na biološko značenje. Smatrali su da vlada prekoračuje svoje ovlasti redefinirajući značenje “žene”.

FWS-ovu tužbu dvaput je odbio Court of Session (vrhovni građanski sud u Škotsko), a sutkinja Lady Haldane je 2022. presudila da definicija spola “nije ograničena na biološki spol ili spol pri rođenju”.

FWS je kasnije dobio dopuštenje da se žali Vrhovnom sudu Ujedinjenog Kraljevstva koji je presudio u njihovu korist.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Sky News

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci