Srijeda, 14 svibnja, 2025
22.7 C
Zagreb
Pratite nas:
SUSRET S ISTOČNIM KRŠĆANIMA

Papa ponudio posredovanje zaraćenim stranama kako bi se postigao mir

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Papa Lav XIV. ponudio je u srijedu svoje posredovanje biti posrednik zaraćenim stranama u svijetu nakon što je primio u Vatikanu predstavnike 23 istočne kršćanske crkve.

– Sveta Stolica je na raspolaganju kako bi omogućila neprijateljima da se susretnu i pogledaju jedni drugima u oči, kako bi narodi mogli vratiti nadu i dostojanstvo koje je njihovo, dostojanstvo mira, rekao je Lav XIV. u svom govoru.

Osvrćući se na brojne sukobe u svijetu, “od Svete Zemlje do Ukrajine, od Libanona do Sirije, od Bliskog istoka do Tigraja” u Etiopiji “i na Kavkazu, američki Papa je osudio nasilje i pozvao da se radi na postizanju mira, javlja HRT.

– Učinit ću sve što je moguće da se ovaj mir proširi, obećao je novi Papa.

>Pogledajte što se nalazi u križu koji je Papa nosio na dan kada je izabran

– Narod želi mir i, s rukom na srcu, obraćam se vođama naroda: sastanimo se, razgovarajmo, pregovarajmo! Rat nikad nije neizbježan, oružje se može i mora ušutkati, zato što ne rješava probleme, već ih pogoršava, naglasio je Lav XIV., slijedeći stope svog prethodnika Franje koji nikad nije prestao tražiti da se oružje ušutka.

>Papu biraju i petorica kardinala iz Istočnih katoličkih Crkava; evo što znamo o njima

Papa je zahvalio istočnim kršćanima, “istočnim i latinskim, koji, posebno na Bliskom istoku, ustraju i opstaju na svojim zemljama, jači od iskušenja da napuste te zemlje”, rekao je.

– Kršćanima se mora dati prilika, i to ne samo riječima, da ostanu na svojim zemljama sa svim pravima nužnima za siguran opstanak, inzistirao je.

Kršćani na Bliskom Istoku

Kršćani koji žive na Bliskom istoku su više-manje značajne manjine u Iraku, Siriji, Izraelu, na okupiranim teritorijima, Libanonu (uključujući maronitsku zajednicu), Egiptu (pa i koptske zajednice), Iranu, Turskoj, Indiji i Pakistanu.

Prisutni od samih početaka kršćanstva, bili su diskriminirani pod nekoliko režima, ponekad i istrijebljeni.

Od 2,4 milijuna stanovnika Pojasa Gaze, njih oko tisuću su kršćani, većinom pravoslavci.

Latinski patrijarhat navodi da ima oko 135 katolika na palestinskom teritoriju. Utočište su pronašli u kompleksu Župe Svete Obitelji u gradu Gazi na početku rata između Izraela i Hamasa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/HRT

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci